E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizHaftanın dolar/TL analizi---

Haftanın dolar/TL analizi

Haftanın dolar/TL analizi
19 Kasım 2018 - 09:18 www.borsagundem.com

Marbaş Menkul, dolar için analizde bulundu


DOLAR/TL AYLIK

Uzun vadeli grafiklere baktığımızda 2001 ile 2011 tarihleri arasında yaklaşık 10 yıl süren yatay formasyon sonrasında sıkışan yay misali fiyatların sert bir yükseliş trendine girdiğini maalesef ve 7.20 zirvesinin görüldüğüne şahit olduk. Bu seviyelerde uygulanan ekonomik bazı mikro önlemlerle fiyatlar yavaş yavaş geri çekilmeye başladı.

DOLAR TL 

2014 yılından beri devam eden çıkış kanalının Ağustos 2018 tarihinde yukarı delindiğini ve kanalın boyundan bir miktar fazla yükseliş ile birlikte zirve yaptığını görebiliyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu günlerde 5.30 bandının neden bu kadar önemli olduğunu grafikte sizlere göstermeye çalıştık. 5.30 bandı hem yükseliş kanalının üst bandının destek seviyesi hem de yaşanan çıkışın %50 fibonacci desteği. Bu iki destek seviyesinin aynı bölgeden geçiyor olması seviyenin önemini artırdığı gibi alıcıların kafasını kumdan çıkarmasına sebep olmaktadır. Peki önemli olan bu seviyenin önümüzdeki günlerde aşağı kırılıp kırılamayacağı sorusuna verilecek cevap. Biz bu seviyenin önümüzdeki günlerde aşağı kırılabileceğine dair bazı teknik sinyaller aldık. Bu sinyallerden bir tanesi 5.30 destek seviyesinin ilk denenmesi sonrasında fiyatların yukarı doğru tepki verdiği günlerde hareketin isteksiz ve zayıf gelişmesi. Diğeri ise teknik indikatörlerin sıfır çizgisi altında al sinyali vermesine rağmen gelişememesi ve tekrar sat sinyaline dönmesi.

Bu önemli destek seviyesinin aşağı geçilmesi halinde kanalın içerisine tekrar girilebilmesi halinde teknik olarak zayıflığın artacağını vurgulamak isteriz. Bu zayıflama ile birlikte fiyatların bir sonraki destek seviyesi olan 4.90-4.85 destek seviyesine doğru geri çekilmesini beklemekteyiz.

DOLAR TL

Bu grafiğimizde ise son dönemde yaşanan düşüş trendinin üçüncü dalgaya dönüştüğünü ve bu düşüş dalgası kanalı içerisinde hareketini sürdürdüğünü görebiliyoruz. Bu kanal yukarı doğru kırılmadığı sürece fiyatların destek seviyelerine doğru ilerleme isteği devam edecektir. Kanalın üst bandı kesinlikle STOP olarak kabul edilmelidir.Yukarı doğru kırıldığı anda düşüş trendi sona erecektir. Şimdi bu grafik üzerinde birkaç önemli teknik detaydan bahsetmek istiyoruz. İlki 100 günlük hareketli ortalama desteğinin (yeşil)aşağı kırılması. İkicisi ise üçüncü dalga hedef seviyelerinin (mor) ilki olan 5.90 seviyesinin aşağı geçilerek yine önemli bir dalga hedefi olan 5.30 seviyesinde fiyatların gel-gitler yapmaya başlaması. Yukarıda bahsettiğimiz teknik detaylar ve yıl sonunun yaklaşmasından dolayı bilanço kapanaşıları için kurun zayıf davranma geleneğinin devam etmesi halinde bu destek seviyesi aşağı doğru kırılabilir ise ilk etapta 4.90 seviyesine doğru hareket kaçınılmaz olacaktır. 5.30 seviyesinin aşağı kırılabilmesi halinde bir sonraki ana hedefimiz 4.40 seviyesi olacaktır.

HİSSENİ SEÇ ANALİZİNİ GÖNDERELİM! 

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ie risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (27)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)