E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaHisse Öneri ListesiGedik Yatırım, Koç Holding'i radarına aldı---

Gedik Yatırım, Koç Holding'i radarına aldı

Gedik Yatırım, Koç Holding'i radarına aldı
01 Ekim 2020 - 10:32 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım, Koç Holding'i 21, 84 TL hedef fiyat ve 'AL' tavsiyesi ile araştırma kapsamına aldı

Gedik Yatırım, Koç Holding'i 21, 84 TL hedef fiyat ve 'AL' tavsiyesi ile araştırma kapsamına aldı.

Gedik Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"Öneri: Al
Son Kapanış: 14,34
Hedef Fiyat: 21,84
Potansiyel Getiri: %52

Koç Holding'in cari net aktif değer iskontosu %29 seviyesine ulaşarak son 5 yıllık ortalama olan %4'ün oldukça üzerine çıkmıştır.

Otomotiv ve dayanıklı tüketim segmentlerinin görece olumlu performansının Koç Holding hisselerine de yansımasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz dönemde enerji ve finans segmentlerindeki zayıf görünümün ise halihazırda hisse performansına yansıdığını düşünüyoruz. Değerleme olarak iyi seviyelerde olan Koç Holding açısından bundan sonra bu segmentlerde gelebilecek toparlanmanın iskontonun kapanmasına yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

Koç Holding'in çeşitlendirilmiş portföy yapısı defansif özellikler taşırken büyüme odaklı şirketleri de barındırmaktadır. Çeşitlendirme özellikle zor zamanlarda oluşabilecek dalgalanmaların da etkisini azaltmaktadır. Koç Holding'in net aktif değeri içerisindeki ana iş kollarından otomotiv %32, traktör, defans ve satış/kiralama barındıran diğer otomotiv %10, enerji %19, dayanıklı tüketim %12 ve finans %15 paya sahiptir.

Enerji segmentindeki gerilemeye rağmen oto ve dayanıklı tüketim segmentleri 2020 yılı finansallarını desteklemeye devam etmektedir.

Güçlü iç talep ve otomotiv segmentindeki al ya da öde anlaşmaları bu segmentlerin finansal performansını desteklemeye devam etmektedir. Bu etki enerji segmentinde bu seneki zayıflığı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Koç Holding'in 1,7 milyar dolarlık brüt nakit pozisyonu dalgalanmaların olduğu dönemlerde koruyucu etkisi ile ön plana çıkarken yeni yatırımlar için fırsat yaratmaktadır. Grup bünyesindeki şirketlerle birlikte yurtiçi ve yurtdışında yeni yatırım fırsatlarını sürekli incelemektedir. Güçlü nakit pozisyonu ve iştiraklerden gelen temettü akışı sayesinde temettü dağıtımı süreklilik arz ederken, karının ortalama %19'unu ve topladığı temettünün yaklaşık %50'sini kendi hissedarlarına dağıtmaktadır.

Riskler: Koronavirüs nedeniyle ekonomilerde oluşabilecek yeni kapanmalar risk olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye ekonomisiyle birlikte global ekonomiyle ilgili artan endişeler şirketlerinin yüksek ihracat oranı nedeniyle Koç Holding'i olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. Kur riski ise güçlü nakit pozisyonu ve şirketlerin döviz bazlı stokları sayesinde minimum düzeydedir.

Koç Holding'i Al tavsiyesi ile araştırma kapsamına alıyoruz. 

Şirket için hazırladığımız net aktif değer tablosu %52'lik yükseliş potansiyeli ile hisse başına 21.84TL'lik hedef fiyata işaret etmektedir. Hem net aktif değer iskontosu hem de çarpanlar şirketin geçmiş döneme göre ucuz seviyelerde işlem gördüğüne işaret etmektedir."

Bomonti Elektrik'te hisse değişimi

Arçelik Çin’deki tesisini sattı

Borsa İstanbul'da yükseliş sürüyor

Anadolu Cam ve Index Bilgisayar sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 31,44
En Yüksek: 31,68
En Düşük: 30,26
Değişim 4,52 %
FK: 6,67
PD / DD: 1,44
İşlem Hacmi 575.017.193
Toplam Adet: 18.472.749
Ağırlıklı Ort.: 31,13
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)