E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem​Irak'ta Meclis Başkanı'na suikast girişimi---

​Irak'ta Meclis Başkanı'na suikast girişimi

​Irak'ta Meclis Başkanı'na suikast girişimi
10 Şubat 2014 - 23:50 www.borsagundem.com

Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin konvoyunu hedef alan bombalı saldırıdan yara almadan kurtulduğu bildirildi

Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin konvoyunu hedef alan bombalı saldırıdan yara almadan kurtulduğu bildirildi. 

Irak Meclisi basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Meclis Başkanı Nuceyfi'nin konvoyunun, Musul'da bombalı saldırıya uğradığı belirtildi.

Nuceyfi'nin suikast girişiminden yara almadan kurtulduğu aktarılan açıklamada, saldırıda konvoydaki araçların birinde büyük çapta hasar meydana geldiği ve yaralananların olduğu kaydedildi. Açıklamada yaralı sayısıyla ilgili bilgi verilmedi.

Sık sık şiddet olaylarının yaşandığı Irak'ta zaman zaman siyasileri hedef alan saldırılar da yaşanıyor.

Dışişleri Bakanlığı bombalı saldırıları kınadı
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Usame en-Nuceyfi, Atheel Nuceyfi ve Heytem Muhtaroğlu’nun saldırılardan yara almadan kurtulmalarının teselli kaynağı olduğu belirtildi. Ayrıca dün, Selahaddin'in Tuzhurmatu ilçesinde 6 Şii Türkmen polisin, uğradıkları silahlı saldırı sonucunda  hayatlarını kaybettikleri kaydedildi.

Açıklamada, "Irak’ın etnik, dini ve mezhep grupları arasında çatışma yaratarak Irak halkının birliğine zarar vermeyi hedefleyen bu saldırıları kınıyor, saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına, Irak halkına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi. 

Açıklamada, Türkiye'nin Irak’ta uzun bir süredir arzu edilen güvenlik, huzur ve istikrar ortamının teminine yönelik çabaları tüm imkanlarıyla desteklemeyi ve Irak’ın terörizmle mücadelesinde Irak halkıyla dayanışma içinde olmayı sürdüreceği vurgulanarak "Irak’taki istikrarsızlığın sona ermesi, ülkede barış, istikrar ve uzlaşının hakim olması en samimi temennimizdir" ifadesine yer verildi. 

Davutoğlu'ndan geçmiş olsun telefonu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi ile Irak Türkmen Cephesi Selahaddin İl Başkanı Heytem Muhtaroğlu’nu arayarak bugünkü saldırılardan dolayı geçmiş olsun dileklerini iletti. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, görüşmelerinde Irak’ın birlik ve bütünlüğüne verilen öneme işaret ederek Türkiye’nin terörizmle mücadelede Irak’ın yanında yer almaya devam edeceğini vurguladı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)