E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGüney Çin Denizi'nde gerilim artıyor---

Güney Çin Denizi'nde gerilim artıyor

Güney Çin Denizi'nde gerilim artıyor
20 Mayıs 2019 - 12:13 www.borsagundem.com

ABD donanmasına ait bir savaş gemisinin Güney Çin Denizi'nde ilerlediği açıklandı.

ABD Donanması'na ait Preble isimli güdümlü füze destroyerinin Scarborough Adası yakınlarında seyrettiği öğrenilirken, 7. Filo Sözcüsü komutan Clay Doss tarafından yapılan açıklamada, "Preble, Scarborough’un 12 mil açığından geçti. Amacı uluslararası suları korumaktı" ifadeleri kullanıldı.  

Bu gelişmenin iki ülke arasındaki gerilimi en üst noktaya taşıyan ticaret savaşı sürecinde yaşanması, ABD'nin 'Çin'e yönelik bir gözdağı hamlesi' ifadeleriyle yorumlandı.

Yine Mayıs ayı içerisinde, ABD'ye ait iki Amerikan destroyerinin Spratly adalarının 12 deniz mili yakınına yaklaşmıştı.

Çin ise, bir ay içerisinde bölgeye ikinci kez savaş gemisi gönderen ABD'ye yönelik 'provokasyonlardan kaçınması ve Çin'in bölgedeki egemenlik haklarını ihlal etmemesi' konusunda çok sayıda uyarıda bulunuyor. 

Son olarak Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Güney Çin Denizi'nde özellikle petrol ve doğalgaz rezervlerine yakın mesafedeki adalarda hak iddia eden Vietnam, Filipinler, Malezya, Bruney ve Tayvan'a gönderdiği mesajda "Tüm ilgili tarafları Çin'in egemenliğine ve yasal haklarına ciddiyetle saygı duymaya ve ikili ilişkilere ya da bölge barışına ve istikrarına zarar verecek eylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz" demişti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALAATTİN CAMGÖZ20 Mayıs 2019 19:03

  ABD bugüne kadar dünya da yaptığı katliamlar ve acıların bedeli eninde sonanda yüce ALLAH birgün bunların hesabını onlardan soracaktır.yakında zaten çin ve abd 3.dünya savasının ayak sesleri ile büyük bedeller ödeyeceklerdir.

 • Okie Dokie20 Mayıs 2019 13:06

  ABD'nin bölgeye gelmesi özellikle ramazan ayında gelmesi gönüllerimize bir ferahlık verdi. Dosta güven düşmana korku saldı.

 • KERİM 20 Mayıs 2019 15:18

  İYİ OLMUŞ ABD GİTSİN ORDA OYNAŞSIN BİZDEN UZAK OLSUN  TRUMP REYİZ IDOLÜMÜZDÜR.BİZDE TÜRKİYEYİ BÜYÜK YAPACAZ.BİZİM DE GÜMRÜK VERGİLERİNİ ARTRIRMAMIZ LAZIM

 • S.K20 Mayıs 2019 12:49

  İT İTİ ISIRMAZ DİŞ GÖSTERİYOR