E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 08/07/2021---

Günün önemli şirket haberleri 08/07/2021

Günün önemli şirket haberleri 08/07/2021
08 Temmuz 2021 - 08:30 www.borsagundem.com

Güne başlarken, şirketlerin sermaye artırımları, yeni projeleri, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler... Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri...

#AKBNK AKBANK
- 112 gün vadeli 1,2 milyar TL tutarında bono ihraç edildi.
- 6 Temmuz tarihinden itibaren bankanın ana bilgisayarındaki teknik sorun nedeniyle kesintiler olduğu, medyada yer alan siber saldırı olayının gerçeği yansıtmadığı açıklandı.
- Banka tarafından tüm erişim kanallarının hizmete açıldığı belirtildi.

SPK'dan Abdurrahman Yıldırım'a yakın isimlere yasak

#AKYHO AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükseltilmesi Ticaret Sicil’de tescil edildi.

#AVGYO AVRASYA GMYO – Ankara Yenimahalle’deki apartmanın alım işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#DAGI DAGİ GİYİM – Personel sayısının 421’den 523’e yükseldiği açıklandı.

#DERHL DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG – Şirket iştiraki Toprak Yenilebilir’in Niğde’de kurulu Mislina 13 Enerji’yi 1,3 milyon dolar bedelle satın aldığı açıklandı.

#ENJSA ENERJİSA – JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun AAA (Trk) / (Stabil Görünüm)", Kısa Vadeli Ulusal Notu'nu ise "A-1+ (Trk) / (Stabil Görünüm)", Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının "BBB+ / (Stabil Görünüm) olarak belirlendiği açıklandı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – Hacı İsmail Kurtul ve Kurteks Tekstil ile imzalanan 50 MWp gücünde Güneş Elektrik Santrali Proje Geliştirme ve Anahtar Teslim EPC sözleşmesi kapsamında, İtalya, Sicilya’da yer alan 53.1 MWp gücündeki Castello GES Pojesi'nin arazi geliştirme, teknik inceleme ve proje çalışmalarının tamamlanarak ve lisanslama için İtalyan Şebeke Operatörü Terna'ya resmi başvurunın Margün Enerji 'nin İtalya şubesi adına yapıldığı açıklandı.

#GARFA GARANTİ FAKTORİNG – 133 gün vadeli 150 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#GEDIK GEDİK YATIRIM – Finar İletişim’e %15 oranında iştirak edildiği açıklandı.

BİST bir hisse ve bir yatırımcıyı tedbir kapsamına aldı

#ISCTR İŞ BANKASI (C)– Banka aleyhine, 1991 tarihli Olağanüstü Genel Kurulunda alınan, kurucu paylara ödenen temettülere ilişkin esas sözleşme değişikliği kararının batıl/butlan tespitinin yapılması ve bu kararın iptali ve 2021'de yapılan Genel Kurul'da kurucu paylara dağıtılacak temettü tutarına ilişkin alınan kararın iptal edilmesi talepleriyle dava açıldı.

#KARSN KARSAN – Şirketin %28,59 pay sahibi olduğu Menarinibus markalı otobüslerin tüm marka haklarına sahip,  İtalya merkezli ve 21,1 milyon euro sermayeli IIA şirketinin sermaye artırımına 4,7 milyon euro katılım sağlandığı açıklandı.

#KOZAL KOZA ALTIN – Medyada yer alan Çanakkale Merkez’de yapılması planlanan Altın-Gümüş Madeni Kapasite Artışı Projesi ile ilgili yöre halkını bilgilendirme amaçlı Halkın Katılımı Toplantısının yapılamadığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

#KATMR KATMERCİLER – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen fonun 165 milyon TL’sinin borç ödemelerinde, 150 milyon TL’sinin şirketin savunma sanayii alanında üstlendiği projelerin finansmanında, 24,5 milyon TL’sinin işletme sermayesi ihtiyacında, 15 milyon TL'sinin Ar-Ge harcamalarının finansmanında,15 milyon TL’sinin makine-teçhizat yatırımlarının finansmanında,10 milyon TL’sinin ise dijital dönüşüm ve organizasyon yapısının güçlendirilmesi için alınacak hizmetlerin finansmanında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#KTSKR KÜTAHYA ŞEKER – Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

BIST 100'de bugün 2 hisse yüzde 6'dan fazla değer kazandı

 

#RTALB RTA LABORATUVARLARI – Covid PCR Testinin Ürün Takip Sistemi'ne kaydının gerçekleştirildiği açıklandı.

#SELVA SELVA GIDA – Borsa tarafından şirket paylarına 6 Ağustos’a kadar açığa satış, kredili işlem yasağı ve emir değiştirme tedbirleri getirildi.

#TAVHL TAV HAVALİMANLARI – Şirket tarafından işletilen havalimanlarında 2021’in ilk 6 ayında hizmet verilen yolcu sayısının 2020’nin %14 üstünde gerçekleştiği ve portföye 2021 Mayıs ayında eklenen Almatı’nın yolcu katkısı hariç bakıldığında altı aylık büyümenin %5 olduğu açıklandı.

#TCELL TURKCELL – Şirket bağlı ortaklığı Lifecell Ventures'nin, 1,74 milyar euro olan sermayesinin, 9,7 milyon euro artırılarak 1,75 milyar euroya çıkarılmasına ilişkin yapılan sermaye artırımında, sermaye taahhüdünün tamamının Turktell Bilişim tarafından ödendiği açıklandı.

#VAKBN VAKIFBANK – 183 gün vadeli 100 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

BIST 100'de bugün en çok ERBOS düştü

 

#YKBNK YAPI KREDİ BANKASI – Jilber Topuz tarafından, Banka ve dolaylı olarak ortakların mal varlıklarında azalmaya sebep olunduğu iddiası ile arabuluculuk başvurusunda bulunulması sonrasında, arabuluculuk görüşmesinin gerçekleştirildiği fakat Jilber Topuz anlaşmaya varılamadığı açıklandı.

HALKA ARZ

#ESCAR.HE ESCAR FİLO KİRALAMA – Şirket payları Borsa’da Satış Yöntemi ile bugün halka arz edilecek. 

Filo kiralama şirketi Escar, 7 – 8 Temmuz’da halka arz oluyor

#KARYE.HE KARTAL ENERJİ – Şirket payları Borsa’da Satış Yöntemi ile 9 – 12  Temmuz’da halka arz edilecek. 

Kartal Enerji halka arz oluyor

#MANAS.HE MANAS ENERJİ YÖNETİMİ – Şirket payları Borsa’da Satış Yöntemi ile 13 – 14 Temmuz’da halka arz edilecek.

Manas Enerji Yönetimi halka arz oluyor

PAY ALIM/SATIM - SERMAYE/ORTAKLIK YAPISI DEĞİŞİM

#ARMDA ARMADA BİLGİSAYAR – Imola Acquisition Corporation tarafından 21.606.594 adet payın devralındığı açıklanırken, şirket sermayesindeki payı %90,03’e yükseldi.

#DENGE DENGE HOLDİNG – Şirket sermeyesi bugün 50 milyon TL’den %500 oranında bedelli olarak 250 milyon TL nakden artışla 300 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 1,1917 TL’ye denk gelmekte.

#KATMR KATMERCİLER – Şirket sermayesinin 217,5 milyon TL’den %200 oranında bedelli olarak 435 milyon TL nakden artışla 652,5 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

#KRVGD KERVAN GIDA – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 57.610 adet pay 15,55 – 15,62 TL fiyat aralığından geri alındı.

#ULUUN ULUSOY UN – Şirket paylarının geri alınması kapsamında 50.000 adet pay 4,95 – 4,97 TL fiyat aralığından geri alındı.

#USAK UŞAK SERAMİK
- Tanışlar Yapı tarafından 19.232.500 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %12,90’a yükseldi.
- Tanser Seramik tarafından 19.232.500 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %4,52’ye geriledi.

İnfo Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • H.karaca08 Temmuz 2021 23:49

    Katmr sermeye arttirimi bir sene olmadi genemi %200 arttiracak

  • Uzay08 Temmuz 2021 21:44

    Borsada iki yıla yakın zamandır çok büyük bir batış söz konusu.Borsada istikrarlı iniş çıkış güvensiz bir iklimden dolayı maalesef bitirilmiştir.Bu seviyelerden sağlam geleceği olan şirketleri takip edip alan yatırımcıların bekleyebilecek sabrı olanlar 2023 te çok büyük kazançlar elde edebilme durumları olacaktır.Bugün batakta olan bedelliye gitmiş şirketler Kalkınma Bankası Karfur.Ayrıca ülker şirketleri bunlarda şu an batakta bu şirketleri patronlar bilerek baskılıyor.Milletin soyulmasına göz yummuşlardır.Spk bu şirketleri takibe almalıdır.Bir banka bir özel şirket bir fabrika kâr elde ediyorsa orada hisseler yukarı gider.Bizde tam tersi.

  • Mete bey08 Temmuz 2021 09:27

    Borsada para çok sende gel