E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriGünün önemli şirket haberleri 05/03/2021---

Günün önemli şirket haberleri 05/03/2021

Günün önemli şirket haberleri 05/03/2021
05 Mart 2021 - 08:30 www.borsagundem.com

Güne başlarken okunması gereken öne çıkan şirket haberleri... Yeni projeler, iş anlaşmaları, pay alım/satım bildirimleri, sermaye artırım/azaltım onayları...

#AKSA AKSA - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 425 milyon TL’den 650 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#AKSGY AKİŞ GMYO - Akbatı ve Akasya AVM’lerdeki kiracılara, Mart ayı kira ödemelerine yönelik olarak yalnızca Mart ayıyla sınırlı kalmak üzere, ciro düşüşü ve çeşitli kriterlere bağlı olacak şekilde kira desteği sağlanmasına karar verildiği açıklandı.

#BRSAN BORUSAN MANNESMANN - ABD'de Mahkemenin Türkiye'den ithal edilen çelik vergisinin %25'den %50'ye artırılmasının kanuna aykırı olduğuna hükmetmesi kapsamında ek verginin iade edilmesine karar verildiği, temyiz süreci açık olmakla birlikte kararın kesinleşmesiyle geri alınacak tutarın 14 milyon dolar olduğu açıklanması kapsamında, şirketin ABD gümrük otoritesinden OCTG ve Standard Boruları ile ilgili olarak geri alacağı tutarın 11,7 milyon dolarını tahsil ettiği açıklandı.

#DAGHL DAGİ YATIRIM HOLDİNG - VBTS kapsamında şirket paylarına 19 Mart’a kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST - 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

Dagi Yatırım Holding hisseleri brüt takasa alındı

 

#DGGYO DOĞUŞ GMYO - Şirket portföyünde yer alan Gebze Center AVM'de yaşanan ziyaretçi sayısında ve cirolardaki azalış nedeniyle, kapalı kalan işletmelerin kiracılarından kapalı kaldığı süre boyunca kira alınmamasına, sadece paket servisi/gel-al hizmeti veren yeme-içme kiracılarından uygulama ve kararda değişiklik olmadığı sürece, sözleşmede yazan ciro oranları üzerinden ciro kirası alınmasına, bunlar dışında kalan tüm kiracılara destek olmak amacıyla Şubat ayı ile sınırlı olmak üzere sözleşmelerinde geçerli olan kira bedelleri üzerinden %50 oranında kira indirimi uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG - Galata Wind Enerji’nin sermayesinin %30'unu temsil eden 16.043.744 adet payın halka arz edilmesine karar verildiği açıklandı.

#ESCOM ESCORT TEKNOLOJİ - Şirket iştiraklerinden Startupmarket Kitle Fonlama Platformu’nun Kitle Fonlama platformu olarak faaliyete geçmek ve bu amaçla Kurul listesine alınmak üzere SPK’ya başvuru yaptığı açıklandı.

#FRIGO FRİGOPAK - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 25 milyon TL’den 175 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru Ticaret Bakanlığı tarafından da onaylandı.

#HALKB HALKBANK -
- 96 gün vadeli 153 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.
- HALKB ve Ziraat Bankası’nın, Keskinoğlu nezdindeki hisselerinin %20'lik payı, Tiryaki Holding ve Matlı Holding ortaklığında kurulan Tima Yem ve Gıda’ya devredildiği medyada yer aldı.

#INFO İNFO YATIRIM - 300 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#ISKPL IŞIK PLASTİK - Şirket paylarının halka arzı kapsamında verilen geri alım teşvikine ilişkin başvuru süresinin sona erdiği, başvuru süresi içerisinde başvurunun olmadığı ve Nihai Geri Alım Oranı’nın sıfır olarak belirlendiği açıklandı.

#ITTFH İTTİFAK HOLDİNG - Şirket bağlı ortaklıkları Big Planlama, Afen Enerji ve Erpa Enerji’nin, ITTFH çatısı altında birleşmesine karar verilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

SPK, İttifak Holding'in 3 şirketle birleşmesine onay verdi

 

#IZTAR İZ HAYVANCILIK TARIM - Şirketin toplam oy haklarının %83,36’sını elde etmek suretiyle Şirket’in yönetim hakimiyetine sahip olan Alpha Ventures Investment LLP tarafından, Şirket’in diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere zorunlu pay alım teklifinde bulunması amacıyla hazırlanan pay alım teklifi bilgi formunun SPK tarafından onaylanması talebinin, zorunlu pay alım teklifi fiyatının, B grubu Şirket payı için 4,995 TL’ye pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu günden itibaren iki ayı aşan her gün için yıllık TRLIBOR oranının %50 fazlası ile hesaplanacak faiz tutarının eklenmesi suretiyle bulunacak fiyat olarak belirlenmesi kaydıyla SPK tarafından olumlu karşılanmasına karar verildiği açıklandı.

#KARTN KARTONSAN - Şirket ile Türkiye Selüloz, Kağıt, Ağaç ve Mamulleri İşçileri Sendikası arasında 2 yıl süreli Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlandığı açıklandı.

#KRDMA #KRDMB #KRDMD KARDEMİR - Şirket ile Özçelik-İş Sendikası arasında sürdürülen 2021-2022 yıllarını kapsayan 15. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığı açıklandı.

#KRSTL KRİSTAL KOLA - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 95,5 milyon TL fonun, karlılığın artırılması, işletme sermayesinin güçlendirilmesinde, üretim kapasitesinin artırılmasında, teknolojik yen, üretim makine ve ekipmanların alınmasında, mevcut hatların modernize edilmesinde, stok sahalarının artırılmasında, üretim maliyetlerinin düşürülmesinde, finansal maliyetlerin azaltılmasında ve Sapanca tesislerine yapılacak yatırım teşvik belgesi kapsamındaki tevsi yatırımlarda kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#KRVGD KERVAN GIDA -
- Yemeksepeti ve İngiltere'de "Amazon" ile Bebeto markalı ürünlerin satışı için anlaşmaya varıldığı açıklandı.
- Walmart’ın ABD’deki zincir mağazalarında Bebeto markalı ürünlerin satışına ilişkin tedarikçi sözleşmesi imzalandığı ve ürün tedarikine başlandığı, Walmart’ın Güney Amerika bölgesinde yer alan zincir mağazaları için de ürün listeleme görüşmelerinin devam ettiği açıklandı.

#MPARK MLP SAĞLIK - 10 milyon dolara kadar Yönetici Sorumluluk Sigortası yapıldığı açıklandı.

SPK'dan NIBAS'taki 14 isme suç duyurusu ve işlem yasağı

 

#ODAS ODAŞ ELEKTRİK - 184 gün vadeli 50 milyon TL tutarında bono ihracı için bugün talep toplanacak.

#OSMEN OSMANLI MENKUL - İstanbul Kadıköy’de Şube açılışının tescil edildiği açıklandı.

#ORGE ORGE ENERJİ - Şirketin İstanbul'da inşası devam etmekte olan Rumeli Hisarüstü - Aşiyan Füniküler Hattı Projesinin elektrik işlerine ilişkin 953.000 euro tutarındaki teklifinin kabul edildiği ve İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlandığı açıklandı.

#PRKAB TUKR PRYSMIAN KABLO - TEİAŞ tarafından yapılan DB.KAB.20 referanslı 400 kV Gebze - Kroman Celik, Kroman Celik - Deri OIZ ve Deri OIZ - Tepeoren Güzegahları Yer Altı Kablo Bağlantı Projeleri ihalesi için şirket ile Prysmian Powerlink S.r.l.'nin oluşturduğu DB.KAB. 20 Adi Ortaklığı tarafından verilen teklifin en düşük ikinci teklif olduğunun açıklanması kapsamında, ihaleyi şirketin kazanamadığı açıklandı.

#RYGYO REYSAŞ GYO - İzmir Menderes’teki 9.073 m 2 ’lik deponun 200 m 2 ’lik depolama alanının 2 yıllığına kiraya verildiği, 2 yıllık kiradan 85.000 TL gelir elde edileceği açıklandı.

#RHEAG RHEA GİRİŞİM - AnySense platformu ile Nesnelerin İnterneti konseptinde Telekom ve Endüstri 4.0 alanında sensör ve izleme çözümleri hizmeti verme amacı ile, Batkon Batarya’ya 250.000 dolar bedele kadar iştirak edilmesine, şirkete katılımın bedelli sermaye artırımı yoluyla ve artırılan sermayenin şirket tarafından taahhüt edilmesi ve ödenmesi şeklinde yapılması, taahhüdün ilk aşamada 31 Mart’a kadar 150.000 dolar tutarında olması ve şirketin göstereceği performansa göre 31 Aralık’a kadar 100.000 Dolar daha yapılmak suretiyle 250.000 dolar tutarına tamamlanmasına karar verildiği açıklandı.

#SAYAS SAY ENERJİ - Şirketin Titan Wind Energy'den 2020 yılında toplam 3,6 milyon euro tutarında sipariş aldığının açıklanması kapsamında, Titan Wind Energy'e 16 kuleye denk gelen toplam 1,9 milyon euro teklif verildiği, teklifin karşılıklı olarak kabul edilmesinin beklendiği açıklandı.

#SISE ŞİŞECAM - Şirket kayıtlı sermaye tavanının 4 milyar TL’den 5 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

SPK 43 internet sitesine yaptırım kararı aldı

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM - Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#TKNSA TEKNOSA - Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 272,2 milyon TL fonun tamamının finansal borçların ödenmesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#VERTU VERUSATURK GİRİŞİM - Şirketin %50 iştiraki Özel Akhisar Teşhis Tedavi Turizm'in yeni unvanının "Mavi Hospital Sağlık Hizmetleri A.Ş." olarak değiştirildiği ve tescil edildiği açıklandı.

PAY ALIM / SATIM - SERMAYE / ORTAKLIK YAPISI DEĞİŞİM 

#AKMGY AKMERKEZ GMYO - Akkök Holding tarafından 61,00 - 62,30 TL fiyat aralığından 15.284 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %12,61’e geriledi.

#ALKIM ALKİM KİMYA - Kora Holidng tarafından 19,18 TL fiyattan 702.774 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %18,62’ye geriledi.

#CELHA ÇELİK HALAT - Şirket sermayesinin 16,5 milyon TL’den %151,52 oranında bedelli olarak 25,0 milyon TL nakden artışla 41,5 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında rüçhan haklarının kullandırılmasının ardından kalan 47.781 adet pay Borsa Birincil Piyasa’da satılarak sermaye artırımı tamamlandı.

#DAGI DAGİ GİYİM - Şirket sermayesinin 43,3 milyon TL’den %246,42 oranında bedelli olarak 106,7 milyon TL nakden artışla 150 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.


#DAGHL DAGİ HOLDİNG
- Şirket sermayesinin 10,8 milyon TL’den %640,74 oranında bedelli olarak 69,2 milyon TL nakden artışla 80 milyon TL’ye yükseltilmesi kararından vazgeçildiği açıklandı.

Dagi Giyim'in bedelli başvurusuna SPK'dan onay

#DGGYO DOĞUŞ GMYO - Şirket paylarının geri alınması kapsamında geri alınan 97.088 adet pay 10,54 - 11,02 TL fiyat aralığından satıldı.

#KRSTL KRİSTAL KOLA - Şirket sermayesinin 96 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 96 milyon TL nakden artışla 192 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#METRO METRO HOLDİNG - Bank Of America Corporation tarafından 2,37 - 2,46 TL fiyat aralığından 1.153.790 adet alış ve 3.471.423 adet satış yapılırken, şirket sermayesindeki payı %4,31’e geriledi.

#MERIT MERİT TURİZM / #NTHOL NET HOLDİNG  - NTHOL tarafından 315 TL fiyattan 54 adet MERIT payı satılırken, NTHOL’ün MERIT’teki payı %50,90’a geriledi.

#MMCAS MMC SANAYİ - Exante Ltd tarafından 620.452 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %10,16’ya yükseldi.

#NUHCM NUH ÇİMENTO - Partaş Tekstil tarafından 66,05 - 68,35 TL fiyat aralığından 62.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %16,36’ya geriledi.

#SEKFK ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA - Şirket paylarının geri alınması kapsamında geri alınan 247.023 adet pay satılırken, satış sonucunda 3,1 milyon TL kar elde edildi.

#SONME SÖNMEZ FİLAMENT / #SNPAM SÖNMEZ PAMUKLU - SNPAM tarafından 90,00 - 90,20 TL fiyat aralığından 577 adet SONME payı satılırken, SNPAM’ın SONME’deki payı %7,42’ye geriledi.

#SNKRN SENKRON GÜVENLİK - Şirket sermayesinin 7,8 milyon TL’den %48,39 oranında tahsisli olarak 3,8 milyon TL artışla 11,5 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylanması kapsamında, tahsisli sermaye artırımına konu payların nominal tutarının, payların satış fiyatının tespiti amacıyla TSP Prosedürü çerçevesinde Borsa’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#ZOREN ZORLU ENERJİ - Zorlu Holding tarafından 2,56 - 2,59 TL fiyat aralığından 50.000.000 adet pay satılırken, şirket sermayesindeki payı %61,29’a geriledi.

İNFO YatırımTIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ömer05 Mart 2021 11:39

  İTTFH uyuma...Koskoca bir birleşme kararı çıktı...Selvanın arzı yakın...Senin yeri burası mı? Olman gereken yere doğru hızlı adımlar at....

 • Yüksel Acar05 Mart 2021 09:38

  Dikkat edin,hisselerde hep ana ortaklar pay satıyor.Ayrica borsada yabancı payida düşüyor.Doviz yukarı ivme yapıyor.2 yıllık tahvil faizleri yükseldi.Anlayana...DİKKAT...

 • Figooo05 Mart 2021 09:31

  BU BORSADA ASELSANIN GIDISATINA DUR DIYECEK YOKMU ????? GUCUK YATIRIMCIYI MAHVETI . YTD YTD

 • MURAT KAYA05 Mart 2021 10:00

  Acil paraya ihtiyacın yoksa hisseni satma. Para baronları çeşitli haberler yaparak küçük yatırımcının cebindeki parayı almayı başarıyor. Sabredersen Aselsanın ekmeğini yersin. Maliyet yüksekse nakit durumun varsa bu seviyelerden alım yapabilirsin

 • Hesapsız05 Mart 2021 09:11

  Mal sahipleri satıyor, spk mevzuata uygun diye izin veriyor, dikkat.