E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGıda fiyatları artışa geçebilir---

Gıda fiyatları artışa geçebilir

Gıda fiyatları artışa geçebilir
29 Ocak 2023 - 12:25 www.borsagundem.com

Uzmanlara göre, aşırı iklim olayları, düşük stok seviyeleri ve jeopolitik risklerle ilgili baskı gören gıda fiyatları her an tekrar artışa geçebilir.

Tarım uzmanları ve analistler, küresel gıda kaynaklarının hâlâ tehdit altında olduğu konusunda uyarılarına devam ediyor.

Financial Times’ın haberine göre, 2022’de sert yükselen gıda fiyatları uluslararası piyasalarda düşse de düşük stok seviyeleri ve yüksek döviz maliyetleri gelişmekte olan ülkelerdeki gıda maliyetlerini artırmaya devam ediyor. Ayrıca aşırı iklim olayları ve düşük stok seviyeleri gıda fiyatlarının alarm vermesine neden oluyor.

SAVAŞ,KURAKLIK, PANDEMİ ETKİSİ

Geçtiğimiz yıl gıda fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşından önce, kuraklık ve pandemi nedeniyle zaten yüksek seyrediyordu.

Moskova’nın dünyanın en büyük gübre ihracatçısı olarak Ukrayna’da savaşa girmesi gıdaların fiyatlarını sert yükselirken, azotlu gübreler için kritik bir bileşen olan doğalgaz fiyatlarındaki sıçrama da tarım piyasası üzerinde baskı oluşturdu.

Savaş sürerken Moskova ile Kiev arasında imzalanan tahıl anlaşması, Rusya’dan bol miktarda tedarik sağlanmasıyla birlikte fiyatların düşürülmesinde önemli bir rol oynarken, düşen doğalgaz fiyatları gübre piyasalarını sakinleştirdi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) uluslararası ticareti yapılan tarımsal emtiaları referans alan Gıda Fiyat Endeksi 2022’de zirveyi gördükten sonra dokuz ay üst üste düşüş kaydetti. Kritik besinlerin fiyatları, geçen yılın en yüksek seviyelerinin yaklaşık yüzde 40 altında seyretti.

RİSKLERDEN HERHANGİ BİRİ GERÇEKLEŞİRSE...

Ancak analistler, değişken enerji fiyatlarına ve iklim değişikliğinin mahsul üretimi üzerindeki etkisine dikkat çekerek tahıl anlaşmasının bozulabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Dünya Bankası tarım ekonomisti John Baffes, “Mevcut durum tek motorla uçmaya benziyor. Motor çalıştığı sürece sorun yok ama motor durursa sorun yaşarsın. Risklerden herhangi biri gerçekleşirse, fiyatlarda çok ama çok hızlı bir artış göreceğiz” dedi.

En acil tehlike ise mart ayında yenilenmesi beklenen BM destekli tahıl anlaşması. Anaşmanın uzatılması konusundaki herhangi bir başarısızlık, Ukrayna tahıl ihracatını engelleyerek fiyatların yeniden fırlamasına yol açabilir.

JEOPOLİTİK GERİLİMLER

Pek çok mahsul ve gübre Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan muaf olsa da Rus ve Avrupalı yetkililere göre, birçok banka, sigortacı ve lojistik grubu, Rus ürünlerinin ticaretini yapmak konusunda isteksiz davranıyor. Jeopolitik gerilimlerin arzı kesintiye uğratabileceğine dönük beklentiler ise hâlâ güçlü.

Diğer bir tehdit ise iklim. Geçen yıl Avrupa’da ve dünyanın diğer bölgelerinde rekor kıran sıcaklıklar yaşanmıştı. Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi geçen yılın sonlarında, “Hava koşulları, 2023’te küresel sıcaklıkların 2022’den daha sıcak olmasına yol açacak” uyarısında bulundu.

FİYATLARDA KESKİN ARTIŞ GÖRÜLEBİLİR

Ayrıca düşük tahıl stok seviyeleri de analistlerin küresel gıda tedariki konusundaki endişelerini artırdı.

ABD Tarım Bakanlığı eski baş ekonomist Joseph Glauber, “Düşük küresel stok durumu nedeniyle fiyatlar dalgalı olmaya devam edecek. Bu baharda kuraklık veya önemli bir hava olayı ortaya çıkarsa fiyatlar daha keskin bir şekilde yükselebilir” dedi.

Öte yandan döviz hareketleri de birçok gelişmekte olan ülkede gıda arzı için tehlike oluşturdu. Uluslararası piyasalarda gıda fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen, doların gücü yerel para birimlerindeki maliyetleri yüksek tutmaya devam etti. Bu da tüketiciler için gıda enflasyonunu birkaç çeyrek daha süreceği anlamına geliyor.

Küresel gıda fiyatlarında sert yükseliş

 

Tarım bakanlarından "küresel gıda güvenliği" çağrısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • erkan30 Ocak 2023 09:39

  Hepimiz  açlıktan ölücez :)

 • Bik29 Ocak 2023 19:41

  2022 yılında dünya gıda fiyatları düşerken, Türkiye'de 2 katına çıktı. Süt inekleri kesime gittiğinden süt ve et fiyatlarındaki artış devam edecek.

 • Ssscccc 29 Ocak 2023 16:16

  10 TL banka hisseleri ülke için utanç kaynağı defter değerinin yarı fiyatına bile değil simit fiyatına hiseleri

 • YUSUF KALEKAPISI29 Ocak 2023 14:14

  Bende aynı fikirdeyim.bunun hükümetler ile falan alakası yoktur.en kralı gelse bunu engelleyemez.insanlar azdı ALLAH terk ettikce ALLAH ta kendisini hatırlatıyor.Bunlar daha iyi günlerimiz.

 • kale kapısı30 Ocak 2023 09:52

  Abim bazı ülkeler var çöl, buğday yetişmiyor, tahıl anlaşmasına bel bağlamışlar. Bizim neyimiz eksik hala tarım ve hayvancılık gelişmedi? Neden pahalı? Tohumda gübrede israilin eline düşmüşüz Akp onayladı bunu mecliste o yılları ne çabuk unuttunuz? Küresel ısınmayla iligli ne yapıyoruz kaç adet yangın uçağımız var ? Marmariste dağlar çıplak kaldı yağmur verimli toprağı denize taşıdı.