E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGolan Tepeleri neden önemli?---

Golan Tepeleri neden önemli?

Golan Tepeleri neden önemli?
22 Mart 2019 - 12:36 www.borsagundem.com

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "Golan Tepeleri sonsuza kadar bizim kalacak" açıklamasından üç yıl sonra ABD'nin burayı "İsrail toprağı" olarak tanıması bölgenin neden önemli olduğu sorusunu sordurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "Golan Tepeleri sonsuza kadar bizim kalacak" açıklamasından üç yıl sonra ABD'nin burayı "İsrail toprağı" olarak tanıması bölgenin neden bu kadar önemli olduğu sorusunu yeniden gündeme getirdi.

Bakanlar Kurulunu 2016 yılında Golan Tepeleri'nde toplayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ve Suriye'nin yanı sıra Lübnan ve Ürdün'le de sınır olan bu bölgenin "sonsuza kadar İsrail'e ait kalacağı" yönünde açıklama yapmış, dünyaya burayı "İsrail toprağı" olarak tanıma çağrısında bulunmuştu. Ancak İsrail o dönem aradığı uluslararası desteği bulamamıştı.

Netanyahu'nun bu çağrısına aradığı olumlu yanıt tam üç yıl sonra Trump yönetiminden geldi. ABD Başkanı Donald Trump dün bir tweet atarak, "52 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin, bölgesel istikrar ve İsrail'in güvenliği için kritik derecede stratejik öneme sahip olan Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi" açıklamasını yaptı.

Trump, daha önce de Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımış ve İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran yönetimini yeniden "düşman" ilan  etmişti.

Öte yandan Trump'ın bu kararının İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak genel seçimler öncesine gelmesi dikkat çekti. Bu hamlenin seçimlerde Netanyahu'nun elini güçlendireceği yorumları yapılıyor.

Bölge zengin "su" yataklarına sahip
Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında güvenlik ve su geliyor. Bölge güvenlik açısından gözardı edilemeyecek bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor.

Bölgenin en yüksek noktalarından biri olan ve Şam'a sadece 60 kilometre uzaklıkta bulunan Golan Tepeleri'ni elinde tutan İsrail, bu sayede komşu ülkelere karşı büyük bir stratejik avantaj sağlıyor. Uluslararası hukuka göre Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri'nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün'le de sınırı bulunuyor.

Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi'nin gözünde kutsallaştırıyor. Bu tür nedenlerle İsrail iç siyasetinde de önemli bir yer tutan Golan Tepeleri, İsrail tarafından "ülkelerinin vazgeçilmez bir parçası" olarak görülüyor.

Golan Tepeleri'nde 30'dan fazla Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Buralarda 20 bin civarında Yahudi yaşıyor. Bölgede ayrıca 25 bin civarında da Suriyeli Dürzi Arap yaşıyor.

Bölgeyle ilgili gelişmeler şu şekilde:

1967: İsrail, Altı Gün Savaşı olarak da bilinen Arap-İsrail Savaşı sırasında Golan Tepeleri'ni ele geçirdi.

1973: Suriye, askeri harekat başlatarak İsrail'den Golan Tepeleri'ni geri almayı denedi ancak başarısız oldu.

1974: İsrail ve Suriye, Golan Tepeleri'ndeki kuvvetlerini geri çekerek askeri çatışmayı sonlandırmaya razı oldu. Aynı yıl barış gücü askerleri bölgeye konuşlandırıldı.

1981: İsrail, Golan Tepeleri'ni ilhak ettiğini açıkladı, ancak uluslararası toplum bu kararı bugüne kadar tanımadı.

2000: Golan Tepeleri'nin Suriye'ye iadesi hedefiyle, ABD'nin ara buluculuğunda başlatılan müzakereler başarısızlıkla neticelendi.

2008: Suriye ve İsrail, Türkiye'nin ara buluculuğunda yeniden dolaylı görüşmelere başladı. İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın yolsuzluk davası nedeniyle istifa etmesiyle görüşmeler sonlandırıldı.

2013: Mart 2011'de patlak veren Suriye iç savaşı 2013 yılında Golan Tepeleri'ne kadar ulaştı. İsrail ve Suriye orduları karşılıklı top atışlarında bulundu.

2016: İsrail Başbakanı Netanyahu, Bakanlar Kurulunu Golan Tepeleri'nde toplayarak dünyaya burayı "İsrail toprağı" olarak tanıma çağrısında bulundu.

2019: ABD Başkanı Trump işgal altındaki Golan Tepeleri üzerindeki "İsrail egemenliğini tanıdıklarını" açıkladı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • aras22 Mart 2019 18:51

  Bize efelenen esad ve ürdün gereğini yapsın .Arapbirliği ne işe yarar?

 • Pasta22 Mart 2019 18:08

  Suriye'yi parçaladılar şimdi sıra parçaları yemeye geldi

 • Emevide cuma22 Mart 2019 18:06

  Suriye'nin parçalanması ordusunun dağıtılmasından kimin yarar sağladığı ve bu işi tezgahlayanlar herhalde anlaşılmıştır sırayla gidiyorlar

 • Bozkurt22 Mart 2019 17:38

  İsrail fazla zıplarsa sonuçlarına katlanır. Yunanistanın 1. dünya savaşı sonrasına döner.Arkasına fazla güvenmesin.

 • ALİ DAYI22 Mart 2019 15:20

  abd ve israil cami duvarına siydiler ,artık allahın gazabı yakındır,dünyanın iki pislik terörist devleti canınız cehenneme gidecek.

 • haha22 Mart 2019 15:44

  köşe bucak kaçıyordur şimdi bu lafın üzerine :) müslümanlar birbirini yerken, ecnebide emellerine ulaşıyor. ne edeceklerdi ? hahah

 • cccihad22 Mart 2019 15:04

  itrail 67 de ele geçirmiş arkadaş o gün bu gündür de çıkmamış zaten. kendilerinin de alın diyecek hali yok ama bugün bizim borsa bu yüzden düşüyor ha!

 • dikkat...22 Mart 2019 14:23

  buradan kendisine gelecek terör ve terörist saldırıları engellemek için hizbullah gibi  vede madenler,  yar altı kaynaklar, hatta yenı yerleşim yerleri için buraları istiyor israil... ileride terör örgütleride burada yetiştirilmez ise şaşarım. burada bir çok üs kuracaktırlar

 • belirsizlik22 Mart 2019 14:20

  Suriye yi zayıflatırsan İsrail Golan Tepelerini de ister ve gittikçe şımarır. Dış politikamız tutarsız temelsiz. Esat gitsin İsrail Golandan çekilsin oldu başüstüne derhal hemen dinlerler ve yaparlar paşam.

 • Ömer22 Mart 2019 14:03

  Goran tepeside nedir? 

 • Görünen köy 22 Mart 2019 12:54

  Golan da tamam sıra bir sonraki tepede böyle böyle adım adım yavaş yavaş uyuta uyuta alıştıra alıştıra bize doğru geliyorlar

 • Okie Dokie22 Mart 2019 12:53

  Trump reyiz seni seviyoruz. İsrailli bir yatırımcı olarak seninle gurur duyuyoruz.

 • Yılmaz22 Mart 2019 23:30

  İsrail abd iki pislik,dünyayı kirletiyor,sende defol git okimisin ne.

 • anadolu22 Mart 2019 20:45

  ama biz seninle burada gurur duymuyoruz gicik herif!