E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİngiliz basını: Türkiye istediği her şeyi elde etti---

İngiliz basını: Türkiye istediği her şeyi elde etti

İngiliz basını: Türkiye istediği her şeyi elde etti
23 Ekim 2019 - 08:33 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin'in Soçi'deki zirvede vardıkları Suriye mutabakatı İngiliz basınında geniş yankı buldu

İngiliz gazeteleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün Soçi'de varılan mutabakata sayfalarında geniş yer ayırdı. Financial Times'a göre "Putin, Suriye konusunda Erdoğan'ı etkileyerek yönlendirmeye çalışıyor". Times ise haberinde "Barış Pınarı Harekâtı, 2 haftadan kısa bir süre içinde tamamlandı, Türkiye hemen hemen istediği her şeyi elde etti" diyor.

Erdoğan ve Putin, Türkiye'nin geçen hafta ABD ile varılan anlaşmadaki 120 kilometrelik güvenli bölgedeki durumun korunmasına ancak Suriye ve Rusya askerlerinin sınırın geri kalanındaki bölgelerde 30 kilometre derinliğe kadar girerek YPG'nin bölgeden çekilmesini sağlamasına karar vermişlerdi.

Bugörevin 150 saat içinde, Salı günü Türkiye saati ile 18.00'e kadar tamamlanması öngörülüyor.

Ardından Rusya ve Türkiye ordularının, sınırın 10 kilometre güneyine kadar inecek ortak devriyesi başlayacak.

Gazeteye göre Erdoğan ile Putin arasında dün Soçi'de yapılan görüşme, Rusya'nın "önemli bir güç simsarı" olarak Suriye'de ne kadar hayati bir rol oynadığını gözler önüne serdi.

Liderlerin, Türk ve Rus ordularının Kürt militanların geri çekilmelerini denetlemek için Suriye'nin kuzeydoğusunda ortak devriye gezmelerinde anlaştıklarını vurgulayan Financial Times, "Varılan mutabakat ile esasında, Türkiye'nin ABD'yle geçen hafta vardığı anlaşmayla ilan edilen 5 günlük ateşkes uzatılmış oldu" diyor.

Gazete, Rusya lideri Putin'in, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunu etkilemeye ve yönlendirmeye çalıştığını belirtiyor.

Times: Türkiye hemen hemen istediği her şeyi elde etti

Times'taki haberin başlığı ise "Rusya ve Türkiye, Suriye'deki 'güvenli bölge'de ortak devriye için anlaştı".

Gazete, anlaşmanın, Rusya'nın bölgedeki hakimiyetini bir kez daha gözler önüne serdiği kanısında.

Times'taki haberde vurgulanan bir diğer nokta da, Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik taahhütlerini yeniden dile getirmeleri.

Haberden bazı satırlar şöyle:

"Sayın Erdoğan, varılan anlaşmayı Türkiye'de bir zafer olarak lanse edecektir. Artık Türkiye'nin güney sınırında, Rojava'da, Kürtlerin liderliğindeki devlete benzer bir oluşum yok. En azından askeri açıdan durum bunu gösteriyor. Barış Pınarı Harekâtı, 2 haftadan az bir süre içinde tamamlandı, Türkiye hemen hemen istediği her şeyi elde etti. Sayın Erdoğan şimdiden kendisini önümüzdeki hafta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında ulusa hitaben zafer konuşması yapacak şekilde konumlandırdı."

Times başyazısında ise "Batı diplomasisindeki kargaşa, Putin'in güçlenmesine imkan verdi" diyor. Gazeteye göre Trump yönetiminin Kürtleri yüzüstü bırakması, Putin'e, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yönetimini sürdürmesini sağlama fırsatı tanıdı.

Başyazıdan bazı satırlar şöyle:

"Soçi'deki zirve, Türkiye'nin işgalinin sonunu simgeleyebiliir. Ancak bölge ve dünya için bunun bedeli ağır olacak. Varılan mutabakat Esad'ı güçlendirecek, Rusya'nın da küresel bir diplomatik ve askeri güç olarak yeniden güçlenmesinin tasdiki anlamına gelecek."

Daily Telegraph: Rusya, Suriye'nin kuzeydoğusunda hızla ABD'nin yerini aldı

Daily Telegraph'daki haberin başlığı, "Türkiye ve Rusya, Suriye'deki askeri harekâtı durduracak şekilde anlaştı".

Gazeteye göre Soçi'deki görüşmeler, Rusya'nın, Suriye'nin kuzeydoğusunda en fazla siyasi ağırlığı olan güç olarak hızla ABD'nin yerini aldığını gösteriyor.

Daily Telegraph, Erdoğan ve Putin arasında varılan mutabakatla Kürtlerin Kobani ve Tel Rıfat'tan da çekileceklerini belirtiyor, Türkiye'nin 1 yıldan uzun süredir bunu talep ettiğine dikkat çekiyor.

Guardian: Ankara, Moskova'nın Şam'ı ikna etmesinden memnun olacak

Guardian'daki haberin başlığı ise "Erdoğan ve Putin, Türkiye'nin Kürtlere saldırısının durmasını sağlayacak bir tampon bölge oluşturulmasında anlaştı".

Gazetedeki haberden bazı satırlar şöyle:

"Ankara, Moskova'nın Şam'ı, Kürtlerin yerine Suriye'nin kuzeydoğusunda daha fazla alanı kontrole ikna etmesinden memnun olacaktır. Moskova'nın bunun karşılığında Türk heyetinden, Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterileceği konusunda güvence aldığı anlaşılıyor." (BBC Türkçe)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali23 Ekim 2019 22:41

  Bence ne şiş yandı ne kebap... Bu iş çok su kaldırır sadece ötelendi... Allah a şükür ordumuz güçlü diplamasi daha iyi olmalı sonuç olumlu memnunun ama zafer demek doğru değil nihai zaferde ilerde olacak Allah ın İzniyle..

 • : )23 Ekim 2019 19:17

  şaka gibi aragaz. inana koyun olsun.... Pkk = ypg dir. vede bunlar terör grubu ve bebek katilidir diye kabul ettire bildik mi ? HAYIR.. türkiye cumhuriyeti insanı büyündür. aramızda türk-kürt ayrımı yoktur ki savaş olsun dedik.. abd ne diyor? kürtler-türkler yüzyıldır savaşıyor diyip, etnik ayrım, kimlikleri ön plana çıakrtıp devletimizi ayrıştırmaya, tarihimizin 2 ayrı tarih oldugunu belirtiyor. bunu kabul ettirdik mi ? HAYIR.. haber gibi açıklamada saçma..inannların ruyalarını hatırlayın. ÜMMETÇİ ARAPLAR DEDİK ARAP BİRLİĞİ BİZİ DESTEKLEMEDİBİLE.. : ))) İNANAN İNANSIN. bizler varken, uyusanız da MIŞIL MIŞIL,rahat oldun. FETOCULAR GİBİ, PKKYIDA, YPG YİDE KURUTANA KADAR BİZ MÜCADELE DECEZ....NE MUTLU ATA-TÜRKÜM DİYENE.

 • Türkiye 23 Ekim 2019 22:30

  Artık yurtta sulh cihanda sulh bitti. Türkiye'nin kazancını dünya anladı ama içimizdekiler hala anlamadı. Ama anlatacağız. Her zaman devletimizin, askerimizin yanındayız.

 • Nihat23 Ekim 2019 12:35

  İşte bu İngiliz oyunu bitmez!  İngiliz şak şakçısı esad henüz oyun dışı kalmış değil!  Her türlü kahpeliği yapar. bunu gayet güzel kullanıyorlar!  tıpkı önce Saddam ıkullandıkları gibi. Henüz hiç bir şey bitmiş değil!  Sadece ötelendi!

 • mehmet yılmaz 23 Ekim 2019 11:26

  israile,pkkya,fetöye,bazı chplilere küfür gibi haber.

 • ..23 Ekim 2019 19:18

  gavurun haberi ile sevinen ümmetçi müslüman kardeşim. Dedende böyle sevindi, sonra modros 7 madde ile donuna kadar aldı yunan...

 • ALP23 Ekim 2019 09:37

  bu zamana kadar ERDOĞANA kızardım açıkçası...ama gerçekten hata etmişiz...büyük lider takıntıların peşinden gitmemek gerekir...

 • çok.23 Ekim 2019 19:18

  hemde çok. : ) mektup yazanları tarumar etti. : ))

 • Alp Arslan23 Ekim 2019 09:19

  Senin kıymetini bilmeyen utansın. Bişey demeyeceğim başka çünkü dünyayı feth etse içimizdekiler anlamaz.