E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıHaftanın kapanışında görünüm olumlu---

Haftanın kapanışında görünüm olumlu

Haftanın kapanışında görünüm olumlu
16 Nisan 2021 - 09:00 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan günlük bültende endekste hafif alıcılı bir açılış bekleniyor

BIST 100: Endekste hafif alıcılı bir açılış görmeyi bekliyoruz, 1400 destek seviyesi üzerinde 1435 seviyesi yine direnç olarak takip edilecektir…

TL Bonolar: PPK faiz kararı sonrasında hareketler sınırlı, 2-10 yıl vadeli tahviller %18 bileşik faiz seviyesi civarına gelmiş durumda…

USD/TL: Global tarafta artan iyimserlik ile beraber kısa vadeli tepki alımı geri verilirken, 8,00 seviyesi destek konumunda izlenecektir…

EUR/USD: 1,1950-1,20 bandı dahilinde konsolidasyon devam ediyor, risk iştahı global olarak yüksek seyrediyor ancak 1,20 direnci aşılabilmiş değil…

ABD endekslerinde yeni tarihi zirveler test edilirken, Asya’da da Çin verileri sonrası yataya yakın bir seyir var, kar satışları oldukça sınırlı, Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 411 düzeyinde, TL varlıklarda kısmi toparlanma devam edebilir.

1400 desteğinin altını test eden BIST 100 Endeksi bu seviyenin üzerinde kalmayı başardı. ABD endekslerinde ise güçlü seyir devam ederken, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri rekor tazeledi. Endeksin hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1400 destek olarak korunurken, endeksin bu seviye üzerinde kalması görünümü açısından önemli. 1435 ise hedef direnç olarak takip edilebilir. 1400’ün üzerinde trade pozisyonlarının korunmasını ve trade fırsatlarının değerlendirilmesini öneriyoruz.

ABD 10 yıllık tahvil faizinde düşüş sürüyor, Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primindeki düşüş ile beraber eurobond piyasasında toparlanma devam edecektir. TL tahvil faizlerinde ise yüksek enflasyon görünümü nedeniyle özellikle kısa vadeli tahvil faizlerinde geri çekilme sınırlı kalacaktır. 2-10 yıl vade için %19 bileşik destek konumunda.

EUR/USD paritesinde 1,1950 destek konumunda, benzer şekilde GBP/USD paritesinde de 1,3750 desteği önemli. PPK faiz kararı sonrasında dolar kurunda yaşanan hareketlilik kısa soluklu kalırken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan toparlanma ile dolar kuru da 8,00 desteğine yakın. Euro kurunda da 9,50 destek olarak takip edilecektir.

Brent petrol 67 dolar varil seviyesini de aşarak yükselişini sürdürmekte. Altın fiyatlarında da yukarı trend devam ediyor, 1765 dolar ons üzerinde kalınması halinde 1800 direnci hedef konumunda izlenecektir. Gram TL bazında ise 450-460 bandı dahilinde sıkışma sürecektir.

BIST 100 endeksinde 1400 üzerinde kalınabilmesi önemli olacaktır.

Gösterge tahvil faizinde %19,00 destek seviyesi olarak takip edilebilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisse senetleri

 

Marshall ve Akçansa sorusu

 

Günün önemli şirket haberleri 16/04/2021

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)