E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıGeri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılabilir---

Geri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılabilir

Geri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılabilir
16 Eylül 2020 - 09:48 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST’te satışlar yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılması ve yükseliş eğiliminin düşük momentumla devam etmesi bekleniyor

BİST: Güne pozitif eğilimle başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izlerken günü %0,36 yükselişle 1.111,24’den kapattı.

Bankacılık endeksi negatif ayrışmaya devam ederken, TL yatay seyirle günü tamamladı. Yurtdışı borsalar aşı çalışmalarına tekrar başlanması ve aşıya yönelik pozitif beklentilerle birlikte ABD verilerinin de desteğiyle günü sınırlı da olsa genel olarak yükselişle kapattı. BIST gün içinde genel olarak pozitif eğilim izlerken, gün sonuna doğru TCELL hissesinde yaşanan anlık sert düşüşün etkisiyle satışlarla karşılaşsa da gün sonunda kayıplarını hızla geri alarak günü yükselişle kapattı. Volatilite endeksi önemli gördüğümüz 26 seviyesi altında kalmaya devam ederken, endeks bu seviye altında kaldıkça ABD borsalarında yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenmektedir.

Yurtdışı piyasaların gözü bu akşam yapılacak Fed faiz kararında ve yapılacak açıklamalarda olacak. Fed’in, Powell’in Jackson Hole toplantısında ortalama enflasyon hedefi ve istihdamın daha öncellikli hedef olacağ ı açıkladığı yeni para politikası stratejisinin netleştirmesi bekleniyor. Fed’in faizlerin uzun süre düşük tutulacağını net bir şekilde ifade etmesi piyasalara moral vererek risk alma iştahını güçlendirebilir. Jeopolitik risklerin zayıflaması sonrası BIST’te satışlar yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılması ve yükseliş eğiliminin düşük momentumla devam etmesi beklenmektedir.

Kurlarda bir geri çekilme yaşanması durumunda endekste bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselişin güç kazanması beklenir. Bugün ABD’de açıklanacak perakende satışlar verisi takip edilecek. ABD ve Almanya vadelileri BIST kapanışına göre satıcılı seyir izlerken, Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Endeksin güne yatay yakın bir eğilimle başlaması beklenmektedir. Dün olduğu gibi endekste geri çekilmeler yaşansa da alım fırsatı olarak kullanılması ve yükseliş eğiliminin korunması beklenmektedir.

Para ve Döviz Piyasaları:

USD/TRY paritesi dün, 7,4852-7,4902 bandında işlem görerek gün sonunu, önceki gün sonuna göre %0,06 oranında değer kaybıyla 7,4897 seviyesinden tamamladı. Döviz sepeti karşısında ise Lira %0,19 oranında değer kazandı. Borçlanma araçları piyasasında dün, on yıllık gösterge tahvilinin getirisi önceki kapanışa göre 27 baz puan düşüşle günü %13,23 seviyesinden tamamladı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)