E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİngiliz basınından bomba Erdoğan yorumu!---

İngiliz basınından bomba Erdoğan yorumu!

İngiliz basınından bomba Erdoğan yorumu!
15 Kasım 2019 - 10:51 www.borsagundem.com

İngiltere merkezli The Economist, Erdoğan'ın "Trump'ın yumuşak karnından en iyi faydalanan lider" olduğu değerlendirmesini yaptı.

ABD basınında görüşmeye müteakip, Erdoğan’ın Trump üzerinde diğer liderlerden “daha farklı bir etkisi” olduğunu değerlendiren yazılar yayımlanmıştı.

Economist’teki köşe yazısında da aynı görüş savunuldu ve “Diğer hiçbir lider, bu hafta Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’da yaptığı gibi, Trump’ın yumuşak karnından yararlanma konusunda bu denli ehil olamadı” yorumu yapıldı.

BBC Türkçe’nin aktardığı yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye politikası nedeniyle ayrı düşmesi ile başlayan ve sonrasında iki ülke ilişkilerinin kriz olarak anılan bir noktaya varması ile ilgili satır başları hatırlatıldı.

ERDOĞAN İLE TRUMP ARASINDAKİ SEVGİ

“Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilginç sevgi” başlıklı yazıda, ABD ve Türkiye’nin liderler seviyesinin altındaki her noktada “birbirine sırtını döndüğü” savunuldu.

Tüm bunlara karşın, Trump’ın “iki ülke birbirine en yakın noktada duruyor” ifadesi hatırlatıldı ve yazıda bunun olası gerekçelerine ilişkin savlar ortaya konuldu:

“Güçlü liderlere karşı olağan ilgisinin yanında, Trump belki de bu ifadesiyle, Erdoğan ile kendisi arasındaki benzerliklere atıf yaptı. İki popülist lider de, ülkelerindeki mufazakarları harekete geçirme konusunda yetenekliler. İkisi de faizlere ve derin devlete kafayı takmış durumda. İkisi de aile ve iş hayatlarını siyasetle karıştırmış durumda. İkisi de, kendi oğulları yerine, kızlarının eşlerini terfi ettirdi.”

Yazıda, Trump’ın Türkiye’deki kişisel yatırımları da hatırlatıldı ve “Bazıları ulusal çıkarlardan daha fazlasının tehlikede olduğunu düşünebilir” denildi.

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI SÖZÜNÜ VERMEDİ 

ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonuna yeşil ışık yakması da sonuçları bakımından ABD’nin “kaypak ve zayıf” görünmesine neden olduğu değerlendirildi. Bu hamlenin, Washington’daki Türk karşıtı havayı da yoğunlaştırma sonucu doğurduğu savunuldu ve Temsilciler Meclisi’ndeki “soykırım” kararı buna bağlandı.

Oluşan bu havanın Trump’ı, Erdoğan karşısında “sınırladığını” savunan yazı şu ifadelerle sonlanıyor:

* Her ne kadar, bu hafta Beyaz Saray’da onu sevgi sözcüklerine boğmuş olsa da, Trump, Erdoğan’ın arzuladığı, yaptırımların masadan kaldırılması sözünü vermiş değil…

* İki liderin karşılıklı içerlemeleri de her halükarda kısa sürede çözülemeyecek konularla ilişkili. İki ülke liderler seviyesinin altındaki her seviyede birbirlerine sırtlarını dönmüş durumdalar.

* Üstelik de, müttefikliklerinin temelini oluşturan, NATO, Avrupa Birliği ve Orta Doğu’daki Amerikan politikası aşınmayı sürdürürken. Buradan geri dönüp dönemeyecekleri belirsiz.”

AMERİKAN BASINI: HİÇBİR LİDER, ERDOĞAN KADAR, TRUMP'TAN İSTEDİĞİNİ ELDE EDEMEDİ!

New York Times, görüşmeyi "Onun büyük hayranıyım. Trump, Erdoğan'ı sıcak karşıladı" başlığıyla okurlarına duyurdu, İngiliz basını Erdoğan'ın mektubu geri iade etmesini öne çıkardı.

CNN'in Beyaz Saray muhabiri olan Kevin Liptak, imzalı yazıda, ABD Başkanı Trump'ın 'güçlü liderlere' gösterdiği yakınlık konusunda örnekler yer aldı. Yazıdaki en dikkat çekici ifade ise "Ancak hiçbir lider, Erdoğan kadar, Trump'tan istediğini elde edemedi" oldu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol deran16 Kasım 2019 08:08

  Getiren az zaman sonra götürecektir.bunu halkımız yapmalıdır.

 • Necati türker15 Kasım 2019 19:11

  Benim gördüğüm kadar bizimiçimizdeki bu vatanın düşmanları ve keferelerini çokrahatsız olmuşlar yazıklarolsun bütün batıbasını bu konuşmaların başarılarından rahatsız olurken bizm içimizdekiler dahaçok rahatsız oluyorlar anlaşılabilirdeğil bu millet bunları görüp anlamayanlar ve anlamakistemeyenler ya çok cahildir ya artniyetli yada geri zekâlıdır budurumun başkaizahı yoktur ve izahıyoktur

 • batarya bozuk15 Kasım 2019 14:59

  Aslında durum tam tersi bilerek pohpohluyorlar ülkeyi kötü günler bekliyor

 • rizeli15 Kasım 2019 21:04

  senin harbi bataryan bozuk, git biraz şarj al

 • emekci15 Kasım 2019 14:00

  dış mihraklar Türkiyeye komplo kuruyor. İngilizler türkiyenin hayrına iş yapmaz

 • Halkçı15 Kasım 2019 13:27

  İmamoğlu olsa kesinlikle daha başarılı olurdu. İmamoğlu geçen Fransa hayranlıkla izledim. İmamoğlu S400'ü ve F35 sorununu çözüp gelirdi. Erdoğan ne yaptı ki. Kesinlikle başarısız lider. Kemal kılıçdaroğlu bile daha fazlasını yapardı

 • Acıttı mı imamoğlu15 Kasım 2019 20:38

  Mamanızı kesince böyle ciyaklarsınız işte.

 • ilyas aydoğan15 Kasım 2019 17:23

  Yapma be çok heyecanlandım :D 

 • cemaatçi15 Kasım 2019 14:00

  öyle bir canınızı acıtmış ki musluklarınızın kesilmesi. meeleyip duruyorsunuz arkasından

 • Terim 15 Kasım 2019 13:22

  Önemli olan sonuç.Celladın kılıcı gibi ermeni  tasarısı orada duracak Halkbank davası orada duracak Sn.CB nın ve ailesinin mal varlığı orada duracak ve biz istediğimizi elde edeceğiz mümkün değil.Yalnız Türkiye'nin coğrafi konumumu önemi nedeni ile ABD bizden vazgeçemez en büyük avantajımız bu. 

 • Okie Dokie15 Kasım 2019 11:54

  Trump reyiz gördün mü herkes senle dalga geçiyor. Karnının ne kadar yumuşak olduğundan bahsediyor. Biraz spor yap, karın kası yap ki karnının ne kadar sert ve adaleli olduğundan bahsetsinler.

 • diplomat..15 Kasım 2019 11:37

  İşte İngilizler bunun için diploması gücü en yüksek devlet. masada çok başarılılar.. çünkü biliyorlar ki.. Türklerin misafirperverliği var. vülmeyi ve böbürlenmeyi, yardım etmeyi çok severler.. bol bol övgüler yaymaya başlamışlar. unutulmasın ki Osmanlının devrik sülalesini İngilizler sahiplenmiştir. Osmanlı padişah soyu şuan başlarında hatta. Çünkü geçmiş özlemi olursa, ellerinde tuttukları kişiyi kullanacaklar. İngilizler böyle. Halifelikte olsun diyorlar çünkü. Haliyefi kaese aldınmı Ortadoğu ve tüm Müslümanların liderisin. İngilizler zeki adam. ya seni abd ile kafa kafaya toslaştırır yada seni mverek, orta doğuda sıcak ilişkilerle rusya+abd yanında yer almaya çalışır. biraz tarih, bireaz kitap okuyan kişiler bunları bilir. ama sabah kahvaltıda ne yediğini bilmeyenler. günlük konuşur. bugun başka. yarın başka. akşam başka. 5 gn sornada dediğini unutur.

 • Malkoçoğlu15 Kasım 2019 13:03

  Türkiye dünyada yönetilmesi en zor ülkelerden biridir. Sn.Diplomatın yazdığı tarihi ve diplomatik stratejiler bugünün gerçekleridir. Hangi partiye oy vermişsek verelim, dünyayı yıllardır sömüren ülkelerin ellerindeki kaynaklar tükendi tükenecek, artık ülke sömürmek de kolay değil, bir tweetle milyonlar sokağa dökülebiliyor, sömürtmek yerine ülkeler yakında ölmeyi tercih edecekler, kaynaklar azaldı. Türkiye bu bakımdan yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile sömürmek istedikleri 1 nolu ülke, ABCD partililiğini bir yere bırakarak bize uzağa taşıyacak kafayı dik tutacak Erdoğan gibi liderlerin etrafında kenetlenemezsek sonumuzun iyi o lmayacağı açıktır. Bizi geride bırakan çok partili hayat olmuştur, bir sürü irili ufaklı parti ve her kafadan bir ses, nereye kadar.

 • salim15 Kasım 2019 11:19

  İngiltere bile Reisin dünya lideri olduğunu itiraf etti.

 • canikli15 Kasım 2019 14:03

  Önden dünya lideri deyip pohpohluyor, arkadan yurt dışındaki mal varlığına el koyarız deyip korkutuyorlar. Sonuçta da istediklerini alıyorlar. PYD özerk bölgesi garantiye alındı, petrol sahaları güvenceye alındı, IŞID bitirildi.

 • ima var15 Kasım 2019 11:26

  adamlar itiraf etmiyor, dikkatli okuyun