E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİngiltere’de kasıma kadar maaşlar devletten---

İngiltere’de kasıma kadar maaşlar devletten

İngiltere’de kasıma kadar maaşlar devletten
13 Mayıs 2020 - 09:00 www.borsagundem.com

İngiltere hükümeti ücretsiz izne ayrılan çalışanların maaşlarının yüzde 80'ini Haziran ayına kadar yatırma kararı almıştı. İşçilerin maaşlarının devlet tarafından yatırılma süresi kasım ayına kadar uzatıldı

İngiltere'de devlet, korona virüs salgını nedeniyle ücretsiz izne çıkartılan işçilerin maaşlarının yüzde 80'ini haziran ayı sonuna kadar karşılama kararı almıştı. Reuters’ta yer alan habere göre, bu destek dört ay daha uzatıldı. Ancak yapılan açıklamada, ağustos ayından itibaren işverenlerin bu konuda daha fazla destek olması gerektiği de belirtildi.

‘SİSTEMİMİZ MİLYONLARCA İŞLETMEYİ KORUDU'

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, ilk plandaki ödeme koşullarının aynı kalacağını söyledi. Buna göre 7.5 milyon işçiye, 2500 pound’u geçmemek kaydıyla maaşlarının yüzde 80'i hükümet tarafından ödeniyor. Sunak yaptığı açıklamada, “İş verenlerden, hükümetle birlikte işçilerin maaşlarını ödemeyi paylaşmalarını isteyeceğiz. ‘Korona virüs İş Tutma Sistemi’miz, salgın sırasında milyonlarca iş ve işletmeyi korudu” ifadelerini kullandı.

II. DÜNYA SAVAŞI’NDAN BERİ GÖRÜLEN EN YÜKSEK ORAN

Bu plan, gerçekten de İngiltere'de işsizlik sayısının diğer ülkelere nazaran düşük kalmasını sağladı. Ancak bu süreçte devlete maliyeti yaklaşık 10 milyar pound oldu. Bu, neredeyse salgın sırasında sağlık sistemi için harcanan paraya eşit. Bu durum, ülkenin borç miktarının 2 trilyon poundu geçmesine de neden oldu. Kamu borçlanması ise gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 14'üne ulaştı. Bu, II. Dünya Savaşı'ndan beri görülen en yüksek oran.

PATRONLAR DETAYLI BİLGİ İSTİYOR

Bu arada Bakan Sunak'ın sözlerinin ardından işveren gruplarından da açıklamalar geldi. Patronlar, planın uzatılmasının ekonomiye hız kazandıracağını söylerken, “Ancak bizden nasıl bir katkı vermemiz bekleniyor, bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” denildi.

İngiltere'de aylar sonra bir ilk yaşanacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hehe13 Mayıs 2020 20:36

  İngiltere battı, bitti diyen asalAKlar, büyük devet böyle oluyor. İBAN vermiyor, destek veriyor. Bizde de destek var diyenler, şuradan sektirsin gitsin. 3 kuruş para dağıttilar, tepeden tırnağa her şeye gümrük, vergi vs. zammı geldi.

 • Biz bize yetermisiz13 Mayıs 2020 10:19

  Bizdede bizden yardim isteniyor vay halimize...olsun reisleri sarayda yatsinda biz ac kalsakda olur

 • Hasan13 Mayıs 2020 11:45

  Bizdede bu uygulama var.

 • Türkoğlutürk 13 Mayıs 2020 09:24

  İtibarın, lüks de olduğunu sananlara kapak olsun. Hemde reklamsız hava atmadan atılan bir adım.

 • Mete 13 Mayıs 2020 09:15

  Ya sonra