E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİçişleri Bakanlığı o işletmelere karşı harekete geçti---

İçişleri Bakanlığı o işletmelere karşı harekete geçti

İçişleri Bakanlığı o işletmelere karşı harekete geçti
11 Ekim 2018 - 09:36 www.borsagundem.com

İçişleri Bakanlığı, son günlerde kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile,  son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. Genelgede,  son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, bunun da vatandaşların esenliğini ve refahını tehdit edici bir durum oluşturduğu belirtildi. 

Valilere Genel Emir Çıkarma Talimatı 

Söz konusu genelgede, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde yer alan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmü hatırlatılarak, valiliklere  “genel emir” çıkarma konusunda talimat verildi. Ayrıca genelgede,  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6’ncı maddesinde; bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan kaçınma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığı ifade edilerek,  yetkili idarelerin, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddesi uyarınca denetim ve önlemleri almakla görevli olduğu belirtildi. Bu hükümlere dayanılarak kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla valiliklerden fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili aşağıdaki tedbirlerin alınması  istendi.

Stokçuluk yapılmayacak

İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek.  Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,  yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.

Genel emire uymayanlara adli ve idari işlem uygulanacak

Bu tedbirlere ili?kin, genel emire  uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak  ve  idari para cezası uygulanacak.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hasta11 Ekim 2018 13:03

  Hasta bezine yuzde 80 zam yapilmis devlet hala bunu bile gormuyor. Odemeler de hic bir dwgisme yok. Bunlar 2 koyunu gudemez. Ama bu millet oy vere vere bu durumu hak etti

 • Okie Dokie11 Ekim 2018 12:20

  Sayın bakan doğru söylüyor. Hepimiz harekete geçmeliyiz. Günde en az 5 km yürüyüş yapmalıyız. Bu şekilde kalp ve tansiyon problemlerini önleyebiliriz. Harekete geç sağlıklı yaşa.

 • komedi11 Ekim 2018 12:05

  elde sopayla esnaf kovalayarak enflasyon düşürecekler :) ya adamın 100 tl ye aldığı ham madde 200 tl olmuş zam yapmasın mı yani? böyle saçma mantık mı olur allah akıl fikir versin

 • aç kurt11 Ekim 2018 11:03

  simdi bir alış veris marketine gidecegim içeride karnımı doyurup çıkacagım aç kurt sürüyü parçalar bilirsiniz ben zarar vermeyecegim bu günlük.

 • Yuzde 1011 Ekim 2018 10:48

  Benzinciler de dahil mi buna ya da yesil sermayenin korunan takiyeci tuccarlari.. bim gibi

 • hakedene 11 Ekim 2018 10:43

  daha çok zam yapılsın,marketlere girişte ayakbastı parası alınsın,veresiye kaldırılsın.müstehaktır.geçirin geçirsinler

 • YORUM11 Ekim 2018 10:24

  bu durum erdoğan iktidarının basiretsizliği ve acizliğini göstermektedir, nerde görülmüş polisiye tedbirlerle fiyat düşürmek, istikrar sağlamak istiyorsanız, beton ekonomisini terkederek gerçek üretim ekonomisine geçeceksiniz, ne zaman ki üretim toplumu oluruz o zaman fiyatlar düşer, böyle saçma ve komik tedbirlerle ekonomi yönetilmez, hele ki süleyman soylu ile hiç olmaz...

 • Okie Dokie11 Ekim 2018 10:10

  %10 mallara zam yaptım.

 • İlginç11 Ekim 2018 09:46

  %10 indirimde anlaştık diye reklam yaptığınız bim v.s. firmalarından başlayabilir misiniz?

 • takip11 Ekim 2018 10:28

  bim alıs veris marketine gittim sizler indirdiniz onlar bindirdi fiyatları örnegin peynirde 0/010