E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik Analizİnfo Yatırım’dan THYAO & PGSUS & TAVHL analizi---

İnfo Yatırım’dan THYAO & PGSUS & TAVHL analizi

İnfo Yatırım’dan THYAO & PGSUS & TAVHL analizi
04 Ocak 2022 - 16:15 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım, havacılık sektörünü analiz masasına yatırdı. İşte grafiklerle THYAO & PGSUS & TAVHL…

Aralık 2020’de Çin’in Wuhan şehrinde başlayan ve Mart 2020’de tüm dünyayı etkileyen Kovid – 19 pandemisinin en çok etkilediği sektör hiç şüphesiz ulaştırma sektörü oldu. Dünyanın hemen hemen her yerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları, ülkeler arası kapanmalar sosyal hayatı durdurdu. 2020 Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşen uçuşların kapatılması ile hava yolu şirketleri yolcu taşıyamadı. Haziran 2020 tarihinde turizm sezonunda vaka sayılarındaki azalış ile birlikte normalleşme adımları başlasa da aşıların bulunmasına kadar tam normalleşme adımları atılamadı. 2021 yılı başında aşıların bulunması ve Mayıs 2021 yılında aşılamaların hızlanıp bağışıklıkların güçlenmesi ile ülkelerde kapanmalar azalarak normalleşme adımları hız kazandı. Bu hız kazanma ile birlikte Mayıs – Eylül arasında yolcu sayılarındaki artış ile birlikte havacılık sektörü 2019 yılındaki seyrine yaklaştı. Son günlerde ise tüm dünyada ana gündem maddesi Omikron varyantı oldu. Mart 2020’de korona virüs, Aralık 2020’de delta, Mart 2021’de delta+, Eylül 2021’de Mu ve Aralık 2021’de Omikron varyantları tüm dünyayı sarstı. Her varyant haberi ile birlikte tekrar kapanmaların olabileceği beklentisi sonrasında Borsa İstanbul’da aşağıda belirttiğimiz payların aşağı yönlü seyrine şahit olduk. Gelen iyi haber akışları ile birlikte (aşılanmanın hızlanması, kapanma olamaması, bağışıklıkların güçlenmesi) pay fiyatlarında yukarı yönlü düzeltme gördük. Ancak teknik olarak bakıldığında ve gözümüze çarpan detay her varyant haberi sonrası şirketlerin euro bazlı ortalamaların altına geldiği ve gelen pozitif haber akışlarıyla birlikte her olumsuz seyirden sonra daha sağlam zemine oturan yukarı yönlü hareketin devamı. Aslında varyant haberleri şirketlerin sert yükseliş sonrasında düzeltme hareketlerine de yardımcı oluyor diyebiliriz. Belirsizlik ortamıyla başlayan sert satış dalgası pozitif haber akışları ile yönünü tersine çeviriyor.  Aşağıda THYAO, TAVHL ve PGSUS ’un korona virüs pandemi döneminde Türkiye’de çıkan ilk vaka ve sonrasında varyant çıkış haberleri hisse hareketlerini görebilirsiniz.

Havayolu şirketlerinin faaliyetlerinin ana belirleyicisi olan uçak satın alma, jet yakıtı, uçak/personel giderleri ve bilet gelirleri Euro bazında olduğundan, aşağıdaki grafiklerde Euro bazında pay değişimleri de sunulmuştur. Pandeminin başladığı 2020 yılından itibaren fiyat ortalaması THYAO 1,42 Euro, PGSUS 7,29 Euro, TAVHL ise 2,41 Euro. Grafiklere bakıldığında her varyant haberi sonrasında aşağı yönlü seyir oluşmuş olup, sonrasında gerek gelen iyi haberler gerek tepki alımları ile hisseler ortalama fiyatlarının üstüne çıkmıştır. THYAO anlık fiyata bakıldığında Euro bazında ortalamasında işlem görmektedir. THYAO ’nun kapanmalar döneminde yolcu trafiğine bağlı uçuş yapmamasına rağmen kargo tarafını geliştirerek bu yönde ilk adımını attığını ve kargo kısmındaki karlılığın bilanço tarafına yansıması piyasa tarafından olumlu fiyatlanmaktadır. PGSUS ise ortalamasının %18, TAVHL ise ortalamanın %7 aşağısındadır. Tekniğin yanı sıra TAVHL ’nin son olarak Antalya Havalimanı İhalesini kazanmasının orta/uzun vadede Şirket’in büyüme performansına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. İyi yönetildiğini düşündüğümüz şirketin operasyonel karlılığını da göz önüne aldığımızda potansiyelini yüksek buluyoruz.


TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 49,94
En Yüksek: 50,50
En Düşük: 49,08
Değişim -0,62 %
FK: 6,89
PD / DD: 0,66
İşlem Hacmi 4.402.750.036
Toplam Adet: 88.138.255
Ağırlıklı Ort.: 49,96
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Salak esnaf05 Ocak 2022 02:37

  Turizm herşey dahil sisteminden çıkmadıkça bu ülkeyi sadece amelelik yapar. Birde dolardan iki kat mazeme fiyatı çıktı nasıl turizmci para kazanacak, asgari ücreti nasıl olsa işverenden çıkıyor. Bol keseden vermek kolay , sıkıyorsa emekliyi , memura o kadar da ver....

 • THY bu yıl parlar04 Ocak 2022 19:47

  2022 yılı havacılık şirketleri için baya iyi geçmesi bekleniyor. Turizm sektoru de ayni sekilde olur muhtemelen. Ayrica birde 3 aylık sure sonunda bilançoda dolar ve enflasyon bazli en düşük %30 civarı değerleme artışı yapmalarini bekliyorum. THY uçak sayısında da biraz artış olacak deniliyor. Omicron varyantı için endemiye donuleceginden bahsediliyor medyada. Yani 2022 yili havacilik ve turizm sektörü için parlak bir yıl olarak görülüyor bence. Ayrica dolar karşısında Turk lirasinin değer kaybetmesi de turistlerin Türkiye yi tercih etmesi için en onemli sebeplerden biri olacak. THYAO 1,42 Euro, PGSUS 7,29 Euro, TAVHL ise 2,41 Euro yazmış yukarida. En ucuz THY oluyor. THY nin gidecek yolu çok demek ki😃. Kendi düşüncem dir

 • analist04 Ocak 2022 19:25

  thy rekor kar yazacak

 • WERS04 Ocak 2022 17:22

  bu fiyatlarda bence omicron ile satış gelebilir diye korkuyorum