E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF, Türkiye'den güçlü büyüme bekliyor---

IMF, Türkiye'den güçlü büyüme bekliyor

IMF, Türkiye'den güçlü büyüme bekliyor
02 Şubat 2016 - 15:18 www.borsagundem.com

IMF yayınladığı raporda "İç talep Türk ekonomisinde büyümeyi yönlendirmeye devam edecek" yorumunda bulundu

IMF, geçtiğimiz yıl beklentilerden daha güçlü bir büyüme gösteren Türk ekonomisinde bu güçlü büyümenin 2016 yılında da devam etmesini beklediğini bildirdi. 

Madde IV kapsamında Türkiye için 2016 yılı gözden geçirme raporu hazırlayan IMF, Türkiye'yi ziyaret eden heyetin ön tespitlerini kamuoyu ile paylaştı. 

IMF yaptığı açıklamada, "Büyüme geçen yıl beklenenden daha güçlüydüve cari işlemler açığı düştü. Yurt içi talebin bu yıl da, yüksek asgari ücret, düşük petrol fiyatları ve destekleyici para, maliye politikalarının etkisiyle büyümeyi yönlendirmeye devam etmesi bekleniyor. Dış finansman ihtiyaçları yüksek kalmaya devam edecek, bununla birlikte zayıf sermaye akışları rezerler üzerinde baskı yaratacak ve enflasyon hedefin üzerinde kalmaya ve artmaya devam edecek. 

Kısa vadede sıkı maliye ve para politikaların kırılganlıkların azaltılmasına yardım edebilirler. Bir uzun vadeli çözüm ise otoritelerin büyüme potansiyelini ve yurt içi tasarrufları artıracak iddialı yapısal reform ajandasında ilerleme sağlamalarını gerektirecek" ifadelerine yer verdi. 

IMF'ye göre Türkiye ekonomisi 2015 yılında tahmini yüzde 3.8 büyüdü, 2016'da ise yüzde 3.5-4 aralığında büyüyecek.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • barış03 Şubat 2016 22:49

    büyüsün iyi ama..türkiye büyüyünce vatandaş yerinde saymasın..hep belli kişilerin göbeği şişmesin..biraz da garibanın ekmeğine yağ sürülsün.1300 e 1500 e çalışan insanlar var.

  • şakir02 Şubat 2016 16:55

    yandaşlara büyüdü türkiye vatandaşa değil