E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıGümüş, 2022’de altına tur bindirecek---

Gümüş, 2022’de altına tur bindirecek

Gümüş, 2022’de altına tur bindirecek
17 Aralık 2021 - 08:00 www.borsagundem.com

ANZ, 2022’de gümüşün altından daha iyi performans göstereceği tahmininde bulundu.

ABD’nin gelecek en az üç faiz artışına kapı aralaması gümüş piyasalarını alabora etti. Gri metalin ons fiyatı 22 doların altına indi ve son ayların en düşük seviyesi 21.80 doları test etti. Fed’in ABD ekonomisinde 39 yılın zirvesine çıkan enflasyonla mücadele etmek amacıyla para politikasını sıkılaştırma adamları atması son altı ayda ons gümüşü 6 dolar kadar aşağı çekti. 2020'de altından yüzde 51 daha iyi performans gösteren gümüş, 2021'de yüzde 19’un üzerinde kayıp verdi.

Bazı bankalar fiyatların bulunduğu seviyeleri alım fırsatı olarak görürken, bazıları düşüşün devam edeceği uyarısı yapıyor. ANZ Bank, elektronik ve güneş enerjisi sektörlerinin gelecek yıl boyunca gümüşü destekleyeceğini belirtti. Bankanın raporunda, gümüş fiyatlarının 20.80 civarında taban oluşturacağını ve sonrasında endüstriyel talebin desteğiyle yükseleceğini öngördü. “Elektronik ve güneş enerjisi sektörleri tarafından desteklenen imalat talebinin yıllık bazda yüzde 3 artarak 572 milyon onsa çıkmasını bekliyoruz. Metal Focus'a göre otomotiv endüstrisinin de gümüş talebi artıyor ve 2025 yılına kadar 61 milyon onstan 88 milyon onsa yükseleceği tahmin ediliyor” diyen ANZ, 2022’de gümüşün altından daha iyi performans göstereceği tahmininde bulundu.

Diğer yandan Amerikan bankacılık grubu JP Morgan, 2022’de gümüş için düşüş beklentisi içinde. Banka, 2022'de ons gümüş için ortalama 20.48 dolar fiyat öngördü. ABD bankası son analizde, “Uzun vadeli ABD nominal getirilerinin yükselmesi gümüş üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek” diyerek, Fed’in şahin yorumlarının hedge fonları gümüşten uzaklaştırdığını belirtti. (dunya.com)

Altının 2022 performansı nasıl olacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Fazla baskılandı17 Aralık 2021 15:35

    Dünyada enflasyon olduğu ve bu enflasyonun geçici olduğu yalanının açığa çıktığı bir ortamda elbet gümüş fiyatları artmalı. Hele birde endüstiriyel bir metal ve yeni teknoloji elektrikli arabalar ve yeşil enerji sahalarında kullanımı artacak ise artması gerekiyor. Herkes ABD faiz artıracak kandırmacası ile düşürüleceğine inandırılıyor. ABD de 2022 yılında 3 fazi artırılsa 0.25 olan faiz en fazla 1 olur, enflasyon artmasa dahi 6.8 de kalsa yine altın gümüş gibi metallerin artması gerekir. Bunu bozacak tek şey 1980 lerde olduğu gibi FED çok daha faza oranda ani bir faiz artışı yapması. Ancak bunu da şu an ABD ekonomiside diğer ülkelerde tolere edemez. Sıkıntılı ekonomileri büyük bir resesyona girer. YTD.