E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİbrahim Kalın'dan IMF açıklaması---

İbrahim Kalın'dan IMF açıklaması

İbrahim Kalın'dan IMF açıklaması
04 Şubat 2019 - 18:23 www.borsagundem.com

"Türkiye'nin seçimlerden sonra IMF'ye gideceği yönünde rivayetler var." diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Kimse bu rivayetlere itibar etmesin." diye konuştu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine toplantısından sonra açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin seçimlerden sonra IMF'ye gideceği yönünde rivayetler var." diyen Kalın, "Kimse bu rivayetlere itibar etmesin. Bunlar algı operasyonlarıdır. Bu operasyonlarında nereden yapıldığını biliyor, görüyoruz. Türkiye'nin IMF ile hiçbir şekilde ilişkisi, yeni bir süreci söz konusu değildir. Türkiye için IMF geride kalmıştır." dedi.

Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Türkiye'ye yönelik bir terör riskine müsaade etmeyeceğiz"

Fırat'ın doğusundan Türkiye'ye yönelik terör tehditlerine ilişkin, Kalın, şunları kaydetti:

"Bu bölgeden Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdidin, terör riskinin tekrar husule gelmesine asla müsaade etmeyeceğiz."

İhracat rakamları

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ocak ayı ihracat rakamlarını da değinerek, "Ocak ayı itibariyle ticaret hacmimiz yüzde 6,3'lük bir artış gösterdi ki bu Türk sanayicisinin ve üreticisinin dünya pazarlarına erişiminin ne kadar güçlendiğini, arttığını bir defa daha gösteriyor." diye konuştu.

"Türkiye bir oldubittiye göz yummayacak"

Doğu Akdeniz'de bir oldubittiye izin verilmeyeceğini vurgulayan Kalın, şunları söyledi:

"Kim tarafından gelirse gelsin özellikle Doğu Akdeniz'de bir oldubittiye Türkiye'nin göz yummayacağını herkesin bilmesi gerekir."

"Türk ekonomisiyle ilgili algı operasyonları"

Kalın, Türkiye'nin seçim sonrası için IMF ile anlaştığı iddiasının sorulması üzerine, "Bunlar tamamen Türk ekonomisiyle ilgili algıyı bulandırmaya dönük algı operasyonlarıdır. Bu operasyonların nereden yapıldığını da az çok tahmin ediyoruz ve nerelerden geldiğini de görüyoruz. Bunların izlediğimizi de bir kez daha ifade etmek istiyoruz." dedi.

"Pozitif ve iyi niyetli olduklarını göstermektedir"

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Türkiye'yi ziyareti öncesi yaptığı açıklamalara ilişkin, Kalın, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yaklaşımlarının pozitif ve iyi niyetli olduğunu göstermektedir. Yarınki görüşmelerin bu çerçevede gerçekleşeceğine inanıyoruz."

"Yol haritasının çoktan hayata geçirilmiş olması gerekirdi"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türkiye ile ABD arasındaki Münbiç yol haritası ile ilgili bir soru üzerine, "Yol haritasının çoktan hayata geçirilmiş olması gerekirdi. Oyalama taktiklerinin kimseye bir faydası olmayacaktır." dedi.

Kalın, şöyle devam etti:

"İki müttefik olarak artık yol haritasının ivedilikle, daha fazla gecikme olmadan hayata geçirilmesi hem ikili ilişkilerimiz hem bölgenin güvenliği hem de Suriye'deki süreç açısından büyük önem arz ediyor."

Yol haritasının hayata geçirilmesi hususunda Rusya ile de mutabık kalındığı belirten Kalın, "Amerikalılarla konuştuğumuz şekilde yol haritasının hayata geçirilmesi noktasında Ruslarla da mutabık kaldık." diye konuştu.

Akdeniz'deki doğal gaz arama çalışmaları

Akdeniz'deki doğal gaz arama çalışmalarına da değinen Kalın, şunları aktardı:

"Türkiye'yi Antalya körfezine hapsetmeye çalışan yaklaşımların kabul edilebilir olmadığını ifade etmek istiyorum."

Güvenli bölge konusu

Kalın, ABD ile "güvenli bölge" konusunda anlaşma olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bu konuda müzakerelerin devam ettiğini bildirdi.

ABD ve Rusya'nın INF'den çekilmesi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD ve Rusya'nın 'INF' olarak da bilinen orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşmasından çekilmesinin Türkiye için de endişe verici bir gelişme olduğunu söyledi.

FETÖ ile mücadele

İbrahim Kalın, FETÖ ile mücadeleyi de değerlendiren, Kalın, şu açıklamalarda bulundu:

"Beyhude çabalarla artık ölmekte olan o yapıyı ve ölmesi gereken o yapıyı ayakta tutamayacaklarından hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Kalın, FETÖ'nün Türkiye'de bir operasyon yapma kabiliyeti kalmadığını ve kamuoyunda bir karşılığı asla olmadığını belirtti.

Suriye'deki kriz

Türkiye'nin Suriye'de güven ve istikrarı sağlayacak adımların atılması için çalıştığını kaydeden Kalın, şu ifadeleri kullandı.

"Biz, Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güven ve istikrarını sağlayacak adımların atılması için Cenevre ve Astana sürecinde de bulunduk, bulunmaya devam ediyoruz."

"Bize göre Esed rejimi, meşruiyetini yitirmiş ve geleceği vadetmekten uzak olan bir rejimdir." diyen Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstihbarat birimlerimiz Türkiye'nin güvenliği çerçevesinde ve Suriye sahasındaki yürüttükleri operasyonların emniyeti ve selameti açısından zaman zaman farklı merkezlerle buna Şam'da dahil, Haseke, Kamışlı'daki rejim unsurları da dahil olmak üzere birtakım temaslarda bulunabilirler. Bunda şaşıracak bir durum yok ama bu direkt rejimin meşruiyetini tanıma anlamına gelmez."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (20)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kaptan05 Şubat 2019 13:43

  Arkadaş ne kadar çok manda sistemini seven adam varmış içimizde. Tutturmuşsunuz bi imf. Ağzınızdan başka laf çıkmıyor. İMF'yi kurtarıcı olarak gören zihniyetin aklına şaşarım. IMF politikaları sızma politikalarıdır. Herşeyinizi verirsiniz. Erdoğan'dan önce imf vardı da ülke çok mu iyiydi? Aklınızı kullanın be kardeşim. Para çekmenin/elde para tutmanın bir sürü yolu var.

 • Bika05 Şubat 2019 11:48

  Esad meşru olmuyorsa, Sudan'da 30 yıldır iktidarda bulunan eli kanlı diktatör  Ömer El Beşir neden Türkiye'deki siyasi iktidara göre meşru oluyor ki !

 • Ufuk05 Şubat 2019 10:44

  IMF anlaşması var derler mi?. O zaman elini açık etmiş olur. Ayrıca Turgut Özal'ın bir lafı vardı "Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?" sözü var. Siyasetçi ileriye yönelik negatif vaatte asla bulunamaz, ama şunu söyleyebilir "ben var olduğum sürece IMF bu ülkeye giremeyecektir". IMF gelmesi gereken durumda gelir, bizim de ortak olduğumuz ve gereğinde borç verdiğimiz kurum denir. Esas önemli olan IMF tartışması artık başladı. IMF bence gelecek TCMB ye dolar yatıracak, spekulatif dolar talebinin önüne geçecek. Bugünkü IMF eski IMF değil, IMF Coin çıkarma peşinde.

 • uğur05 Şubat 2019 08:57

  IMF gerekli ama yapamazlar. Çünkü rant peşkeş oyunlarının önüne geçerler

 • Efefe04 Şubat 2019 23:55

  Bu ülke ne zaman ayağa kalkmak istese içimizden ve dışardan müdahale olmuştur en büyük göstergesi 15 temmuz öncesi tv lerde açıklama yapan gazeteciler ve muhalefet abd ve avrupadan erdogan I indirmek için yardım isteyen mahluklardir bizim guclenmemizi istemeyenler Hıristiyan yahudi ve Rumlar dir birde içimizde ne olduğu belli olmayanlar vardir

 • Hara05 Şubat 2019 12:29

  Bir de gürcüler var içimizde

 • ...04 Şubat 2019 22:57

  ekonomi süper, domates biber bol, maaşlar yetiyor artıyor tasarruf ediyo olsa  tamam... ama gsmh bile evlere girmiyorsa hemde yıllardır bu sorun varsa, imf rivayet etmekten öteye bile gidebilir. bir yerde sorun var bu sorun çözüm yapılmıyor, demamlı emekcilerin maaşlarının az zamlanmasına, dolaylı vergilerin artmasına neden oluyor. am aolayun çzü çözulmedinden 16 yıldır bir ilerle olmuyor. sorun çözülse, vergi zamları düşer,maaşlara hak edilen zamlar gelir. gsmh evlere adil dagalır. SORUN BUYUK BENCE

 • Velevki04 Şubat 2019 20:59

  Aynı tas aynı hamam.

 • emekci04 Şubat 2019 20:58

  bilgisiz halkı kandırmak için boş laflar ediyor. IMF gelse gelmesin diyecek kim var? Yine muhalifler protesto eder, akp'ye oy verenler Maduro'ya destek oldukları gibi IMF'ye destek olur

 • gobel6604 Şubat 2019 20:27

  17 Yıldır kriz gelsin diye duaya çıkan hainler, yancıları, ekonomist görünümlü ajanlar, ABD ve Avrupa ülkeleri birleşti ve ancak Türkiye'nin büyüme hızını düşüre bildiler. Türkiye çok büyük bir ülke ve bu milletin gönül gözü çok açık. kimlerin ne mal olduğunu çok iyi görüyor. 

 • ..04 Şubat 2019 22:59

  Türkiye ve millet her daim büyük cesur ve fedakardır. dış güçler her zaman her koşulda karşımızdadır. iç düşmanlarda her daim fırsat kollar, ama tarihimizde iç güçlerin bukadar büyütüldüğü bir dönem yaşamadım ve görmedim.Halk sokaklara çıkıp hainleri tepeledi neyseki ama o hainleri destekleyenler hala bulunamadı. miilet memleketi için canını verir, ama yönetenlerde aldıkları maaşın hakkını versin lütfen.

 • tatar04 Şubat 2019 21:36

   17 yıldır her şeyi savuran. her şeyi satıp birde üstüne dünya borç yapan ne oluyor

 • ky04 Şubat 2019 20:40

  bırakalım bu ıslerı hepsı göturmenın derdınde..3 yılda mıllet vekılı emeklı oluyor ben 60 yasımı beklıyorum,yasayabılırsem emeklı olacam,  bu duzene   oy verecem oylemı..

 • Maduro04 Şubat 2019 20:15

  Bu tartışmaları 31 mart tan sonra yapsak çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

 • WeareMADURO04 Şubat 2019 20:08

  Dolar 7 tl oldu 10 olacak yok 15 i de görürüz vs gibisinden bir çok zırva ortada uçuşurken , IMF ile mecburen anlaşılacak tezviratları sözüm ona, Başkanı zorda bırakmak ve AK PARTİyi yıkmak için mütemadiyen pompalanırken ve daha nice algı operasyon çalışmaları yürürlüğe sokulmaya çalışılırken , BAŞKAN ERDOĞAN kesinlikle IMF ile bir anlaşma veya böyle bir ihtiyacın olmadığını defaatle söylemişken dahi hele bir de üzerine İş Bankası GM nün Başkanı teyit eden açıklamaları aynı minvalde piyasalara düşmüşken , hala bir takım cahil artniyetli arsız hainlerin IMF antlaşmasının olacağını el altından servis etmeleri , rüya görenlerin hülyasını gülyabaniye tahvil edecektir ...

 • Matematik 05 Şubat 2019 01:16

  Köfteci adama sormazlar mı ? Madem İMF ismi doları düşürüyor o zaman niye çıktı ? Ve şu ana kadar bir anlaşma olmadığına göre, 7 lerden 10 lara gitmesi gereken dolar niye düştü ? Ucuzluğa kaçarak ancak masal anlatırız , denklemi çözemeyiz...

 • köfteci04 Şubat 2019 21:38

  bunu söylemeye  ne gerek var imf gelecek diye kur düştü. şimdi yarın yine yön yükarı

 • Gerçek 04 Şubat 2019 20:04

  Ekonomik sosyal her alanda sos verince dış mihrakkar veya pyd üzerinden oynayacaklar gibi görünüyor.

 • Okie Dokie04 Şubat 2019 18:45

  IMF söylentisine dolarlarını 5.16'dan bozan yoktur umarım.

 • Haha04 Şubat 2019 18:35

  Papazida vermiyoduk bu can bu tende okdukca dimi galin