E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıHam Petrol 90$ üzerinde tutunmayı deniyor---

Ham Petrol 90$ üzerinde tutunmayı deniyor

Ham Petrol 90$ üzerinde tutunmayı deniyor
19 Ağustos 2022 - 08:35 www.borsagundem.com

86$’dan destek bulan Ham Petrol, dün açıklanan ABD yakıt tüketimi verisinin talebin güçlü devam ettiğine işaret etmesiyle yeniden 90$ direncini test etti.

Hafta başında, Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Saudi Aramco’nun, Suudi Arabistan hükümetinden emir aldığı takdirde, üretimi maksimum kapasite olan günde 12 milyon varile yükseltmeye hazır olduğunu söylemesinin ve Kovid nedenli kapanmalar dolayısıyla sıkıntılı zamanlar geçiren Çin’in, perakende satış verilerinin %5’lik artış beklentisine karşın yalnızca %2,7 artmasının etkisiyle Ham Petrol fiyatları hafta başında 90$’ın altına indi. Piyasada sıklıkla dillendirilen resesyon endişelerinin de fiyatlamalar üzerinde etkisi olduğu söylenebilir.

86$’dan destek bulan Ham Petrol, dün açıklanan ABD yakıt tüketimi verisinin talebin güçlü devam ettiğine işaret etmesiyle yeniden 90$ direncini test etti. ABD ham petrol stoklarının 12 Ağustos haftasında, 275.000 azalış beklentisinin oldukça üzerinde 7,1 Milyon varil azalması da ham petrol fiyatlarındaki yükselişi tetiklemiş gözüküyor.

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı ambargoların sene sonuna kadar ek arz kısıtlarına neden olabileceği ihtimali de petrol fiyatlarındaki yükselişi destekleyen unsurlardan gösteriliyor. Piyasaların ilgisi aynı zamanda İran’a yoğunlaşmış durumda. İran’ın 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak üzerine girişimlerde bulunulması fiyatlamalar üzerindeki etkisini gösterecektir. Anlaşma sağlanması İran’ın petrol ihracını artıracağından, görüşmelerin yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edileceğini düşünüyoruz.

Teknik açıdan, eylül vade ham petrol vadelileri azalan kanal içerisinde ilerliyor. 200 günlük üssel ortalamanın belirlediği 90$ üzerinde kalıcılık, teknik görüntüyü bir miktar kuvvetlendirecektir. Yine de düşüş trendi boyunca trend takipçisi görevi gören 21 günlük üssel ortalamanın ve azalan kanal direncinin belirlediği 93$ - 94$ aralığı üzerinde kalıcılık sağlanmadan, yükselişlerin tepki hareketi ile sınırlı kalacağını düşünüyoruz. 88$ desteği altında satış baskısının yeniden artabilir.

Uluslararası yatırımcılar, ham petrol fiyatının yükselişinden ve düşüşünden faydalanabilmek için ABD Chicago Borsası’nda (CME) işlem gören “Ham Petrol Vadeli Sözleşmelerinde” işlem yapıyorlar.   Ham petrol fiyatının düşeceğini düşünen yatırımcılar Vadeli Sözleşmelerde “satım” yönlü işlem yaparak pozisyon açarken, petrol  fiyatlarının yükseleceğini düşünen yatırımcılar  Vadeli Sözleşmelerde “alım” yönlü işlem yaparak pozisyon açmaktadır.

Chicago Borsası'nda 1.000 Varil, 500 Varil ve 100 Varil ham petrolü dayanak kabul eden vadeli işlem sözleşmeleri işlem görüyor. Bu sözleşmelerin fiyatları birbirine çok yakın, aralarındaki en önemli fark sözleşmede pozisyon almak için verilmesi gereken teminat büyüklüğüdür. 100 Varil Petrol’ü dayanak kabul eden Micro Vadeli Sözleşmelerin teminatı 946$ iken, 1.000 Varil Petrol’ü dayanak kabul eden standart vadeli sözleşmenin teminatı 9.460$’dır. 18 Ağustos Saat 18:00’de Standart ve Mikro vadeli sözleşmeler 90$’dan işlem görmekteydi. Eğer yatırımcı Ham petrol önümüzdeki günlerde 92$’a yükseleceğini düşünüyorsa, 946$ teminat yatırarak, 1 adet Micro Ham Petrol sözleşmesi satın alabilir. Eğer yatırımcının tahmini tutar ve petrol 92$'a yükselirse, yatırımcı bugün 90$’dan aldığı sözleşmeyi satarak varil başına 2$ kar elde eder. Micro Sözleşme 100 Varil büyüklüğünde olduğundan yatırımcının toplam karı 200$ olacaktır.  Görüldüğü üzere sözleşmede işlem yapmak için verilen teminat 946$ elde edilen kazanç 200$ (%21 kar) olacaktır. Bununla birlikte yatırımcının tahminin gerçekleşmez, petrol 102$’a düşer ve yatırımcı sahibi olduğu sözleşmeyi 88$’dan satarsa 200$ zarar ((88$ - 90$) x 100) etmiş olur.

Eğer isterseniz siz de PhillipCapital’de açacağınız hesap ile Chicago Borsası'nda Altın, Buğday, Petrol vadeli sözleşmelerinde işlem yapabilirsiniz.  İşlem yapabileceğiniz tüm ürünleri görmek için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://www.phillipcapital.com.tr/media/dosyalar/2022/03/14/futures-urun-ozellikleri.pdf

ABD’nin de içinde bulunduğu 15 ülkede 1 milyon 250 bin yatırımcıya hizmet veren bir dünya devinin uluslararası piyasa deneyiminden faydalanmak ve konuya ilişkin bilgi almak için;

0212-982 25 00 ve 0212-296 84 84

[email protected]

DÜNYA DEVİ PHILLIPCAPITAL'DE HESAP AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Altın’da yükseliş emareleri

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )19 Ağustos 2022 09:54

    almanyada petrol yakıt zamları son 10 ayda yüzde kaç ? Türkiye yüzde kaç ? dünya krizde değil ama biz krizdeyiz : ))