E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF: Derin bir küresel resesyon bekleniyor---

IMF: Derin bir küresel resesyon bekleniyor

IMF: Derin bir küresel resesyon bekleniyor
16 Nisan 2020 - 16:12 www.borsagundem.com

IMF, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nın ardından, yayımlanan raporda, "Bu yıl derin bir küresel resesyon bekleniyor ve görünüm alışılmadık bir biçimde belirsiz" denildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), sadece güçlü küresel politika eyleminin yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınını durdurabileceğini ve ekonomik toparlanmayı sağlayabileceğini bildirdi. 

IMF, Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığında gerçekleşen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı sonrası "Kovid-19 - Etkiler ve Politika Konuları/G20 Gözlem Notu" başlıklı raporunu yayımladı.

Raporda, "Kovid-19, büyük bir sağlık acil durumunu ve ciddi bir ekonomik krizi tetikledi." değerlendirmesinde bulunuldu. 

Salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerin birçok insanın işini kaybetmesine sebep olduğuna işaret edilen raporda, kötüleşen küresel ekonomik koşullar ve yetersiz sağlık sistemleri dikkate alındığında gelişmekte olan ekonomilerin olağan dışı zorluklarla karşılaştığı aktarıldı.

"Ekonomik zararın sınırlanması için güçlü adımlar atıldı"

Raporda, "Bu yıl derin bir küresel resesyon bekleniyor ve görünüm alışılmadık bir biçimde belirsiz." ifadesi kullanıldı. 

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3 daralacağının tahmin edildiği hatırlatılan raporda, bu yılın ikinci çeyreğinin ardından kademeli bir toparlanmanın beklendiği ve 2021'de büyümenin daha güçlü olmasının öngörüldüğü anımsatıldı. 

Raporda, "Politika yapıcılar, hastalığın yayılmasını engellemek ve ekonomik zararı sınırlamak için güçlü adımlar attı." değerlendirmesine yer verildi. 

Birçok ülkede maliye politikasında en çok etkilenen ve korunmasız olan insanlara destek sağlamak için belirgin bir şekilde gevşemeye gidildiği aktarılan raporda, en önemli mali eylemlerin salgının hızla yayıldığı gelişmiş ekonomilerde alındığı hatırlatıldı. Raporda, "Para politikasında gevşemeye gidilmesi ve finansal sektör politikaları, finansal koşulların sıkılaşmasını kısmen azalttı." ifadesi kullanıldı.

"Ortak eylem şart"

Sorunların çözülmesinde ortak eylemin önemine vurgu yapılan raporda, şunlar kaydedildi: 

"Çoğu ülkede, salgının önlenmesine yönelik kısıtlamalar kalkana kadar vatandaşların daha fazla desteğe ihtiyacı olacaktır. Ancak, hükümetlerin vatandaşlarına sağladığı ekonomik desteğin kapsamı eşit değildir. Gelişmekte olan birçok ülkenin küresel toplumun desteği olmadan yeterli sosyal korumayı sağlayabilmesi mümkün değildir. Pandeminin sona ermesini hızlandırmak ve sağlıklı bir küresel ekonomiyi daha hızlı sağlamak için ortak eylem şarttır." 

Raporda, salgının önlenmesine ve toparlanma süreçlerine ilişkin önceliklerin farklılaştığına işaret edilerek, salgına karşı alınan önlemlerin sağlık sistemleri üzerindeki baskılar azalıncaya kadar önemli olmaya devam edeceği, ancak sürdürülebilir olabilmeleri için ekonomik desteklerle birlikte uygulanmalarının gerektiği aktarıldı. 

Gelişmekte olan ekonomilerin salgınla mücadelesine yardımcı olabilmek için çok taraflı iş birliği gerektiğinin altı çizilen raporda, ticaret ve finans akışlarını yeniden canlandırmak, kırılganlıklarla borç yüklerinin artışına müdahale etmek ve küresel talepteki güçlü canlanmayı desteklemek için de ortak eylemin önemli olduğu kaydedildi. 

Raporda, "Sadece güçlü küresel politika eylemi pandemiyi durdurabilir ve güçlü ekonomik toparlanmayı sağlayabilir. G20, birlikte çalışarak, dünya ekonomisinin güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyüme yoluna girmesine yardımcı olabilir." ifadesi kullanıldı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatan sever 17 Nisan 2020 01:41

  Borsaları tekrar düşürebilmek için ellerinden gelen kötü açıklamaları yapıyorlar dün moses bugün IMF. Bizim borsada da credit meryllın hisse satıyor ama başka aracı kurumlardan alım yapıyorlar

 • ZEYREK ZEMHERİ16 Nisan 2020 18:43

  Reis bize hedefi göstermiş idi.gidin altın alın dövizlerinizi bozdurun dedi bizlerde full  altındayız.kemal de ımf nin kapısında gece gündüz uyuyormuş.

 • Ygcdewa17 Nisan 2020 00:08

  Alın size bir TROL YORUMU daha her habere yorumu olan bu tosuncuklarin kendilerinden haberi yok ama fiyatları belli

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU16 Nisan 2020 18:42

  Dünya Her Gün Ölür, Ertesi Gün Yeniden Doğar.bizler krizlere aşılıyız ve alışığız sizler düşünün.

 • Osman17 Nisan 2020 00:10

  Hahahaaaaaaaaa zavallı yazık senin bu sorumsuz yorumuna bakıp sorumsuz davrananlara trol sizin kafanız iyi sidik olayı bu

 • Recep16 Nisan 2020 18:28

  Borsa 98 bine gelmiş düşürmüyorlar hisse topluyorlar. Bugün nasıl sağlam tuttular görmediniz mi.

 • Osnanlı 16 Nisan 2020 17:57

  Bu salgından en güçlü ülke olarak çıkacak mışız! Asrın ekonomisti öyke diyor!

 • Dd16 Nisan 2020 17:14

  inşallah. Bir sene yatalim. Uyuyalim.  Hami ergini ayiklansin,

 • mantık16 Nisan 2020 16:36

  Birileri de borsalarda patlama bekliyor!  Yeter ulan! Bıktık sizden!  Özellikle bunların yerli işbirlikçilerine çok dikkat edin!  Bu itler her kılığa girer;  Bir şekilde ımf ile ya da Dünya Bankası ile anlaşması için hükümeti zorlamak gibi bir gayret içindedirler. Dolarizasyona boğulmuş olan bir Dünya yı istediğin gibi yönetmek gerekirse nahvetmek çok daha kolay olacaktır çünkü!  Değil mi çürük Portakal!  Bu yüzden battık bittik edebiyatı yapmak böyle itler için misyon gereğidir.

 • Ugcr66u99ijj17 Nisan 2020 00:07

  Hadi ordan portakal doğruyu söyleyince horra saldiriyorsunuz hayırdır sizler gözleriyle bakan değilsiniz