E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGlobal piyasalarda satışlar derinleşiyor---

Global piyasalarda satışlar derinleşiyor

Global piyasalarda satışlar derinleşiyor
09 Mart 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende yurtiçi piyasalarda haber başlıkları öne çıkarken, bugün global piyasalardaki her türlü detay varlık fiyatlamaları açısından kritik olacağı belirtiliyor.

Yeni haftanın ilk işlem gününde yurtdışı borsalardaki satışlar ön plana çıkıyor. Bu sabah Asya piyasalarında %3’ü aşan satıcılı hareket hakim olurken, güvenli liman enstrümanlarında sert fiyatlamalar ve petrol fiyatlarında %25’i aşan kayıplar izleniyor.

Geçen hafta gerçekleşen OPEC toplantısında karar konusunda anlaşma çıkmaması, bunun üzerinde Suudi Arabistan’ın üretimi artırarak petrol ihracatında fiyatları düşüreceğine yönelik iddialar yeni güne petrol piyasasının kayıplarla başlamasına neden oldu. Bir yandan petrol piyasasında artan gerginlik, diğer yandan coronavirüsündeki tablonun endişe boyutundaki ağır tabloyu koruması güvenli liman varlıklarının pozitif fiyatlamaları öne çıkıyor.

Ons altın bugün Asya saatleri diliminde 1703$ seviyesine çıkarken, USDJPY paritesinde yenin değerlenmesine bağlı olarak Kasım 2016 tarihinden bu yana en düşük seviyelerine geriledi. Bunun yanı sıra bu sabah Japonya’dan gelen büyüme verisi son çeyrekte beş yılın en sert daralmasına işaret ederek yıllık bazda %7,1 oranında negatif büyüme performansı sergiledi. Haber başlıklarından düşmeyen gelişmeler ekonomi üzerindeki etkisini belirgin bir şekilde göstermeye devam ederken, açıklamalar ve alınacak aksiyonlar para birimleri ve endeksler için önemli olacak.

BIST, haftaya petrol şokuyla negatif başladı

Yurtiçi piyasalarda ise Cuma gününe yatay negatif başlayan BIST100 endeksi günü %1,98 aşağıda 109.600 puanla 8,3 milyar TL işlem hacmi ile tamamladı. İçeride jeopolitik gelişmelerdeki tansiyon düşmesine rağmen bugün dışarıdaki ağır negatif tablo TL varlıklarındaki fiyatlamaları olumsuz etkileyebilir.

Dolar/TL bu sabah 6,16 seviyesinden işlem görürken, Euro/TL ise 7,1066 seviyesine çıkarak 8 Ekim 2018 tarihinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Anlık olarak Euro/TL paritesi 7,0170 seviyesinden işlem görüyor. Bugün içerisinde veri takvimi sakin. Yurtiçi piyasalarda haber başlıkları öne çıkarken, bugün global piyasalardaki her türlü detay varlık fiyatlamaları açısından kritik olacak.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)