E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiIMF: Başarmak için hızlı hareket etmeliyiz---

IMF: Başarmak için hızlı hareket etmeliyiz

IMF: Başarmak için hızlı hareket etmeliyiz
21 Kasım 2020 - 10:48 www.borsagundem.com

G20 ülkelerinin liderlerin online zirvesi öncesinde bir açıklama yapan Kristalina Georgieva, hızlı hareket vurgusu yaptı


Uluslararası Para Fonu (IMF) Direktörü Kristalina Georgieva, G20 ülkelerinin liderlerin online zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, hükümetleri, kovid-19 kaynaklı krizinin neden olduğu belirsizliğin aşılmasında güçlü politika uygulamalarını sürdürmeleri gerektiğini vurguladı ve "Bu konuda başarı hızlı ve birlikte hareket etmemize bağlı" diye uyardı.

Georgieva: Küresel ekonomi büyük dönüşüm geçiriyor

 EKONOMİNİN ÖNÜNDEKİ YOL HALA ZORLUKLARLA DOLU

Aşı konusundaki haberlerin sevindirici olduğunu vurgulayan Georgieva, bir yandan birçok yeni vakaların ortaya çıkmasının yanında, bir milyondan çok canı alan ve onmilyonlarca işin kaybolmasına neden olan virüsün ortadan kaldırılmasına ilişkin gelişmelerin umut verici olduğunun altını çizdi.
Temas yoğun hizmet sektörlerine ilişkin en son verilerin, pandeminin yeniden canlandığı ve bu durumun da ekonomilerde yavaşlayan bir ivmeye işaret ettiğine dikkat çeke Georgieva, "Bir başka deyişle, krize aşı yoluyla bir çözüm görünmeye başlasa da, ekonominin önündeki yol hala zorluklar ve engebelerle dolu" dedi ve ekledi:
"İyi yanı, virüsün beklenenden daha hızlı kontrol altına alınması veya daha iyi tedavilerin geliştirilmesi, normal faaliyete daha hızlı dönüşe izin verecek olmasıdır; bu gelişmeler, ekonomideki tahribatı sınırlayacak ve büyümeyi hızlandıracaktır."

Salgına karşı ek kısıtlamalar yürürlüğe girdi

KAMU BORÇLARI ARTACAK

Pandemide yeni vakaların daha kapsamlı kısıtlamaları gerektirir ve aşının geliştirilip, üretimi ve yaygın olarak dağıtımı gecikirse, "sosyal mesafe"nin daha uzun süre süreceğine dikkat çeken Georgieva, "Sonuç olarak, büyüme daha düşük kalacak, kamu borçları artacak ve ekonomideki olumsuzluklar daha uzun süre devam edecek" dedi ve ekledi:
"Bu nedenle, devam eden belirsizlikle mücadele etmek için sürekli güçlü politika eylemine ihtiyacımız var. Buradaki başarı, harekete geçmemize bağlıdır; durum hızlı bir şekilde ve birlikte hareket etmemizi gerektiriyor. Üç temel öncelik görüyorum: (i) sağlık krizini sona erdirmek, (ii) ekonomik iyileşmeyi güçlendirmek ve (iii) daha iyi bir 21. yüzyıl ekonomisinin temellerini oluşturmak."

Türkiye'de son 24 saatte 5103 yeni hasta tespit edildi

 

Korona virüs aşısı için kritik kilometre taşı

 


 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ?22 Kasım 2020 02:11

  AKP ikdidara geldiğinden beri AB karşıydı hiç sıcak bakmıyordu, almazlarsa almasınlar dediğini hatırlıyorum biz de alışmıştık bu duruma almazlarsa almasınlar havasındaydık r şimdi ne oldu sıcak bakıyoruz, havalar soğudu sıcak bir şeye mi ihtiyaç var

 • Rafet Alemdar21 Kasım 2020 22:46

  Avrupa sizi yani Türkiye'yi başına bela mı alsın?

 • Osmanlı 21 Kasım 2020 17:18

  borç alan emir alır dşye İMF ye bırç verdik, İMF yi kurtardık ama imf borç isterse artık vermeyiz.

 • Ekrem21 Kasım 2020 14:22

  Bu anayasa ilemi Avrupalılar ile masaya oturacaksınız.hadi anayasayı geçtim ihale yasanız bile uygun değil

 • Gercekler 21 Kasım 2020 14:15

  Yaf gecmiş yıllarda Akp afrika ve bazı asya ülkeye gittiğinde konuşmalarında hep Avrupa ülkelerine verip veriştirip onları öcülerirken ve ülke içinde de yıllarca bütün politikacı ve medyası ile sürekli millete sürekli batı avrupa ülkeleri nefreti pompalarken taraftan AB ye girmekten bahsetmek anlamsız? Ayrıca yıllarca sürdürülen bu politikayı avrupa birliği ülkeleti de gözlemlememiş midir, onlar seni kabul eder mi?