E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 15/11/2021---

Günün önemli şirket haberleri 15/11/2021

Günün önemli şirket haberleri 15/11/2021
15 Kasım 2021 - 08:45 www.borsagundem.com

Güne başlarken, şirketlerin sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...

#AKSGY AKİŞ GMYO – Sermaye artırımından elde edilen fonun %70’inin borçluluk azaltımında kullanıldığı, %30’unun ise işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#DARDL DARDANEL – Sermaye artırımından elde edilen fonun 447,5 milyon TL’sinin kredi ödemelerinde, 59,0 milyon TL’sinin yurtdışı yatırımlarında, 29,7 milyon TL’sinin ise işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#DITAS DİTAŞ DOĞAN – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 38 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükseltilmesi işlemi tescil edildi.

#DZGYO DENİZ GMYO – İstanbul Başakşehir’deki 13 adet bağımsız bölümün 15,3 milyon TL bedelle satıldığı açıklandı.

#EGEPO EGEPOL –Halka arzdan elde edilen fonun 25,3 milyon TL’lik kısmının yeni hastane yatırımda, 10,4 milyon TL’lik kısmın ise işletme sermayesi ihtiyaçlarında kullanıldığı açıklandı. İzmir Konak’taki dükkanın 0,91 milyon TL karşılığında satın alınmasına karar verildiği açıklandı.


#EKGYO EMLAK KONUT – Ankara Çankaya Çayyolu 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. oturumunun yapıldığı, Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Gelirinin 580 milyon TL, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Gelirinin 217,5 milyon TL olarak MR Grup tarafından verildiği açıklandı.

#ESCAR ESCAR TURİZM TAŞIMACILIK – Halka arzdan elde edilen fonun 88,4 milyon TL’sinin araç alım finansmanında, 25,3 milyon TL’sinin finansal borç ve anapara ödemesinde, 12,6 milyon TL’sinin ise işletme sermayesi ihtiyacında kullanıldığı açıklandı.

#GLRYH GÜLER YATIRIM HOLDİNG –Şirket kayıtlı sermaye tavanının 120 milyon TL’den 360 milyon TL’ye yükseltilmesi tescil edildi. Sermaye artırımından elde edilen fonu 5 milyon TL’sinin ICG Finansal Danışmanlık’a, 21,5 milyon TL’sinin RTALB’ye 50 milyon TL’sinin A1 Capital’e sermaye avansı olarak,  15,0 milyon TL’sinin A1 Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın kuruluş sermayesi olarak, 2,5 milyon TL’sinin ise A1 Portföy Yönetim’nin kuruluş sermayesi olarak kullanıldığı açıklandı.

#GSDDE GSD DENİZCİLİK – Sermaye artırımından elde edilen fonun 38.000 DWT taşıma kapasiteli kuru yük gemisi alımı konusunda, şirket bağlı ortaklığı Nehir Maritime Limited ile  Laurel World Maritime S.A. arasında Temmuz’da imzalanan alım sözleşmesinde yer alan ödeme şartlarına uygun olarak yapılan peşinat ödemesi için, Temmuz 2021’de GSD Yatırım Bankası’dan kullanılan 3,7 milyon dolar döviz kredisinin Kasım’da Nehir Maritime Limited tarafından bankaya geri ödenmek için kullanıldığı açıklandı.

#GENIL GEN İLAÇ – Halka arzdan elde edilen fonun fırsat veya gereklilik ortaya çıkmaması nedeniyle kullanılmadığı, ilerleyen dönemlerde gelişen ekonomik değişkenler çerçevesinde izahnamede belirlenen alanlarda kullanılacağı açıklandı.

#ISCTR İŞ BANKASI – 1 yatırımcı tarafından 1991 yılı Olağanüstü Genel Kurul’unda alınan kararın iptali kapsamında açılan davanın şirket lehine reddedildiği açıklandı.

#INFO İNFO YATIRIM – ESCAR paylarında likidite sağlayıcılık faaliyetlerine başlanmasına yönelik olarak Likidite Sağlayıcılık Sözleşmesi imzalandığı ve Borsa’ya yapılan başvurunun onaylandığı açıklandı.

#KARYE KARTAL YENİLENEBİLİR ENERJİ – Halka arzdan elde edilen fonun 64,1 milyon TL’sinin santral yatırımında, 11,3 milyon TL’sinin ise net işletme sermayesi açığının kapatılmasında kullanıldığı açıklandı.

#KCHOL KOÇ HOLDİNG  – Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanının özelleştirilmesi ihalesi kapsamında açık artırma sonucunda şirketin bağlı ortaklığı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm'in verdiği 2,5 milyar TL’lik teklifin en yüksek teklif olduğu açıklanması sonrası, Rekabet Kurulu izni ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ihale kararının onaylandığı açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK TEKNOLOJİ – Kamerun’daki 14.478 euro sermayeli Kontrolmatik Cameroun Sarl şirketinin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

 

#KRSTL KRİSTAL KOLA – Sermaye artırımından elde edilen fonun 21,9 milyon TL’sinin alüminyum teneke dolum hattı ve ekipmanlarında, 25 milyon TL’sinin stok ilk madde malzeme alımında, 1,0 milyon TL’sinin sıcak şişirme ve ekipmanlarında, 2,8 milyon TL’sinin üretim dolum hatları ve ekipmanlarında, 2,0 milyon TL’sinin şurup hazırlama ekipmanlarında, 2,1 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#MAGEN MARGÜN ENERJİ – Şirketin %100 bağlı ortaklığı Ergün Enerj’nin yeni unvanının Soleil Yenilenebilir Enerji olarak değiştirilmesi işleminin tescil edildiği açıklandı.

#MANAS MANAS ENERJİ – Şirket ile ASELS arasında imzalanan Sismik Sensörlü ve LoRa Tabanlı Geniş Ağ Sistemi Kullanan Hareket Algılayıcı Sistemi Ürün Ortaklığı Sözleşmesi kapsamında, MANAS tarafından üretilen sistemlerin doğrulama sürecinin başarı ile tamamlanmasıyla teslimatın başladığı açıklandı.

#MERKO MERKO GIDA – Tahsisli sermaye artırımından elde edilen fonun FRIGO paylarının alımında kullanıldığı açıklandı.

#QNBFB QNB FİNANSBANK – 182 gün vadeli 87 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#SOKM ŞOK MARKET – SOKM’da doğrudan ya da dolaylı pay sahibi olan Yıldız Holding ve iştiraklerinin sahip olduğu bir kısım azınlık payların Getir’e veya ilişkili şirketlerine satışı için stratejik ortaklık görüşmelerinde bağlayıcı olmayan niyet mektubu imzalandığı açıklandı.

#TRGYO TORUNLAR GMYO – Şirket portföyündeki İstanbul Beykoz’da yer alan taşınmazın AKBNK lehine 375 milyon dolar tutarında ipotek edilmesi sonrasında, ipoteğin kaldırıldığı açıklandı.

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI – Şirketin bugünden itibaren Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka'ya uçuşları durdurduğu medyada yer aldı.

#VAKBN VAKIFBANK – 154 gün vadeli 500 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#YKBNK YAPI KREDİ BANKASI – 179 gün vadeli 683,8 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#YKSLN YÜKSELEN ÇELİK – Aracı kurumu ile likidite sağlayıcılık faaliyetlerine 1 yıl daha devam edileceği açıklandı.

HALKA ARZ

#ELITE ELİTE NATUREL GIDA – Şirket payları bugün Borsa'da işlem görmeye başlayacak. 

#MIATK.HE MİA TEKNOLOJİ – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile bugün ve yarın halka arz edilecek.

PAY ALIM/SATIM - SERMAYE/ORTAKLIK YAPISI DEĞİŞİM

#ARSAN ARSAN TEKSTİL – Şirket sermayesinin 143 milyon TL’den %92,81 oranında bedelsiz olarak 142 milyon TL artışla 295 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#DOGUB DOGUSAN – Şirket sermayesi bugün 30 milyon TL’den %30 oranında bedelli olarak 9 milyon TL nakden artışla 39 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 3,20 TL’ye denk gelmekte.

#GENTS GENTAŞ – Macit Aydın tarafından 3,17 – 3,26 TL fiyat aralığından 85.000 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,59’a yükseldi.

#KLNMA KALKINMA BANKASI– Şirket sermayesinin 1,6 milyar TL’den %6,25 oranında bedelli, %18,75 oranında bedelsiz olarak 2,0 milyar TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#MGROS MİGROS  – Ninety One UK tarafından 38,82 TL fiyattan 323.509 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %5,01’e yükseldi.

#MTRKS MATRİKS – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 22.000 adet pay 22,78 – 22,88 TL fiyat aralığından geri alındı.

#OZGYO ÖZDERİCİ GMYO – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 304.196 adet pay 1,65 TL fiyattan geri alındı.

#QUAGR QUA GRANITE – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 10.000 adet pay 11,49 TL fiyattan geri alındı.

#PETKM PETKİM – Cem Okullu tarafından 7,20 – 7,97 TL fiyat aralığından 23.962.211 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %12,50’ye yükseldi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uzay16 Kasım 2021 00:46

  Borsa işi sabırlı insanların işi fakat öyle şirketler varki batakta Kalkınma Bankası pöip çöplüğünde bekliyor.Karfur zarar ediyorum diye sürekli bedelli işlerinde milleti soyuyor.450liralık kağıt 39lira Kalkınma 20.86da 250liralık kağıt.Bizim 2 yıldır batakta ve 80liralık kağıt 12.89 komedi bu patronların işi.Amerikada adamlar hepsi buradayı neden nasıl hisselerinde zarar etti veya ettirildi diye inceliyor sorguluyor bizde maalesef Spk boş bir mekanizma patronun yanında bir takip mekanizması olsa bu kadar bu şirket hisseleri batakta olmaz yatırımcı bu kadar zararda olmazdı.Hadi bizim karfur özel soyguncu.Koskoca devletin bankası tam bir soyguncu olması normal değil.Yüzde 100 kâr eden bir banka pöipte olamaz ve bedelli saçmalığına başvurma bedelsiz olabilir oda normal.

 • Mücahit gökmen15 Kasım 2021 19:21

  Dobur bir yıl önce üç liraya aldım beşe sattım ne oldu da bu hiseseneden kırk kat yukarda gitti bundan başka hiç bunun gibi iyi hisse yokmu ben alamadı açılıyor tavan tavan gidiyor

 • A otlu15 Kasım 2021 18:14

  İnfo yatırım ne rezil bikat mışınsen yarında aynısını yap şutlayacaam seni

 • İZZET BAŞ15 Kasım 2021 09:22

   Ben de bugün İhlas gurubu hisselerinden 100 milyon lot alacağım.... Duyrulur..... YE müahit yeeeeeeeeeeeee.