E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİçişleri Bakanlığı genelgesi! Semt pazarlarına korona virüs ayarı---

İçişleri Bakanlığı genelgesi! Semt pazarlarına korona virüs ayarı

İçişleri Bakanlığı genelgesi! Semt pazarlarına korona virüs ayarı
27 Mart 2020 - 00:01 www.borsagundem.com

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle semt pazarlarında uyulması gereken kurallar yeniden düzenlendi. Tezgahlar arasında mesafe bırakılacak, zaruri olmayan ürünler satılamayacak. Gıda maddeleri poşetlenerek satılacak

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine gönderilen korona virüs tedbirleri kapsamındaki ek genelgeye göre; mahalle, semt pazar yerlerinde vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda, temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak ve benzeri zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.

Sosyete pazarları başta olmak üzere sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddeleri satılan tüm pazarların faaliyeti 27 Mart saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak.

Temel gıda ve temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla valilik ve kaymakamlıklarca belediyeler ile işbirliği içinde, vatandaşların temel gıda ve temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.

TEZGAH VE SERGİLERİN ARASINDA 3 METRE MESAFE OLACAK

İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik maddeleri ihtiyacının karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenebilecek. Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar ve satış yerlerinde her bir tezgah ve serginin arasında 3 metre mesafe olacak. Vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınabilecek. Mevcut pazar yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi vb), yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/parsellerinin bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak.

PAZAR YERLERİ SAAT 19.00'DA KAPANACAK

Pazar ve satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi ve satışının yapılması sağlanacak. Ayrıca pazar ve satış yerleri en geç saat 19.00'a kadar faaliyet yürütecek; buna yönelik tebligatlar da pazar esnafına yapılacak.

PAZARLARDA HİJYEN DENETİMİ

Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemleri alınması sağlanacak. Belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından, hijyen kuralları denetlenecek. Belediyeler pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon konularında ek tedbirler alacak. Pazar esnafı ve vatandaşlara belediyeler tarafından el dezenfektanı desteği sunulacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • : )27 Mart 2020 08:35

  Haa işin süsünde ve püsündeler.. İtalya, ispanya, çin almanya kore, iran bir çok ciddi önlem aldılar. bizdede hacılarla başlayan bu virüs, ne hale gelecek. olayın ciddiyetinden uzak vede vakalardan haftalar sonra gelen mevzu bunlar. sınırları kapat. 2 hfta yasak getir. kökten bitsin.. yoksa bu  nisanmayıs harisan adım adım kişiden kişide ayalayacak. sanki ingiltere gibi, bazı kişilere geçsin, bundna kaçış yok mantıgı algılıyorum. bir kısım bağışıklık kazansın mantıgı var. 

 • Dr27 Mart 2020 06:38

  Bunlar ÇARE değil..SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI (en az 15 gün)gerek....yoksa bulaşma GEÖMETRİ̇K artacak..

 • Suçlu çinliler cezayı çeken başkaları27 Mart 2020 06:35

  Tekstil satanlar ne yapacak bu insanlarin kira ,bağkur primleri, aylık hane giderleri var ve aynı zamanda bunların ürünlerini temin ettikleri toptancılar üreticiler ne olacak orada da dünyada kadar çalışan konfeksiyon atölyeleri var evine ekmek götüren yüzbinlerce insan var bu zincirin teki koptumu herşey allak bullak olur kapatmak kolay hani destek.insanlar kaç ay daha buna direnecek orasıda meçhul.

 • Pt27 Mart 2020 01:21

  Poşet torba