E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-Magazinİlber Ortaylı: Dünya Türkleri bekliyor---

İlber Ortaylı: Dünya Türkleri bekliyor

İlber Ortaylı: Dünya Türkleri bekliyor
19 Haziran 2022 - 21:47 www.borsagundem.com

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk milletinin ve Türk kavminin bir şekilde bir araya gelmesine, Türk dili ve medeniyetinin coğrafyada hak ettiği yeri almasına ihtiyaç olduğunu belirterek, "Çünkü dünya Türkleri bekliyor. Bu bir övünme değil, misyon" dedi.

Geleneksel hale gelen Maarif Söyleşilerinin konuğu tarihçi akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu.

Vakfın Üsküdar'daki merkezinde düzenlenen söyleşi öncesi konuşan Vakıf Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, eski bir öğrencisi olarak Ortaylı'dan çok şey öğrendiğini belirterek, farklı ve derinlemesine düşünme, analiz etme konusunda onun iyi bir yol gösterici olduğunun altını çizdi.

Akgün, "Hocamız yalnızca bizim için değil tüm kamuoyunun bilgilenmesi adına hayli önemli çalışmalar yapıyor, vizyon ve mefkure ortaya koyuyor. Bir neslin tarihini sevmesine vesile oldu. Lütfen konuşmaya, anlatmaya ve yazmaya devam edin" diye konuştu.

"DÜNYAYA SÖZ SÖYLEYECEK ALİMLER YETİŞTİRMELİYİZ"

Prof. Dr. Ortaylı, Türkiye Maarif Vakfının devraldığı okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini çok daha iyi şekilde sürdüreceğine inandığını söyledi.

Türk milletinin ve Türk kavminin bir şekilde bir araya gelmesine, Türk dili ve medeniyetinin coğrafyada hak ettiği yeri almasına ihtiyaç olduğunun altını çizen Ortaylı, şöyle devam etti:

"Çünkü dünya, Türkleri bekliyor. Bu bir övünme değil, misyon, altında ezilmemiz lazım. Türk milletinin İslam medeniyetine mazide sunduğu katkılarla bugün yapılanlar kıyaslandığında arada çok büyük farklar var. Bugünkü alimlerin beklenen ölçüde değil, yeniden dünyaya söz söyleyecek alimleri yetiştirmemiz gerekir. Bunun için yurt içinde ve yurt dışında verdiğimiz eğitim çok önemli. Türki Cumhuriyetlerde bile insanlar hala Rusça konuşuyorlar. Tüm bunlar bile siyasi gelişmeleri anlamsız kılıyor."

"HER DUYDUĞUNUZA İNANMAYIN"

Türkiye'ye öğrenci merkezli eğitimin Cumhuriyetle birlikte geldiğini anlatan Ortaylı, "Cumhuriyet dönemi eğitim sistemini, Hasan Ali Yücel'i sokaktaki filozoflar yanlış anlatmışlar. Milliyetperver, Türk, Müslümanlara karşı saygısı olan biri. Tasavvufa karşı saygısı var. O bakımdan her duyduğunuza inanmayın. Demokrasiye geçtiğimiz vakit sendelemelerimiz oldu. Fakat bu sendelemeler, Hasan Ali Yücel gibi kişileri değersiz kılmaz." değerlendirmesinde bulundu.

"İYİ LİSELER KURMAK ZORUNDAYIZ"

Prof. Dr. Ortaylı, din eğitiminin de önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Dini okul istemiyorlar. Bu olmaz. Bugün din adamı yetiştirmeyen bir cemiyet yok ama iyisini yapmak gerekir. İmam hatip öğrencileri oldukça zeki. Fakat bazı konularda eksik kalıyorlar. Bazı okullar iyi çıkıyor. İyi liseler kurmak zorundayız. Bizde sosyal bilimler liseleri var. Buralarda bir tane diri dil öğretilecek. İkinci bir dil de öğretilecek. Ölü dillerimiz de öğretilecek. Osmanlıca bir dil değil jargon. Onu öğrenmek için Arapça ve Farsça öğrenmek lazım en azından temel olarak. Batı dilleri için Latince öğrenmek gerekiyor. İki dünyaya da hakim olmak için her iki dünyaya ait dilleri öğrenmek zorundayız."

"SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNDE ÖĞRENCİLER HOCALARIN ÇOK ÖNÜNDE"

Ortaylı, sosyal bilimler liselerinin niteliklerinin artırılması gerektiğine işaret ederek, "Dinler tarihi ve medeniyetler tarihi bunların içerisine entegre edilecek. Gezdiğim bütün sosyal bilimler liselerinde öğrencilerin iradesi, isteği ve bilgi arayışı hocaların çok önünde. Milli Eğitim Bakanlığı teknik liselerin niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor. Bunlar elbette önemli. Fakat çok yönlü liselerin sayısının artırılması gerekiyor. Sadece Türkiye'de de değil, Türklerin bulunduğu Avrupa ülkelerinde de kurmalıyız böyle liseleri" dedi.

İlber Ortaylı kurtuluş yolculuğunu anlattı

 

İlber Hoca canlı yayında gözyaşlarını tutamadı

 

İlber Ortaylı: Osmanlı'yı anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur

 

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değil

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • emekci20 Haziran 2022 11:42

    o fırsat kaçtı, geçmiş olsun. el birliği ile 15 yılda açılan okullar yıkıldı, yağmalandı. abd uşağı diyerek, abd hegemonyasını kıran okullar kapatıldı ortasyada, afrikada

  • Mucize Reis : )20 Haziran 2022 08:22

    Uçakla geliyorlar ama kim geliyor ? TÜRK hava yolları mı ? TÜRKİYE hava yolları mı ? yani Türk'ler mi geliyor? Türkiyeliler mi :D Ünmetiyeliler mi ?

  • Seçmen20 Haziran 2022 00:54

    Kendi ülkesinde iş yapmak için yabancı dil öğrenme ihtiyacı hisedilen bir ülkede nasıl olacak bu iş? İmam hatiperle mi? 12 yıllık ilk ve orta öğretimin sınavlara endekslendiği, liselerin dersanelere dönüştürüldüğü, öğrenciye üniversite dışında bir gelecek ve yaşam şansı tanınmadığı öğrencilik hayatları sınavlarla geçen gençleri bekleyen diplomalı işsizlik, hayal kırıklığı ve umutsuzlukla sonuçlanan bir eğitimle kim neden beklesin ki bizi? Siz bu misyonu görüyormusunuz hocam? Sizinle aynı dilekleri paylaşmakla beraber, Malesef mevcut 20 yıllık iktidarla ben bunu göremiyorum.