E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro Ekonomiİngiltere'ye 10 milyarlık Katar yatırımı---

İngiltere'ye 10 milyarlık Katar yatırımı

İngiltere'ye 10 milyarlık Katar yatırımı
24 Mayıs 2022 - 21:04 www.borsagundem.com

Katar, İngiltere ekonomisinin kilit sektörlerine 10 milyar sterlin yatırım yapacak

Katar ile İngiltere arasında, Katar'ın gelecek 5 yılda fintech, sıfır emisyonlu araçlar ve siber güvenlik gibi İngiltere ekonomisinin farklı sektörlerine 10 milyar sterline kadar yatırım yapmasına olanak sağlayacak "Stratejik Yatırım Ortaklığı" anlaşması imzalandı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, ekonomik büyümenin harekete geçirilmesi ve küresel zorlukların birlikte ele alınmasını görüşmek üzere Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'yi Başbakanlıkta ağırladığı belirtildi.

Açıklamada, "Katar ile İngiltere, Katar'ın önümüzdeki 5 yıl içinde fintech, sıfır emisyonlu araçlar, fen bilimleri ve siber güvenlik dahil İngiltere ekonomisinin kilit sektörlerine 10 milyar sterline kadar yatırım yapmasını sağlayacak Stratejik Yatırım Ortaklığı imzaladı." değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu yatırımın, İngiltere genelinde yeni endüstrilerde yüksek kaliteli iş olanakları oluşturması beklentisine yer verilen açıklamada, Johnson ve Şeyh Temim'in, görüşmede ayrıca jeopolitik meseleleri de geniş kapsamlı ele aldıkları kaydedildi.

İki liderin, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığını kınamakta birleştiğine işaret edilen açıklamada, liderlerin İran'la ilişkiler dahil bölgesel güvenlik konularını da görüştükleri ifade edildi.

Açıklamada, Johnson ve Şeyh Temim'in, 2022 Dünya Kupası'nda enerji tedarik zincirlerinin istikrarının iyileştirilmesi ve güvenliğinin desteklenmesi için birlikte çalışma konusunda anlaştığına işaret edildi.

"Katar, İngiltere'nin değerli ortağı"

Açıklamada, görüşlerine yer verilen İngiltere Başbakanı Johnson, şunları belirtti:

Bugün Katarlı dostlarımızın 10 milyar sterline varan yeni yatırım duyurusu, İngiltere'nin parlak işlerine ve ileri teknoloji endüstrisine yönelik bir başka güven oylamasıdır. Yeni İngiltere-Katar Stratejik Yatırım Ortaklığı, ticaret ve yatırım yoluyla ekonomik büyüme vizyonumuzu gerçekleştirerek, ülke genelinde kilit sektörlerde kaliteli iş fırsatları yaratacak.

Katar'ın, Şeyh Temim'in liderliğinde İngiltere'nin değerli ortağı olduğunu vurgulayan Johnson, "Rusya'nın Ukrayna'yı korkunç işgalinin ardından ekonomiyi canlandırmak, bölgesel istikrarı sağlamak ve enerji güvenliğini artırmak dahil her iki ülke için de önemli olan konular hakkında zengin bir görüşme gerçekleştirdik." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasında enerji iş birliği konusunda mutabakat zaptı imzalandı

Görüşme kapsamında, İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ile Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi de iki ülke arasında enerji iş birliği konusunda mutabakat zaptı imzaladı.

Katar Emiri Şeyh Temim, başkent Londra'ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında, İngiltere veliaht Prensi Charles'la da bir araya geldi.

McDonald’s Türkiye Katarlılara satıldı

 

İngiltere'de enflasyon 40 yılın zirvesinde

 

İngiltere'de işsizlik 48 yılın en düşük seviyesinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • dnz25 Mayıs 2022 09:28

  adamlar ortak yatırım yapıyorlar, sat-mı-yor-lar

 • belirsizlik24 Mayıs 2022 23:04

  Ülke varlıklarının satılmasına ne hevesli tipler var.. iyi bir şeymiş gibi bak chp bak da gör nasıl satıyorlar diye övünen fikirsizler. Allahım aklımıza mukayyet ol. Unakıtan vardı babalar gibi satarım diyordu . Sattı , ne oldu o paralar. Hangi hizmeti ucuza alıyorsun ey vatandaş. 

 • mrt olk24 Mayıs 2022 22:38

  Cehaplılar gördünüz mü ingiltere hükümeti ülkeyi katarlılara satmış!

 • Türkoğlutúrk 25 Mayıs 2022 10:26

  İngiltere toprak satmıyor,fabrika yaptırıyor.beles nüfus kağıdı verip sokaklara salmiyor.onve okuduğunu anla.koyun.

 • pazarci24 Mayıs 2022 22:31

  Arap sermayesi kabul edilirmi.........

 • Türkoğlutúrk 25 Mayıs 2022 10:28

  Birincisi olan fabrikayı satmıyor yenisini yaptırıyor ikincisi toprak satmıyor.hele bagbahce kıyı liman hiç satmıyor.sehir hastahane lerini kapattiginida bil.yani önce okuduğunun anlamını öğren.birde İngiltere'de istediğin gibi gidip bankada hesap bile actiranazsin.

 • Erkam24 Mayıs 2022 22:01

  İngilterenin chp si çok kızacak bu duruma

 • Türkoğlutúrk 25 Mayıs 2022 10:32

  Sen hazır fabrikani peşkeş çekersin.ingiltere yeni fabrika açtırir.onunda ortağı olmayı bırakmaz.senin gibi vagon ve lokomatif fabrikalarını kapatıp dışardan vagon almaz.

 • Erkam25 Mayıs 2022 08:23

  Bak sen, ceviz kadar beynin ile yorumda yapabiliyorsun

 • Akil tutulmasi25 Mayıs 2022 00:33

  Babalarinin hayrina milyon dolarlar yatirmiyorlar ....ingilterenin diger adi batmayan güneştir...ulke zengin ve paranin cirit ettigi yerdir somurge kralligi var .....sen git afganistan suriyeye somaliye yatirim yap g. N uc bucuk atmiyormu....