E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaHuawei ile ilgili yeni iddia---

Huawei ile ilgili yeni iddia

Huawei ile ilgili yeni iddia
09 Ocak 2019 - 05:55 www.borsagundem.com

Çinli teknoloji şirketi Huawei'in, İran ve Suriye'de iki şirket ile bağlantıları ortaya çıktı

ABD’nin geçtiğimiz ay Kanada’da tutuklanan Çinli teknoloji şirketi Huawei'in baş mali sorumlusu aleyhine yaptığı dava, iki belirsiz şirketle şüpheli bağlantıları ele alıyor. Şirketlerden birincisi Tahran'da faaliyet gösteren bir telekom cihazı satıcısı; diğeri ise Mauritius'ta kayıtlı bir holding şirketi olan firmanın sahibi.

ABD yetkilileri, CFO Meng Wanzhou’nın, iki şirketle ilgili bağlantıyı reddettiğini belirtiyor. 

Ancak Reuters'teki habere göre İran ve Suriye'de bulunan şirket dosyaları ve diğer belgeler, dünyanın en büyük telekomünikasyon ağ ekipmanı tedarikçisi olan Huawei'in, her iki firma ile daha önce bilinenden daha yakından bağlantılı olduğunu gösteriyor. 

Belgeler, üst düzey bir Huawei yöneticisinin Skycom'un İran menajeri olarak atandığını gösteriyor. Ayrıca, en az üç Çinli adlı kişinin, İran'daki hem Huawei hem de Skycom banka hesapları için imza haklarına sahip olduğunu gösteriyor. Haberde ayrıca Orta Doğu'lu bir avukatın Huawei’nin Suriye’de Canicula ile operasyon gerçekleştirdiğini söylediği ifade ediliyor.

Meng, 11 Aralık'ta 10 milyon Kanada doları (7,5 milyon dolar) kefaletle serbest bırakıldı ve Washington onu iade etmeye çalışırken Vancouver'da kaldı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Turgay Özen09 Ocak 2019 17:44

  10yıl Çin ile ticaret yapmış ve 4 defa Çin'e gitmiş biri olarak söylüyorum .Dünyanın en kaliteli malları Çin'de üretilir ve herkesten çabuk üretir . Kullanılan çin ürünlerinin kalitesi o ülkenin insan kalitesini gösterir . Maalesef bizim sınıfımız geri kalmış seviyesinde . Çin planlanandan 10 yıl önce uzaya çıktı ve roket havalandırma başarısı 60yıldır roket havalandıran ABD den daha yüksek .

 • KAZIM KARTALGÖZLÜ09 Ocak 2019 11:50

  Çin in yönetimi bizim başkan versinler abd yi haritadan siler.

 • ALAATTİN CAMGÖZ09 Ocak 2019 11:49

  abd yabınca oluyor.başba bir ülke yapınca olmuyor.büyük ülkeleri yönetenleri acizliiğinden kaynaklanıyor bunlar.

 • Yk09 Ocak 2019 09:50

  Çinmallarını dışarı koydum evde bişey kalmadı olanıda almaya ömrüm yetmez İlk emir oku okumuşlar ordan buraya uygun fiyat yapmışlar .Boş lafla olmaz icraat gerek ipone 15 bin huwai 4 bin ay görev

 • İnsan ziyanı09 Ocak 2019 10:37

  Ne yazdığınız bile okunmuyor. İnsan yazdıktan sonra dönüp bir kez okur acaba hata varmı diye. İlk emiz oku diye yazmasını biliyorsun. O emir insanlar için sen üstüne alınmasanda olur.

 • KILIÇ09 Ocak 2019 09:03

  CİNMİSİN ÇİNMİSİN ABD BAŞINA ÇORAP ÖRÜYOR GIKIN ÇIKMIYOR YÖNETİCİN ALIMIŞ HESAP SORMYA CESARET EDEMİYORSUN BİRDE KALKIP LAGA LUGA YAPIYORSUN.

 • YORUMLAR09 Ocak 2019 08:56

  Dünyanın yeni belası ÇİNLİLER. Çin mallarını almayın.