E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto Paralarİnternette 'Bitcoin öldü' araması---

İnternette 'Bitcoin öldü' araması

İnternette 'Bitcoin öldü' araması
22 Haziran 2022 - 09:57 www.borsagundem.com

Kripto para tarihindeki en kötü fiyat çöküşlerinden birinin ardından son günlerde "Bitcoin öldü" terimi için yapılan çevrimiçi aramalar fırladı.

Bitcoin’in fiyatı üzerinde yaşanan hareketler, yatırımcıların hissiyatında belirleyici rol oynuyor. Kripto para birimi son günlerde tarihi düşüş dalgalarından birine tanık oldu. Bu durum dünyanın en büyük arama motoru Google üzerindeki aramalarda da kendisini gösteriyor.

Bu, Bitcoin'in 69 bin dolara yakın rekor seviyelerde işlem gördüğü geçen yıl kasımda başlayan fiyat düşüşü silsilesindeki son ciddi düşüş.

2013 ve 2017'de rekor kıran tırmanışların ardından yaşanan fiyat düşüşlerinde de ABD'de ve tüm dünyada bu terimin aranma sayısı artmıştı fakat Google'ın halka açık verileri, arama sayılarının karşılaştırılabilir olup olmadığını görmek için henüz yeterince ayrıntılı değil.

İlk kez borsa simsarı Alex Krüger'in fark ettiği bu eğilim, Peter Schiff gibi önde gelen Bitcoin şüphecilerinin "Bitcoin iyileşmeyecek" açıklamalarını izliyor.

Bitcoin'in ölümünden medyada kaç defa bahsedildiğini takip eden bir internet sitesi de en son düşüşün ardından bir dizi rapor sundu.

The Independent'ta yer alan habere göre, 99 Bitcoin adlı site, Bitcoin'in 2009'da piyasaya çıkmasından bu yana 455'ten fazla ölüm ilanı kaydetti.

Bitcoin, 13 yıllık tarihi boyunca yaklaşık her 4 yılda bir rekor fiyat tırmanışları yaşadı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine en son 8 Kasım 2021'de ulaştı.

Bu hafta sonu Bitcoin 2017'deki rekoru olan 20 bin doların altına düştüğünde, kripto para biriminin fiyatı ilk kez bir önceki döngünün rekor seviyesinin altına düşmüş oldu. Bu fiyatın altına düşmesi, önemli bir psikolojik destek seviyesinin artık olmadığı anlamına geliyor.

2013 ve 2017'de ulaşılan zirveleri takip eden önceki fiyat kapitülasyonlarının kapsamı da yatırımcıları korkutmuş ve her iki düzeltme de yüzde 80'den fazla kayıp görmüştü. 20 bin doların altına düşmesinin ardından, Bitcoin şu anda 2021'deki en yüksek seviyesinin yüzden 70'den biraz fazla düşmüş oldu.

Kripto piyasası analistleri son düşüşü, yatırımcıların kripto para birimleri ve teknoloji hisseleri gibi daha riskli varlıkları satmasına neden olan yükselen enflasyon ve faiz oranlarına bağladı.

Çevrimiçi alım-satım platformu eToro'dan analist Simon Peters, "Mevcut piyasa koşulları iyimserliğe çok fazla imkan sağlamıyor" dedi.

Peters şu ifadeleri kullandı:

"Değerlemeler son 18 aydaki canlı performansın ardından ciddi şekilde olumsuzlaştı. Şu anda 2020'deymişiz gibi bir değerlemeler bölgesine geri döndük fakat fiyatlar hâlâ 18 ay önce gördüğümüz seviyelerin üzerine çıkmaya devam ediyor. Daha yüksek seviyelerde alım yapan yatırımcılar için herhangi bir varlığa ilişkin uzun vadeli perspektif belirlemek her zaman kolay bir öngörü olmasa da burada kritik nokta, kripto varlıklar için yapılan herhangi bir uzun vadeli yatırım senaryosunun, temeldeki fikirlerin dikkate alınmış ve tarihsel fiyat eğilimlerinin hesaba katılmışsa hâlâ geçerli olması."

 

Bitcoin yeniden 20 bin doları üzerine tırmandı

 

Fed'in sert faiz artışı sonrası Bitcoin'de kim, ne bekliyor?

 

Kripto para şirketi çalışanlarına yurtdışına çıkış yasağı

 

Kripto para piyasasındaki çöküş resesyon işareti mi?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)