E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıGazprom'dan doğalgazın ardından LNG hamlesi---

Gazprom'dan doğalgazın ardından LNG hamlesi

Gazprom'dan doğalgazın ardından LNG hamlesi
04 Temmuz 2022 - 21:21 www.borsagundem.com

Gazprom, boru hattı ile Avrupa ülkelerine ilettiği sıvılaştırılmış doğalgazda da ruble ödeme istemeye hazırlandığı iddia edildi

Rusya’nın devlete ait doğalgaz şirketi Gazprom, Interfax haberine göre boru hattı ile Avrupa ülkelerine ilettiği doğalgazın yanı sıra sıvılaştırılmış doğalgazda da (LNG) ruble ödeme istemeye hazırlanıyor.

Dünya'dan Hilal Sarı'nın Rus haber ajansı Interfax'a dayandırdığı haberine göre, Gazprom’un kıdemli yöneticilerinden birinin kaynak gösterildiği haberde, önerinin Gazprom’un birim yönetici yardımcısı Kirill Polous tarafından yapıldığı aktarıldı.

Rusya geçtiğimiz hafta Batı ittifakının yaptırımlarına misilleme olarak Shell’in yanı sıra Japon Mitsui ve Mitsubishi’nin de toplamda yüzde 50’ye yakın hissesinin bulunduğu Sakhalin-2 LNG tesisindeki operasyonlara el koymuştu. Rusya küresel LNG tedariğinin yüzde 8’ine denk gelen yıllık 40 milyar metreküp sürep soğutulmuş doğalgaz üretimi yapıyor ve bu üretimin büyük bir kısmı Shakalin-2 ile Rusya’nın en büyük LNG tesisi Yamal LNG’den geliyor.

İspanya önemli LNG alıcılarından

Boru hattı doğalgaz satışlarının aksine, Rusya’nın LNG satışlarının büyük bir kısmı Asya’ya. Avrupa’da ise İspanya Rus LNG’sinin en önemli alıcılarından. Rusya 2021 yılında LNG ihracatından 7,3 milyar dolar gelir elde etti. Boru hattı doğalgazından elde ettiği ihracat geliri ise 55,5 milyar dolardı.

Avrupa'da fiyatlar yüzde 10 yükseldi

Haberin ardından Avrupa gösterge doğalgazı TTF yüzde 10’a yakın yükselişle 163 Euro/mwh düzeyini de aştı.

Doğalgaz fiyatlarındaki yükselişlte Norveç’te enerji sektörü çalışanlarının grevi de etkili. Grevin Norveç’in doğalgaz üretimini yüzde 13 oranında düşürmesinden endişe ediliyordu.

Avrupa'da gaz fiyatları yükselişini sürdürüyor

 

Alman şirketler doğalgaz krizine hazırlanıyor

 

Rusya'dan Kuzey Kutbu'nda büyük petrol keşfi

 

Rusya'nın altın ve döviz rezervleri 3,8 milyar dolar arttı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)