E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporlarıİngiltere piyasaları rahatlattı---

İngiltere piyasaları rahatlattı

İngiltere piyasaları rahatlattı
29 Eylül 2022 - 09:06 www.borsagundem.com

Dinamik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende piyasalardaki gelişmeler mercek altına alınıyor.


İngiltere’nin uzun vadeli tahvil alım kararı ve Japonya’nın kurlara müdahale etmek için ABD tahvillerini satacağına yönelik haber akışı piyasaları rahatlattı. İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen tahvil alım kararı sonrasında dolar endeksi 115 seviyesinden 113 seviyesine kadar geri çekildi.

Güne karışık seyirle başlayan ABD endeksleri senasın sonunda %2’ye yakın yükselişle seansı tamamladı. ABD vadelileri de an itibariyle pozitif işlem görüyor.

Avrupa endeksleri güne satıcılı başladı. İngiltere’den gelen tahvil alım haberinin etkisiyle İtalya hariç kısmi yükseliş gerçekleşti.

Dünü düşüşle kapatan Asya endeksleri an itibariyle %2’ye varan alıcılı fiyatlanıyor.

BİST100 endeksi dünü %2’ye yakın satıcılı tamamladı. Dolar bazlı grafiklere baktığımızda 177$’dan gelen satış baskısının günün en düşük seviyesi olan 172$ seviyesine kadar gerçekleştiğini görmekteyiz. Endeksin günün en düşük seviyesinden kapanmasını olumsuz karşılasak da tepki alımlarının gerçekleşebileceği görüşündeyiz. 172$ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 175$ direnci hedeflenebilir. 172$ seviyesinin kırılması halinde ise 169$ desteğini izleyeceğiz.

Gün içerisinde Fed ve AMB yetkililerinin konuşmalarını takip edeceğiz. Ayrıca 15:30’da açıklanacak ABD GSYH büyüme verisi olacak. Yıllıklandırılmış bazda ilk çeyrekteki %1.6’lık daralmanın ardından ABD ekonomisi ikinci çeyrekte ilk tahmine göre %0.9, ikinci tahmine göre %0.6 daraldı. Son tahminde bu oranın değişmesi beklenmiyor. Bu sonuçla ABD resmi olarak teknik resesyona girmiş olacak.

BİST100 endeksinde pozitif bir açılış beklentisindeyiz.

Yabancıların favori hisse senetleri

 

Günün önemli şirket haberleri 29/09/2022

 

Piyasalar, tahvil faizlerindeki durulma sonrası yön arayışında

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)