E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıGüne yükselişle başlayan dolarda son durum---

Güne yükselişle başlayan dolarda son durum

Güne yükselişle başlayan dolarda son durum
18 Ocak 2022 - 11:53 www.borsagundem.com

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 13,52 seviyelerinde işlem görüyor.

Dün, düşüş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,55 azalışla 13,4406'den tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne yükselişle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla 13,5241 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL 15,43'ten satılıyor.

Dolar endeksi, dün yüzde 0,1 değer kazanmasının ardından bugün de yükselişini sürdürerek önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 95,35 seviyesinde dengelenirken, avro/dolar paritesi ise yüzde 0,04 azalışla 1,1402'den alıcı buluyor.

Analistler, Japonya Merkez Bankası'nın politika faizini değiştirmemesi ve genişleyici para politikasına devam edeceğini açıklamasının ardından ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,8570 ile son iki yılın en yüksek seviyesini gördüğünü ve faizlerdeki bu yükseliş eğiliminin küresel ölçekte dolar talebini artırdığını kaydetti.

Bu hafta perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz kararı ve karar metninde verilecek mesajların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını vurgulayan analistler, bugün Almanya'da ZEW endeksleri ve ABD'de New York Fed Sanayi Endeksinin takip edileceğini belirtti.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 94,5 seviyesinin destek, 95,5'in direnç konumunda olduğunu söyledi.

İnfo Yatırım bülteninde, 'Haftanın ikinci işlem gününe başlarken gözler artık yavaş yavaş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda. Banka Perşembe günü Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirecek ve toplantı sonrasında faiz kararı açıklanacak. Genel olarak bakıldığında bankanın bu toplantı sonrasında faiz oranı kararını pas geçebileceği bekleniyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nebati bu konuda açıklamalarda bulunmuş ve; bankanın nasıl bir karar vereceğini bilmediğini, 2022 yılının ilk üç ayının görülmesi gerekildiğini belirtmişti. Ek olarak Nebati; ilk üç ayı gördükten sonra mali politikalarla ilgili atılacak adımların olduğunu da dile getirmişti. Yeni haftaya 13.44 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izledi ve haftanın ikinci işlem gününde haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.40 – 14.65 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 13.15 – 12.81 – 12.45 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.' denildi.

Gedik Yatırım bülteninde,'Geçen hafta açıklanan verilerin kur üzerinde etkisi sınırlı kalmış ve yatay görünüm hakim olmuştu. Dün ise hafif satıcılı bir görünüm altında fiyatlamaların gerçekleştiğini gördük. Dün yurt içinde bütçe gerçekleşmeleri açıklandı. Açıklanan verilere göre 2021 yılının aralık ayında merkezi yönetim bütçe açığı 145,74 milyar TL olarak gerçekleşirken, 2021 yılının tamamındaki bütçe açığı ise 192 milyar TL oldu. Faiz dışı denge aralık ayında 136,78 milyar TL açık verirken, yılın tamamındaki faiz dışı denge 11,39 milyar TL açık verdi. Bütçe verilerinin kur üzerinde etkisinin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Bugün yurt içinde veri akışı sakin. ABD’de ise ikincil düzey veriler izlenecek. Dolar/TL, saat 08:30 itibariyle 13,46’lı seviyelerde bulunuyor.' denildi.

Vakıf Yatırım Strateji Bülteni'nde,'Geçen hafta dolar endeksindeki zayıflamayla birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kazancı görülürken, Türk Lirası dolara karşı haftayı %2 civarında değer kazancıyla kapattı. Kurda olası yukarı hareketin devamı için teknik olarak 13.90-14.00 direnç bölgesini takip etmeye devam edeceğiz. Bu bölge aşılmadığı sürece dalgalanmanın devam etmesi beklenebilir. Aşağı yönlü hareketin sürmesi durumunda ise 13.20-13.00-12.80 seviyeleri ilk aşamada
destek olarak izlenebilir. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise geçen hafta bir miktar gevşemeyle 548 seviyesine kadar gerilerken, bugün 563 seviyesinden işlem görüyor. Döviz piyasaları açısından bu haftanın en önemli verisi, perşembe günü açıklanacak olan TCMB faiz kararı olacak. Ekonomistler, politika faizinin %14 seviyesinde sabit tutulmasını bekliyor.' denildi

Kurlar güne nasıl başladı

 

 Net UYP 220,4 milyar dolar açık verdi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ahmet Özbir18 Ocak 2022 14:51

    2021deki bütçe açığı cumhuriyet tarihi rekoru kırıyor, kimse ne ayak diye sormuyor?

  • Mucise Reis ;)18 Ocak 2022 14:26

    Dünya değşime hazırlanıyor. 26 / 01 /2022 malım FED beklenıyor. böyle bir denklemde hangi yabancının hangi amaçla usd/tl paritesinde durması yada ulkemize parasını gömmesi beklenebilir ? millet mersine, biz tersine :D o bakımdan kendi halımıze hacmi düşen, hareketın azaldığı, ilginin düştüğü, yabancının en aza geldiği bizbie bir pıyasaya donuşuyoruz. b durumda usd 10 olsa 14 olsa 12 olsa halka ne faydası olacak ? benzın, elektrık, doğalgaz, su , kıra, okul mnasrafı, otobus bıletlerı , zorunlu ekmek su, mutafk masrafı vb. vb. düşününce olması gereken seviye usd nın 5 olmasıdır. Yoksa ben 1 yıl bu enflasyon-faiz-hayat pahalılıgının dengelenmesını, milletın ohh beeee balşardık dediği seviyeye gelmesini beklemıyorum. işsiz , parasız ,fakir şuan diplere düştü sürünüyor.