E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF Başkanı'ndan ABD için temerrüt uyarısı---

IMF Başkanı'ndan ABD için temerrüt uyarısı

IMF Başkanı'ndan ABD için temerrüt uyarısı
06 Şubat 2023 - 08:23 www.borsagundem.com

IMF Başkanı Georgieva, ABD temerrüde düşerse Amerikalı tüketicilerin acı çekeceği uyarısında bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, ABD'nin temerrüde düşmesinin, Amerikalı tüketicileri sıkıştıran borçlanma maliyetlerinde ani bir artışa ve dünya ekonomisine önemli zarara neden olacağını söyledi.

IMF başkanının yorumları, Kongre'nin Cumhuriyetçiler ile Başkan Joe Biden arasında borç tavanının artırılması konusundaki açmazını çözememesi durumunda piyasanın erimesi risklerine ilişkin uyarıları artırdı.

Georgieva, borç tavanıyla ilgili önceki mücadeleleri hatırlatarak, işlerin o noktaya gelmeyeceğini umduğunu ifade etti ve "tarihe bakarsanız, genellikle pek çok ileri geriden sonra bir çözüm bulunur" dedi.

Georgieva, ABD enflasyonunda geçen yılki kırk yılın en yüksek seviyelerinin, temerrüde düşmenin yol açacağı acıyla karşılaştırıldığında sönük kalacağını belirtti ve "ABD'nin temerrüde düşmesi faiz oranlarını yükseltirse bu ABD'li tüketiciler için çok zarar verici olacak. Ve eğer insanlar bugün enflasyondan hoşlanmıyorsa, yarın olabileceklerden de hiç hoşlanmayacaklar" dedi.

Barclays'tan ABD ekonomisi yorumu

 

Moody’s ABD ekonomisinde ‘yavaşlama’ bekliyor

 

ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü

 

"ABD ekonomisinin resesyondan kaçınması 'çok makul' bir olasılık"

 

Goldman Sachs'tan ABD ekonomisi tahmini

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)