E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemHava harekatı dünya medyasında---

Hava harekatı dünya medyasında

Hava harekatı dünya medyasında
20 Kasım 2022 - 09:57 www.borsagundem.com

Türkiye'nin Suriye ve Kuzey Irak’a başlattığı hava operasyonu uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu.

Türkiye, Suriye ve Kuzey Irak’taki terör örgütlerine karşı bir hava operasyonu başlattı. Uluslararası medya gelişmeye geniş yer verirken terör örgütleri PKK/PYD/YPG'den korktuklarını gösteren açıklamalar geldi.

Türk savaş uçakları ve SİHA’ların dahil olduğu Pençe Kılıç Hava Harekatı’nda terör örgütleri YPG/PKK’nın mevzileri vuruldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, bu gelişmeye uluslararası medya kuruluşları da geniş yer ayırdı. İngiltere’den gelen haberlerde Kobani’nin de olduğu bazı bölgelerin vurulduğu belirtilirken bünyesinde terör örgütünden unsurların olduğu ve ABD’nin desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nden de açıklama geldi.

Omurgasında terör örgütü PKK/YPG/PYD’nin olduğu ve ABD’nin de desteklemesi sebebiyle Ankara-Washington hattında gerilim yaratan Suriye Demokratik Güçleri’nin sözcüsü, Kobani’nin yanı sıra Halep ve Haseke kentlerinin yakınlarının da hedef altında olduğunu söyledi. Terör örgütü sözcüsünün açıklamalarını Fransız haber ajansı AFP verirken yayınlarken İngiltere de askeri operasyonun detaylarını paylaştı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, yapılan operasyonda 20’den fazla hava operasyonu gerçekleştiğini duyurdu.

TWITTER’DAN AĞLANDI

Öte yandan Katar merkezli medya kuruluşu Al-Jazeera da askeri operasyona geniş yer ayırdı. Al-Jazeera, Suriye Demokratik Güçleri’nden Mazlum Abdi’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları yayınladı.

Abdi, Twitter üzerinden Türkiye’nin operasyonu sonrasında endişeli açıklamalar yaptı. Abdi, “Bu operasyon bütün bölgeyi tehdit ediyor” iddiasını yaptı.

TERÖR SALDIRISINDAN SONRA SİNYALİ VERMİŞLERDİ

13 Kasım’da Suriyeli terörist Ahlam Albashir, İstanbul’un en popüler bölgelerinden Taksim İstiklal Caddesi’ne bombalı saldırı düzenlemişti. 6 kişinin yaşamını yitirdiği ve 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısı sonrasında ise Ankara Suriye’ye bir operasyon yapılabileceğinin sinyalini vermişti.

Terör inleri milli mühimmatla vuruluyor

Rusya'dan 'hava sahası' desteği

İşte terör hedefleri böyle vuruldu

MSB açıkladı, BM'nin 51. maddesinde ne var?

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )21 Kasım 2022 07:49

    Şu dikkatimi çeki. pkk pyd vb kürt değil, bölge ve yöre insanından oluşan bir oluşum imajına gidiyorlar.. yani  pkk ve ypg harici bir isim adı altında büyün oluşumları tek çatı altına sokacaklar. yaa bnlar kürt , kürt devleti kurulacak söylemleri yalan türkiye yanlış diyebilmek için.. Bu neden ile Acilen Esad ile uzlaşı olmalı. Çünkü, ABd emniyet ve kontrolündeki arazilerden baskı ile gerçek yerleşim yeri sahini suriyeliler Türkiye ye göç ettiriliyor yada TC nin güvenli bölgesine... Amaç yerleşim yerlerini ve nufusu ABD isediği doğrultusunda değiştirmek....ABD böylece ilgili arazilerde nufusu istediği etnik dini yada ırk ile yapacak. nufusu kontrol eden bağımsız devle tiçin dunyaya baş kaldıracak. abd ilk tanıyan olacak ileride israilde bu toprakları tanıyıp askeri çıkarmalar 2, anlaşmalar yapacak. ESAD toprakları elınden alınacak, yani Rusya esadda ama karşısında yenı devlet ortaya çıkacak.ABD İran'ın güösüz halınden burada oyun kurmayı hızlandırmayı düşünüyor...