E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaNeden DüştüGNPWR: Teknik iflas açıklaması---

GNPWR: Teknik iflas açıklaması

GNPWR: Teknik iflas açıklaması
14 Mart 2014 - 10:22 www.borsagundem.com

Genpower Holding’ten KAP’a ‘TTK 376. Madde’ ile ilgili açıklama gönderildi, hisseler taban oldu

Uzmanların “Gözaltı Pazarı’na gitme riski var” dediği hisseleriyle dikkat çeken ve otoriteler tarafından da bu konuda uyarılan Genpower Holding’ten teknik iflas açıklaması geldi. Dün akşam saatlerinde gelen açıklama sonrası bugün hisseler taban oldu. yüzde 8.64 oranında değer kaybeden hisseler 0.74 liradan alıcı bulamıyor.
Genpower Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamanın ‘sermayenin kaybı, borca batık olma durumunu’ kapsayan TTK’nın 376. Maddesi’yle ilgili olduğu görüldü.

 Genpower Holding açıklamasında, “Şirketimiz, TTK 376 . maddesi gereğince  sermayesi ile ilgili alacağı kararı , 2013 Olağan Genel Kurulu'nda görüşmeye sunacak, karara bağlayacak ve  KAP'ta ilan edilecektir” denildi.

 Öte yandan Genpower Holding tarafından dün açıklanan konsolide olmayan mali tablolarda 2013 yılı 12 aylık dönem zararı rekor bir rakamla 65 milyon 786 bin TL olarak belirtilmişti.

376. MADDE NEDİR?

 Yeni Türk Ticaret Kanunu -Sermayenin kaybı, borca batık olma durumu

 Madde 376 – (1) Son yıllık bilançodan, sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının yarısının zarar sebebiyle karşılıksız kaldığı anlaşılırsa, yönetim kurulu, genel kurulu hemen toplantıya çağırır ve bu genel kurula uygun gördüğü iyileştirici önlemleri sunar.

 (2) Son yıllık bilançoya göre, sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının üçte ikisinin zarar sebebiyle karşılıksız kaldığı anlaşıldığı takdirde, derhâl toplantıya çağrılan genel kurul, sermayenin üçte biri ile yetinme veya sermayenin tamamlanmasına karar vermediği takdirde şirket kendiliğinden sona erer.

 (3) Şirketin borca batık durumda bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler varsa, yönetim kurulu, aktiflerin hem işletmenin devamlılığı esasına göre hem de muhtemel satış fiyatları üzerinden bir ara bilanço çıkartır. Bu bilançodan aktiflerin, şirket alacaklılarının alacaklarını karşılamaya yetmediğinin anlaşılması hâlinde, yönetim kurulu, bu durumu şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesine bildirir ve şirketin iflasını ister. Meğerki, iflas kararının verilmesinden önce, şirketin açığını karşılayacak ve borca batık durumunu ortadan kaldıracak tutardaki şirket borçlarının alacaklıları, alacaklarının sırasının diğer tüm alacaklıların sırasından sonraki sıraya konulmasını yazılı olarak kabul etmiş ve bu beyanın veya sözleşmenin yerindeliği, gerçekliği ve geçerliliği, yönetim kurulu tarafından iflas isteminin bildirileceği mahkemece atanan bilirkişilerce doğrulanmış olsun. Aksi hâlde mahkemeye bilirkişi incelemesi için yapılmış başvuru, iflas bildirimi olarak kabul olunur.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • emekçi29 Mart 2014 09:10

  yeni spk yönetimine başarılar

 • Baykuş28 Mart 2014 02:28

  Şu an bistte 350 kadar şirket olduğunu varsaysak en az 200 tanesi zaten batık..fazla değil 2-3 senelik ömürleri kalmış durumda.. Firmanın yönetim kurulu üyelerine bakıyosun biri oğlu öteki yiğeni,soyadlar aynı, meslek öğrenci.. Ondan sonra firma batıyor..

 • Baykuş28 Mart 2014 02:25

  Zaten her yönüyle batmak için kurulmuş firma..Spk denen kurum bu memlekette ne iş yapar acaba? hakkaten tam bir rezillik..Son yıllarda nerde it kopuk firma var bizim borsaya kote oldu; öyleki mahalle bakkalı gelse onay verir bunlar..Bazı siyasilerde hala utanmadan ülke ekonomisini övüp duruyorlar..

 • a26 Mart 2014 16:01

  gökhan şirket iflası kolay değil süreci var. Eğer iflas edilirse hisse değerin 0 TL olur

 • MAHİR KARA25 Mart 2014 12:17

  ARKADAŞLAR, GNPWR HOLDİNG A.Ş. TTK YA(TİCARET SİCİL YÖNETMELİĞİNE) GÖRE EN AZ 15 GÜN ÖNCEDEN GENEL KURULA ÇAĞRI YAPMASI GEREKİRKEN YAPMAYARAK KANUNEN SUÇ İŞLİYOR.HİSSEYE BASKI KURUYOR. ZARAR EDEN BÜTÜN ARKADAŞLARIM İVEDİLİKLE SPK YA AŞAĞIDA BENİM YAZDIĞIM ŞEKİLDE ŞİKAYETLERİNİ GÖNDERSİN. AYRICA GÜNDEME ALDIRMAK İSTEDİĞİNİZ KONU VARSA NOTER ARACILIĞI İLE ALDIRABİLİRSİNİZ. BİLGİ İÇİN http://beypazarito.org.tr/dokuman/as_genelkurul_yol_haritasi.pdf SAYIN BORSA YETKİLİSİ, İÇİNE DÜŞTÜĞÜMÜZ DOLANDIRICILIĞI CUMHURİYET SAVCILIĞINA VE BAŞBAKANIMIZA YAZMADAN ÖNCE BİR KEZDE SİZE YAZIYORUM. ***SİZE SORUYORUM GNPWR HOLDİNG A.Ş.' NİN 13 MART 2014 TARİHLİ AÇIKLAMASINA( Sirketimiz, TTK 376 . maddesi geregince sermayesi ile ilgili alacagi karari , 2013 Olagan Genel Kurulu'nda görüsmeye sunacak, karara baglayacak ve KAP'ta ilan edilecektir.) İLİŞKİN GENEL KURULA ÇAĞRISINI, ANONİM ŞİRKETLER TTK HÜKÜMLERİNE GÖRE EN AZ 15 GÜN ÖNCEDEN İLAN EDEREK SPK YA BİLDİRMESİ VE EN GEÇ 31.MART 2014 TARİHİNDE GENEL KURULUNU YAPMASI GEREKİRKEN YAPMAYARAK KANUNEN SUÇ İŞLEMİYOR MU? SİZDE GÖZ YUMARAK TAHTASINI KAPATMAYARAK SUÇ İŞLİYORSUNUZ. NİYE ONUN AYLARDIR HİSSE SATARAK HERGÜN HİSSEYE BASKI KURMASINA İZİN VERİYORSUNUZ. LÜTFEN!!! LÜTFEN!!! GENEL KURUL İLANINI YAPINCAYA KADAR HİÇ OLMAZSA TAHTASINI KAPATIN Kİ BİZE DAHA FAZLA ZARAR ETTİRMEYİN. LÜTFEN!!

 • gökhan24 Mart 2014 21:36

  eğer şirket iflas ederse elimde biraz hisse var onlara ne olur