E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemHem dolandırıldı hem de haksız çıktı---

Hem dolandırıldı hem de haksız çıktı

Hem dolandırıldı hem de haksız çıktı
24 Ekim 2021 - 09:26 www.borsagundem.com

Otomobil satın alan Ali Orak, aracın km’sinin düşürüldüğünü fark edince dolandırıldığı iddiasıyla arabayı satan kişiler hakkında savcılığa şikâyette bulundu.

Ali Orak isimli vatandaş, ünlü bir araç sitesinde, 2017 model, 52 bin km’de olduğu belirtilen bir otomobili 117 bin TL karşılığında satın aldı. Orak, aracın herhangi bir kazası olup olmadığına ilişkin Tramer sorgusunu yaptı. Ancak aracın kilometre sorgusunu yapmadı. Orak’a aracı alırken yedek anahtar ve yedek lastiklerin ertesi gün verileceği söylendi. Ancak yedek anahtar ve yedek lastiklerin teslimi yapılmadı. Orak bütün aramalarına rağmen aracı satan Ahmet isimli kişi ile D.Ö.’ye ulaşamadı. Bunun üzerine şüphelenen Orak, aldığı aracı yetkili servise götürdü. Yetkili serviste, söz konusu aracın km’sinin düşürüldüğü bilgisi verildi. Orak, bunun üzerine avukatı Çağatay Çakır aracılığıyla “dolandırıldığı” iddiasıyla şüpheliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet' ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Orak’ın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada ise savcılık ilginç bir karara imza attı. Savcılık, iki şüpheli hakkında takipsizlik kararı verdi. 21 Nisan tarihli kararda, müştekinin satın aldığı araçla ilgili olarak her türlü araştırmayı yapabileceği belirtilerek şöyle denildi:

‘ARAŞTIRABİLİRDİN’

“Aracın muayeneye getirildiği tarihlerdeki kilometre bilgilerini bir SMS ile öğrenebileceği, dosyada mevcut TÜVTÜRK kayıtlarında devir-tescil işlemlerinden önceki muayene raporunda aracın kilometre bilgisinin 187 bin 588 olduğunun yer aldığı, müştekinin basit araştırma ile satın alacağı araç hakkındaki ayrıntılı bilgi edinebilmesine imkân veren bu araştırmayı yapmadığı, dolayısıyla müştekinin denetleme imkânının tamamen ortadan kaldırılmamış olduğu, taraflar arasındaki uyuşmazlığın hukuki ihtilaf niteliğinde olduğu, konu ile ilgili olarak müştekinin hukuk mahkemelerine dava açabileceği anlaşılmakla şüpheliler hakkında yüklenen suçtan kamu adına Kovuşturma Yapılmasına Yer Olmadığına (KYOK) karar verildi.”

Orak, karara Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği nezdinde itiraz etti. İtiraz başvurusunda, savcılığın verdiği kararın kabulünün mümkün olmadığı belirtilerek, “Herkes gibi SMS ile Tramer sorgusu yaptım. Akabinde araç denildiği gibi olduğu için taraflara güvenerek aracı almaya karar verdim. Daha önce araç alış satış tecrübem olmadığı için bir tüketici olarak alabileceğim tüm önlemleri aldım ve bu aracı satın aldım. Ancak daha önce hayatımda hiç km düşürülmüş araç görmediğim, araç alım satım ticareti yapmadığım ve şu zamana kadar seneler sonra almış olduğum ikinci arabam olması sebebiyle, SMS ile km sorgusu yapmayı KYOK kararından sonra öğrendim” denildi.

İRADEM SAKATLANDI

İtiraz başvurusunun devamında şu ifadelere yer verildi: “Görüleceği üzere taraflar basit bir inceleme ile ve herkesin bildiği yöntemlerle öğrenilmeyecek şekilde irademi sakatlayarak km’si düşürtülmüş aracı tarafıma satarak beni dolandırmışlardır. Şüphelilerin araçta teknik isteyen bir değişikliği herkesin bildiği bir öğrenme yöntemiyle öğrenilmeyecek şekilde gizleyerek, haksız menfaat elde etmesine karşın KYOK kararı verilmesi hukuka aykırıdır. Normal bir tüketicinin almış olduğu tüm tedbirlere karşın öğrenilmesi güç bir değişikliğin tarafımdan gizlenerek, kötü niyetli olarak haksız menfaat elde eden kişiler hakkında KYOK kararı verilmesi hukuka ve yasaya aykırı olup, KYOK kararının kaldırılmasını talep ederim.”

Pandemide siber dolandırıcılık yüzde 70 arttı

 

18 eski NBA oyuncusuna dolandırıcılık suçlaması

 

Kripto paralar için şok sözler: Dolandırıcılık, zırva, aldatma

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ..25 Ekim 2021 08:52

  Adam ilk aracini almis. Bilmemesi cok normal. Otomobildd neye bakilir bilmiyor. Ama piyasada duzenbazlar, sahtekarlae, dolandirucilar, insanlarin 3 kurus birikimibe goz dikenler varsa, devlet piyasayi duzeltmekle yukumludur. Devlet, can mal guvenlik gibi hususlardan MAL kisminda kendini gostermeli. Piyasa dolandiricilarinin yasam alanini yok etmekle yukumlu... adamin parasi dolandirilmis.

 • Berber Bekri 25 Ekim 2021 00:27

  Hem mağdur Hem kusurlu zaten adalet çok yavaş işliyor..Yavaşlık bile başlı başına haklıyı mağdur ediyor birde cezalar yetersiz

 • komik24 Ekim 2021 20:28

  adam dolandırıcılık yapıyor yani malı satarken hile yapıyor savcı sen baksaydın diyor insan herşeyi bilmek zorundamı anlayamadım.hiç bir kanun eksiliğinden veya açıklığından dolayı kötüye kullanılamaz. önce bunu anlatmalıyız birilerine.

 • Sabir24 Ekim 2021 18:52

  Bunlar adalet ne bilmiyorlar hukukun ne olduğunu öğrenmemisler

 • azılı solcu24 Ekim 2021 18:01

  mahkemenin kararına katılıyorum.Dolandırıcı yurttaşlar bu konuda haklıdır.

 • Hakkı24 Ekim 2021 15:26

  Hukuk eğitim öğretimleri gözden geçirilmeli. Yasalar, Hukukun temel dayanaklarına Ters olmamalı.

 • Mustafa24 Ekim 2021 10:31

  Bu işin kolayı var Noterde aldın mı verdinmi den ziyade kontrollerini yaptirmi sorgunu yaptırdı mi 4-5 soru olabilir bu onaydan sonra mahkemeye verme işi tamamen ortadan kalkmali

 • Ali24 Ekim 2021 09:55

  Adaletin hukukun olmadığı ülkeyiz. Her şeyi kişi kendi yapacaksa ne anladık bu işten.

 • Hayret24 Ekim 2021 09:39

  Vay be km düşüren adilerin hiç bir suçu yok yani,adalete gel.