E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemHakim ve savcılara 1155 TL zam maratonu---

Hakim ve savcılara 1155 TL zam maratonu

Hakim ve savcılara 1155 TL zam maratonu
13 Ekim 2014 - 11:20 www.borsagundem.com

HSYK seçimi bitti. Hükümetin seçim öncesi vaadleri Çarşamba günü Adalet Komisyonu'nda görüşülecek

Hükümetin, HSYK seçimleri öncesinde açıkladığı hakim ve savcı maaşlarına zam ile disiplin affı, silah kolaylığı gibi düzenlemeleri içeren kanun teklifi, Çarşamba günü Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak. 

YENİ BAŞLAYANA 5.141 LİRA MAAŞ!
 

Ak Parti Grubu'nun yasa teklifine göre, Yargıtay ve Danıştay başkanları, başsavcıları, başkanvekilleri, başsavcıvekilleri, daire başkanları, üyeleri ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı, ve diğer tüm hâkim ve savcı maaşlarına aylık 1.155 lira seyyanen zam yapılacak. 
 
Hürriyet'in haberine göre, böylece mesleğe yeni başlayan hakim-savcı maaşı 3 bin 986 liradan 5 bin 141 liraya yükselecek. 
 
7 bin 310 lira olan birinci sınıf hâkim savcı maaşları 8 bin 465 liraya; 7 bin 670 lira olan Yargıtay ve Danıştay üye maaşları da 8 bin 825 liraya çıkacak. 
 
Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile Danıştay Başsavcısı maaşları ise yaklaşık 9 bin 400 liradan 10 bin 550 liraya yükselecek. 

DİSİPLİN AFFI 
 

14 Aralık 2005 ile 1 Eylül 2013 tarihleri arasında hâkim ve savcılar hakkında, işlenmiş eylemler sebebiyle verilen uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesini durdurma cezaları affedilecek. Devam eden inceleme, soruşturma ve kovuşturmalar işlemden kaldırılacak.
 
YAŞ ŞARTI
 
Halen hâkim ve savcı adayı olabilmek için “giriş sınavının yapıldığı tarih itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak” gerekiyor. Teklif ile bu hüküm; “Giriş sınavının yapıldığı yılın 1 Ocak'ı itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak” şeklinde değiştiriliyor. 
 
HUKUK FAKÜLTESİNE SINAVSIZ GİRİŞ HAKKI
 
Hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim ve savcıları ile Danıştay üyelerine devlet ve vakıf üniversitelerinde 'sınavsız hukuk fakültesi' okuma olanağı veriliyor. Bu sayede fark derslerini vererek, emeklilik sonrası avukatlık yapma olanağı sağlanmış oluyor. 
 
SİLAHTA POLİS HAKLARI
 
Teklifin gerekçesinde hâkim ve savcıların görevlerinin niteliği itibariyle pek çok tehdit ve tehlikeye açık oldukları, zaman zaman silahlı saldırı sonucu hayatlarını kaybettikleri ya da yaralandıkları belirtiliyor. Bu nedenle hakim ve savcılara, silah alma ve edinmede emniyet mensuplarının hakları tanınıyor. Aldıkları silahlar ile ilgili muameleler her türlü vergi, resim, harç ve resmi kuruluşlara ait ardiye ücretinden muaf tutuluyor. 
 
SAVCISIZ DURUŞMA
 
Savcıların soruşturma işlemlerini daha etkin ve süratli yerine getirebilmeleri için 1 Eylül 2019'a kadar Asliye Ceza Mahkemelerindeki duruşmalara savcılar katılmayacak. Ancak, verilen kararlara karşı itiraz veya temyiz yoluna başvurabilmesi için dosya Başsavcılığa gönderilecek. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • dx14 Ekim 2014 13:16

  Kaçyıllık doktoruz aldığımız üçbin lira bi de aşağılanmamız cabası,yazıklar olsun

 • birol13 Ekim 2014 21:37

  syn. fair; sanırım emeklisiniz maaş zor yetiyor diyorsunuz ama borsa sitelerinde yorum yapıyorsunuz el insaf ya hu !!!

 • as13 Ekim 2014 20:02

  rüşvet

 • fair13 Ekim 2014 18:29

  Yaptiginiz zam kadar emeklilere maas vermiyonuz, el insaf yaaaa,, cocuk okutuyoruz , ac kaliyoruz, biraz insafff, guzel bi zam yapmalisiniz , hemde aciiiiil

 • meeee mur13 Ekim 2014 13:53

  bize %3 ü 2 ye bölüp veriyorlar , seçim yakın; aynı maaşı artırmazlarsa , o adalet bakanı hsyk zor başkan olur,

 • murat13 Ekim 2014 13:47

  bu zam neden yapıldı.asgari ücretten fazla bir miktar bu.vah benim işçim memurum bağkurlum emeklim.yapılan zammın altında maaşın var.sürün sürün sürün...

 • ALPTUĞ13 Ekim 2014 11:57

  DUL YETİM FAKİR FUKARA EMEKLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA KIVRANIRKEN BU ZAM SİZE YAKIŞIR YAZIKLAR OLSUN.