E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 15/03/2021---

Günün önemli şirket haberleri 15/03/2021

Günün önemli şirket haberleri 15/03/2021
15 Mart 2021 - 08:30 www.borsagundem.com

Güne başlarken şirketlerin yeni iş projeleri, anlaşmaları, pay alım satım, sermaye artırım azaltım, ortaklı yapısı değişim haberleri...

#ADEL ADEL KALEMCİLİK - Şirket ile Ağaç - İş Sendikası arasında devam etmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlık ile sonuçlanması nedeniyle Ağaç-iş Sendikası tarafından grev kararının tebliğ edildiği açıklandı.

Borsada 1.583, dolarda 7.78 seviyesi önemli

#AGYO ATAKULE GMYO - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 32,3 milyon TL fonun 26,3 milyon TL’sinin hakim ortağa ödenecek borçta, 6,0 milyon TL’sinin ise işletme sermayesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#AKSEN AKSA ENERJİ - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen YEKA GES - 3 İhaleleri kapsamında, Yozgat -2 (15 MW ) , Siirt -2 (15 MW), Kilis-2 (10 MW), Kırşehir -2 (10 MW ) , Kars -2 (10 MW ), Uşak-2 (15 MW), Muş-2 (15 MW), Van-3 (10 MW), Mardin-3 (10 MW), Iğdır -2 (10 MW)'ı kapsayan ihalelere katılım sağlandığı açıklandı.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM - Şirketin LaFarge grubu tarafından 2021 ilk yarısı için açılan toplam 5 milyon TL değerindeki bölgesel bir ihaleyi kazandığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT GMYO - İstanbul Beşiktaş Ortaköy Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumunun gerçekleştirildiği, ihaleye 5 katılımcının teklif verdiği, en yüksek teklifin Pasififk Gayrimenkul tarafından verildiği açıklandı.

Pandemi döneminde borsada öne çıkan sektörler

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK -
- Şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji ile Margün Enerji’nin bağlı ortaklıkları Angora Elektrik ve Bosphorus Yenilenebilir Enerji, Lisanslı ve Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği çatısı altında geliştirilmiş ve kurulmuş olan, toplam 39 adet güneş elektrik santralini satın almak üzere, Kinesis Enerji Yatırımları ve Hasan İnaloğlu ile tüm gelirler şirkete ait olacak şekilde Hisse Devir Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen YEKA GES-3 ihalesinin açılan başvurularının tamamlandığı, Şirketin %100 bağlı ortağı olan Margün Enerji’nin Antalya - 3 (10 MW), Kahramanmaraş - 1 (10 MW), Uşak - 2 (15 MW) ve Gaziantep - 3 (10 MW) yarışmalarına yaptığı 45 MW lık başvuru ile başvuru sürecinin sona erip, toplamda 160 MW başvuru gerçekleştirdiği açıklandı.

#FLAP FLAP KONGRE - Şirketin 2019 yılında yapmış olduğu sermaye artırım başvurusunun SPK tarafından reddedilmesi kapsamında şirketin yargı yoluna gitmesi sonrası, 2021 yılında onaylanan %200 bedelli sermaye artırımın başvuru ile açılan davadan feragat edildiği açıklandı.

#GARFA GARANTİ FAKTORİNG - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 175 milyon TL’den 397,5 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.

#GLBMD GLOBAL MENKUL DEĞERLER - 91 gün vadeli 36,5 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

Faizler artarsa borsalar çöker mi?

#GOZDE GÖZDE GİRİŞİM -
- Şirketin %54,30 oranında pay sahibi olduğu Penta Teknoloji’nin halka arzı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
- Şirketin nakdi kredilerinin Sendikasyon Kredisi çerçevesinde Yıldız Holding seviyesine taşındığı ve aktarılan nakdi kredi miktarı ile sınırlı olarak Sendikasyon Kredisine garantör olduğunun bildirilmesi kapsamında, Şirketin Kümaş Manyezit paylarının satışından elde edilen gelir ile Sendikasyon Kredi borcu geri ödemesinin gerçekleştirildiği ve Sendikasyon Kredisi tahtındaki garantörlüğü ve bu kapsamdaki yükümlülüklerin sona erdiği açıklandı.

#GOLTS GÖLTAŞ ÇİMENTO - Şirketin % 77,47 bağlı ortaklığı Göltaş Enerji ile EPDK arasında Göltaş Enerji'nin YEKDEM ödemelerinden yararlandırılmaması konusundaki anlaşmazlık kapsamında, EPDK’nın Göltaş Enerji ‘ye ait Eşen I' in 2018, ve 2019 yılı Nihai YEKDEM Listesi'nden çıkarılmasına ve ilgili yıllara ilişkin Göltaş Enerji'ye ödenen YEKDEM bedellerinin Göltaş Enerji tarafından EPİAŞ’a iade edilmesine karar verildiği, 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin iade ile ilgili olarak EPİAŞ ile Göltaş Enerji arasında Borç Ödeme Anlaşması imzalandığı, Göltaş Enerji'nin devam eden ve ileride doğabilecek hukuki süreçlerdeki hak ve iddiaları saklı kalmak kaydıyla, toplam 94,5 milyon TL iade tutarının 30 aylık taksitler halinde ödenmesine karar verildiği açıklandı.

#ISGYO İŞ GMYO - 3 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#JANTS JANTSA - Şirket iştiraki Jmw Jant’ın sermayesinin 52,2 milyon TL’den 8,8 milyon TL artışla 61,0 milyon TL’ye çıkarılmasına karar verildiği açıklandı.

#KATMR KATMERCİLER - Kenya Savunma Bakanlığı’nın açmış olduğu ihaleye Şirketin 118 adet zırhlı araç için teklif yaptığı açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK -
- Şirketin, TEİAŞ’ın düzenlemiş olduğu 2021-MYD/2 IKN'li "111 adet 154/33.6 kV, 50/62.5 MVA Güç Transformatörü ile yedek malzemeleri mal alımı " ihalesine 18,4 milyon TL ile en avantajlı teklifi vermesi kapsamında şirketin ihaleyi kazandığı ve sözleşme için davet yazısı beklendiği açıklandı.
- Şirket tarafından, paylarını halka arz etmek üzere, 30 milyon TL başlangıç sermayeli İnvision Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#KLNMA KALKINMA BANKASI - Bankanın iştiraki Kalkınma Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi'nin kurucusu ve yöneticisi olacağı, ODTÜ Teknokent Yönetim’in stratejik yatırımcısı olacağı, kurulması planlanan Girişim Sermayesi Yatırım Fonu için toplam fon taahhüt büyüklüğünün %10'unu geçmemek üzere 10 milyon TL yatırım taahhüdünde bulunulmasına karar verildiği açıklandı.

#MARTI MARTI OTEL - VBTS kapsamında şirket paylarına 29 Mart’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

Martı Otel hisseleri brüt takasa alındı

#METUR METEMTUR OTELCİLİK - Muğla Bodrum’da bulunan 12.944 m 2 ’lik konut imarlı arsanın, BCC Yatırım ve Danışmanlık ile %50 - %50 oranında ortaklaşa toplam 37 milyon TL bedelle satın alındığı açıklandı.

#METRO METROL HOLDİNG - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun %80’inin şirketin mevcut borçlarının azaltılarak finansal yapısının güçlendirilmesinde, %20’sinin ise yatırımlarda kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#MERKO MERKO GIDA - Sermaye artırımından elde edilen fonun 872.974 euroluk kısmı ile D.Nomikos S.A'ya olan borcun tamamının kapatıldığı açıklandı.

#ORMA ORMA ORMAN MAHSULLERİ - Şirket ile Ağaç - İş Sendikası arasında devam etmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlık ile sonuçlanması nedeniyle Ağaç-iş Sendikası tarafından grev kararının tebliğ edildiği açıklandı.

#PAPIL PAPILON SAVUNMA - Halka arzdan elde edilen fonun 4,1 milyon TL’lik kısmının işletme sermayesi güçlendirmede, 2,5 milyon TL’sinin ise yeni Ar - Ge çalışmalarında kullanıldığı açıklandı.

#PENGD PENGUEN GIDA - Sermaye artırımından elde edilen 119,2 milyon TL fonun kısa ve uzun vadeli borçların ödenmesinde kullanıldığı açıklandı.

#SEKFK ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA - 330 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM - Hepatit B aşısının Türkiye'de üretimine geçişi için Kore menşeili LG Chem ile Şirket arasında anlaşma imzalandığı açıklandı.

Turk İlaç'tan aşı anlaşması

#SELGD SELÇUK GIDA -
- YİP’te işlem gören şirket paylarının Alt Pazar’da işlem görebilmesi için Borsa’ya başvuru yapıldığı açıklandı.
- Sermaye artırımından elde edilen 10,9milyon TL fonun, 3,8 milyon TL’si ile kamu borçlarının kapatıldığı, 4 milyon TL’sinin proje finansmanında kullanıldığı, 3,1 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#VAKBN VAKIFBANK - Banka ile Banka Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası arasında 2 yılı kapsayacak 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlandığı açıklandı.

#ZOREN ZORLU ENERJİ - Yurtdışında 350 milyon dolara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı. 

Borsalar zirvede tutunmayı başarabilecek mi?

PAY ALIM / SATIM - SERMAYE / ORTAKLIK YAPISI DEĞİŞİM 

#AKSUE AKSU ENERJİ - Şirket sermayesinin 16,5 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 16,5 milyon TL nakden artışla 33 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 141.633 adet pay bugün Birincil Piyasa’dan satılarak sermaye artırımı tamamlandı.

#AVGYO AVRASYA GMYO - Metro Portföy tarafından 3,21 - 3,25 TL fiyat aralığından 133.740 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,45’e yükseldi.

#BRMEN BİRLİK MENSUCAT - Şirket sermayesinin 16,4 milyon TL’den %69,35 oranında tahsisli olarak 11,4 milyon TL artışla 27,8 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG - Yönetim Kurulu Üyesi Çağlar Göğüş tarafından 3,47 TL fiyattan 366.085 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %0,09’a yükseldi.

#DGKLB DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA - Şirket paylarının geri alınması kapsamında 200.000 adet pay 2,78 TL fiyattan geri alınırken, bugüne kadar şirket sermayesinin %0,0040’ına karşılık gelen 1.407.846 adet pay geri alındı.

#EMKEL EMEK ELEKTRİK - Şirket sermayesinin 24,3 milyon TL’den %208,64 oranında bedelli olarak 50,7 milyon TL nakden artışla 75 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 215.114 adet pay bugün ve yarın Borsa Birincil Piyasa’dan sartılacak.

#FRIGO FRİGO PAK GIDA - Şirket sermayesinin 11,1 milyon TL’den kar payından %152,25 oranında bedelsiz olarak 16,9 milyon TL artışla 28 milyon TL’ye çıkarılmasına ilişkin kar dağıtım kararının genel kurulun onayına sunulmasına karar verildi.

#MERKO MERKO GIDA - Tahsisli sermaye artırımına konu payların satış fiyatının tespiti amacıyla TSP Prosedürü kapsamında Borsa’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#MNDRS MENDERES TEKSTİL - Akça Holding tarafından 65.000.000 adet MNDRS payının Borsa’da işlem görebilmesi için hazırlanan Pay Satış Bilgi Formu’nun SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

#NUHCM NUH ÇİMENTO - Partaş Tekstil tarafından 66,00 - 68,00 TL fiyat aralığından 8.933 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %16,36’ye geriledi.

#PSDTC PERGAMON DIŞ TİCARET - Nezih Öztüre tarafından 29,00 TL fiyattan 7.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %1,42’ye geriledi. 

İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

10 yıllık tahvil getirisi piyasalara yön verecek

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)