E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz Piyasaları IEA küresel petrol talebi tahminini yükseltti---

IEA küresel petrol talebi tahminini yükseltti

 IEA küresel petrol talebi tahminini yükseltti
11 Ağustos 2022 - 11:32 www.borsagundem.com

IEA küresel petrol talebinde büyümeye tahminini yükseltti

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) enerji üretiminde doğal gazdan petrole geçişlerinde etkisiyle küresel petrol talebinin artmakta olduğuna işaret ederek 2022 yılı için küresel petrol talebi büyüme beklentisini yükseltti.

IEA bugün yayınladığı Ağustos 2022 Petrol Piyasası Raporu'nda 2022 yılı küresel petrol talebi büyüme tahminin 380 bin varil/gün artırarak 2,1 milyon varil/güne çıkardı.

Ancak enerji üretiminde petrol kullanımının artmasının diğer sektörlerde petrol talebindeki zayıflığı maskelediğini savunan IEA, 2022 ilk çeyrekte 5,1 milyon varil/gün olan küresel petrol talebi artışının dördüncü çeyrekte 100 bin varil/günün altına ineceğini belirtti.

IEA, küresel petrol talebinin 2022'de 99,7 milyon varil/gün ve 2023 yılında 101,8 milyon varil/gün olacağını öngördü.

Küresel petrol arzının Temmuz'da pandemi öncesindeki 100,5 milyon varil/güne ulaştığını belirten IEA, OPEC+'nın üretiminin 530 bin varil/gün, OPEC+ dışı üretiminde 870 bin varil/gün yükseldiğine dikkat çekti. IEA, küresel petrol arzının yıl sonuna kadar 1 milyon varil/gün daha artacağını tahmin etti.

Rusya'nın petrol üretimi için tahminini yükselten IEA, Kuzey Amerika için üretim beklentilerini işe aşağı çekti.

Rusya'nın yıl başında 8 milyon varil/gün olan petrol ihracatının Temmuz'da 7,4 milyon varil/güne gerilediğini belirten IEA, Temmuz'da ihracatın bir önceki aya göre sadece 115 bin varil/gün azaldığına dikkat çekti. Rusya'nın ABD, İngiltere, AB, Japonya ve Güney Kore'ye ihracatının Ukrayna'daki savaşın başından bu yana yaklaşık 2,2 milyon varil/gün azaldığını aktaran IEA, Rusya'nın bu ihracatın üçte ikisini başka piyasalara yönlendirdiğini vurguladı.

Rusya'nın Haziran'da 21 milyar dolar olan petrol ihracat geliri, hem azalan hacmin hem de düşen fiyatların etkisiyle Temmuz'dea 19 milyar dolara geriledi.

ABD'nin ticari ham petrol stokları arttı

 

Petrol fiyatları geriledi

 

ABD, petrol fiyatı tahminini yukarı yönlü revize etti

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)