E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF'ten Finlandiya'ya uyarı---

IMF'ten Finlandiya'ya uyarı

IMF'ten Finlandiya'ya uyarı
22 Ocak 2019 - 08:37 www.borsagundem.com

IMF ve kredi derecelendirme kuruluşu DBRS, işgücü piyasaları ve hanehalkı borçluluğu ile ilgili sorunları nedeniyle Finlandiya'yı uyardılar

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Toronto, Kanada merkezli bir kredi derecelendirme kuruluşu olan DBRS işgücü piyasaları ve hanehalkı borçluluğu ile ilgili sorunları nedeniyle Finlandiya'yı uyardılar.
Ticaret Bakanlığı 'Blog'unda yer alan habere göre, IMF tarafından yapılan açıklamada, ülkenin yakın zamanda sağlıklı bir ekonomik büyüme yaşadığı ve işsizliğin 2011'den bu yana en düşük seviyesine düştüğü belirtildi.

IMF raporunda, yeni işlerin yaratılma oranında bir toparlanma yakalanamadığı, emek üretkenliğinin zayıf kaldığı ve potansiyel büyümenin küçülen işgücü tarafından kısıtlandığı açıklandı.

Kredi derecelendirme kuruluşu DBRS de aynı şekilde raporunda, çalışma çağındaki nüfusun azalmasının, Finlandiya'nın karşı karşıya kaldığı en büyük orta vadeli zorluk olduğunu belirtti.
Her iki kurum da ülkedeki hanelerin artan borç yüküne dikkat çekti. DBRS, yüksek borçluluk düzeyinin ve değişken oranlı konut kredisi payının, hanehalkının şoklara, özellikle de 'faiz oranlarındaki veya
gelir şoklarındaki hızlı artışlar'a karşı duyarlılığını artırdığını belirtti.

Bu arada IMF, tüm borç alanların risklerin farkında olup olmadığına dair şüpheli olduğunu dile getirdi. IMF ayrıca tüketici kredisindeki büyümenin, bazı borçluların kredilerinin koşulları hakkında yeterince bilgi sahibi olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Finlandiya Merkez Bankası, yılın başında, konut kredisi değerindeki büyümenin 2018 ortasından bu yana yavaşladığını, Kasım ayında ise yüzde 1,8 ile Haziran ayında yüzde 2,1 oranında büyüdüğünü
belirtti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)