E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum Raporlarıİçeride iyimserlik devam ediyor!---

İçeride iyimserlik devam ediyor!

İçeride iyimserlik devam ediyor!
21 Ocak 2020 - 09:13 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende öne çıkan konular arasında bugün başlayan Davos zirvesi ve IMF büyüme tahminleri yer alıyor. BIST100'de takip seviyeleri de belirtiliyor.

Güne alımlarla başlayan ve gün boyunca dar bir bantta işlem gören BIST-100 endeksi %0.94 artışla 122,620 seviyesinden kapanış yaptı.

İşlem hacmi 11.4 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 77 hisse değer kazandı, 20 hisse ise değer kaybetti.

ABD piyasalarının kapalı olduğu günde veri akışı da oldukça sakindi. Yurtdışı piyasalar rekor seviyelere yakın seyrine devam ederken, IMF’in açıkladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporu takip edildi.

IMF dünya büyümesi için 2020 yılı tahminini %3,4’den %3,3’e indirdi. Ayrıca kurum, Çin’e ilişkin büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederken, Avrupa için tahminini ise aşağıya çekti. Haftanın ilk işlem gününde özetle, piyasalarda dalgalı yatay bir seyir izlendi, şirket bilançoları ve merkez bankası toplantıları öncesinde bekleyiş havası hakimdi.

İçeride ise zayıf haber akışı ile beraber iyimserlik devam ediyor.

USD/TL kuru 5.92 seviyelerine kadar yükselse de faizlerdeki düşük seyir korundu, BIST-100 endeksi ise rekor tazeledi.

Bugün veri gündemi yine sakin geçecek. Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksi takip edilirken, gözler bugün başlayacak olan Davos zirvesinde olacak. Davos'ta Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt
Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal temsil edecek.

Yetkililerin, "Ortadoğu ve Afrika Jeopolitik görünümü" ve "NATO'nun geleceği", "Küresel büyüme gündemini şekillendirmek" başlıklı oturumda konuşması bekleniyor. Öte yandan İsviçre daha önce zirveye katılacağını açıklayan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Davos Zirvesi’ne katılımını iptal etti. Bu açıdan son dönemde Orta Doğu’da artan gerginlikle ilgili açıklamalar yakından takip edilecektir.

Sabah Japonya Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentisine paralel -%0,1 seviyesinde tutarken, 2020 büyüme beklentisini %0,7'den %0,9'a yükseltti. Asya piyasaları sabah negatif bölgede seyrederken, Avrupa ve ABD piyasalarının ise açılışta satış baskılı güne başlaması bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne yatay başlamasını bekliyoruz. 123,000-124,000 seviyeleri direnç, 122,000-121,500 seviyelerini ise ilk destek olarak takip ediyoruz.

IMF, global büyüme tahminlerini düşürdü

IMF, Küresel Ekonomik Görünüm güncelleme raporunda, 2019 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini %3 seviyesinden %2,9'a indirirken, 2020 için ise %3,4 seviyesinden %3,3'e revize etti. 2021 yılı için ise büyüme tahmini %3,6'dan %3,4'e güncellendi.

Raporda, büyüme beklentilerinde yapılan aşağı yönlü revizyonun, özellikle Hindistan olmak üzere, birkaç gelişmekte olan piyasada ekonomik faaliyetlere yönelik olumsuz gelişmeleri yansıttığı, ABD ve
Çin ticari ilişkilerinde gelen olumlu haberlerin ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılması ihtimalinin düşmesinin piyasa beklentilerini canlandırdığına yer verildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)