E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGün içinde dalgalı seyir ve kar satışları riski yüksek ---

Gün içinde dalgalı seyir ve kar satışları riski yüksek

Gün içinde dalgalı seyir ve kar satışları riski yüksek
25 Kasım 2020 - 09:19 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne yataya yakın sınırlı pozitif eğilimle başlaması bekleniyor.

Güne tepki alımlarıyla başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde 1.334 seviyelerine kadar yükselişini devam ettirse de gelen kar satışlarıyla günü %0,51 düşüşle 1.320,98’den kapattı.

BDDK’nın aktif rasyo uygulamasını yılsonu itibarıyla kaldıracağını açıklaması sonrası bankalarda gün içinde güçlü alımlar oluşsa da TL’deki değer kayıplarının devam etmesi nedeniyle yükselişler satış fırsatı olarak kullanıldı ve endeks gün içi kazançlarını geri vererek kapattı. TL değer kaybı ve negatif yarışması özellikle son dönemde güçlü yükseliş gerçekleştiren banka hisselerinde satış baskısına neden oluyor. Türk bandıralı Libya’ya giden geminin Alman deniz kuvvetleri tarafından aranması sonrası yaşanan gerginlik ve AB ile ilişkilerin bozulabileceği beklentisi, TL varlıklarda kar satışlarına neden oldu.

Kısa vadede AB ile ilişkilerin seyir piyasalar için önemli bir risk unsuru olarak izlenmeye devam edilecek. Yurtdışı borsalardaki yükseliş eğilimi kısa sürede aşı dağıtımına başlanacağı beklentisiyle devam ederken, ABD borsaları yeni rekor seviyeler test etti. BIST ve TL Kasım ayındaki güçlü pozitif ayrışma sonrası son iki günde negatif ayrışıyor. BIST’te yükseliş eğilimi devam etse de kurlardaki oynaklık devam ettikçe yükselişlerin banka hisseleri öncülüğünde kar satışı fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Kurlarda gerilemenin tekrar momentum kazanması durumunda ise bankacılık endeksi öncülüğünde yeni zirve seviyelere doğru yükseliş eğilimini devam edebilir.

CDS’ler iki haftalık güçlü gerileme sonrası hafif yükselerek günü 389 seviyelerinden kapattı. Ancak mevcut seviyeler kurdaki kısa vadeli sıçramayı desteklemezken, CDS’lerde mevcut seviyelerin korunması durumunda yabancıların TL varlıklara yönelmesinin desteğiyle kurlarda tekrar gerilemenin oluşması beklenmektedir. Bugün ABD’de yoğun bir veri gündemi olacak. Beklentilerden zayıf veriler yurtdışı borsalarda güçlü performans sonrası kar satışlarını tetikleyebilir. Ancak VIX endeksinin 22 seviyesi altına gerilmesi ABD borsalarına yönelik endişenin azaldığına ve yükseliş trendinin devam edeceğine işaret ediyor. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri pozitif seyrederken, Asya borsalarında karışık seyir var. Endeksin güne yataya yakın sınırlı pozitif eğilimle başlaması bekleniyor. Ancak endekste gün içinde dalgalı seyrin devam etmesi ve kar satışları yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz.

Endekste geri çekilmeler kısa vadeli teknik düzeltmeler

Endekste dengeli bir seyir bekleniyor

Küresel piyasalarda gözler ABD datalarına çevrildi

Pozitif risk iştahı korunuyor

Endekste hafif alıcılı açılış bekleniyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • VS25 Kasım 2020 09:42

    Sizden ricam şeker yatırımın tavsiyelerini vermeyin,bende 1,20 maliyetli TSKB vardı 1,81 oldu şeker yatırımın tavsiyesi sattı hedef fiyatı 2,33 tü bende sattım,bugün TSKB 2,56 ve tavanda