E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiHammadde krizi yılında beyaz eşya üretimi arttı---

Hammadde krizi yılında beyaz eşya üretimi arttı

Hammadde krizi yılında beyaz eşya üretimi arttı
26 Ocak 2022 - 11:25 www.borsagundem.com

TÜRKBESD verilerine göre beyaz eşya iç satışları 2021 yılının tamamında yüzde 9 artış kaydetti. Üretim aynı dönemde yüzde 17, ihracat ise yüzde 18 arttı.

Hammadde krizinin hissedildiği 2021 yılında Türkiye'de beyaz eşya sektörü üretim ve ihracatını artırdı. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), düzenlediği online basın toplantısında sektörün 2021 yılında aldığı sonuçları değerlendirdi.

TÜRKBESD’in verilerine göre, 2021’de 6 ana üründe beyaz eşya ihracatı adet bazında 2020’e kıyasla yüzde 18 oranında artış gösterdi. TÜRKBESD’e üye firmaların Türkiye satışlarının artışı bir önceki yıla göre yüzde 9 olurken, toplam satışlardaki artış oranı yüzde 16 olarak gerçekleşti. Üretimdeki artış oranı ise yüzde 17’ye ulaştı.

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer, “2021 yılında beyaz eşya satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artarak 34 milyon 407 bin 771 adete ulaştı. İhracat adedimiz 25 milyon 927 bin 342 olarak gerçekleşti. 2021 yılında elde ettiğimiz bu sonuçlar, hammadde fiyatlarındaki artış ve tedarik sıkıntıları gibi olumsuzluklara rağmen, süreci iyi yönettiğimizi gösteriyor” dedi.

Dinçer: Yatırım oranımız yüzde 30’dan fazla artacak

Sektörün özellikle Ar-Ge ve teknoloji alanında önemli yatırımlar yaptığını ifade eden TÜRKBESD Başkanı Dinçer şöyle konuştu: 

Türkiye’nin en fazla patente sahip sektörüyüz. 2022 yılının zorlu geçeceği yönündeki öngörülere rağmen umudumuzu koruyoruz. TÜRKBESD’e üye firmalar olarak geçen yıla göre yatırımlarımızı yüzde 30’un üzerinde bir oranda artırmayı planlıyoruz. 480 milyon dolara yaklaşan yatırım planlarımız ilave üretim tesisi, kapasite artışı, makine parkı yenilenmesi, dijital dönüşüme yönelik teknolojik inovasyon, enerji verimliliği, yeşil dönüşüme yönelik ürün tasarımı ve süreçlerini kapsıyor. İhracat ivmemiz son 5 yılda daha da artmış durumda. Yıllık ihracat hacmimiz 4,5 milyar doları aştı. İhracatın öneminin giderek arttığı bir dönemde sektörümüzün maliyet yükünü azaltacak adımlar ise büyük önem taşıyor. 2022’de de ihracatımızı artırmaya devam edip, iç pazarda müşterilerimizin değişen taleplerine karşılık vererek başarılı bir yıl geçirmeyi hedefliyoruz.

Artan hammadde fiyatlarından negatif etkilenen bilanço

 

Beyaz eşya ithalatı Kasım'da hızlı arttı

 

Beyaz eşyacılar çelikte gümrük vergisinin kalkmasını istiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)26 Ocak 2022 11:39

    Türkiye nin modeli şu olmalı. hep yazıyoruz... hepppppppp.... özel sektore yol yaptım köpru yaptım, otoban açtık havalımanı yaptım. sende gel fabrıka aç deıl... işverende ben fabrıka açtım 1000 kişi laızm bana endsürtü meslek okulu aç personel yetiştir deil.... olması gereken devletçilik Atatürk modeli... dünya çinden uzaklaştı. çin tedarikte geri kaldı eeeeee.... hammadde işleyen devlet+özel şirket +bağımsız denetimli ağır sanayiler kurulmalı. böylece Ülkemizde işlenemyen 1 maden yurtdışına asla 1km =1 usd satılmamalı. 1kg işleyip =5 usd satacak durum olmalı. oluşan ağır sanayilerimiz dunyada ilk 5 - 10 a girmeli. Çanakkale korpusu avruada ilk 5 deıl, kurulan ağır sanayımız ilk 5 e dunyada girmeli. çözüm bu. Yem hammadde üretemiyoruz ne kadar acı, 85 milyon yem hammadde üretecek ilim bilim teknolojı bilgi para sahibi deil ? ne modeli yapıyoruz bız ?