Gazprom Neft ilk kez ruble karşılığı petrol sattı

06 Haziran 2019 18:50
Gazprom Neft ilk kez ruble karşılığı petrol sattı

Rus petrol şirketi Gazprom Neft’in Üst Yöneticisi Dyukov, bu yıl ilk defa Rus rublesi üzerinden petrol ihracatına başladıklarını belirtti.

Rus petrol şirketi Gazprom Neft’in Üst Yöneticisi Aleksandr Dyukov, bu yıl ilk defa Rus rublesi üzerinden petrol ihracatına başladıklarını belirterek, “Yakın gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği’ndeki tüm ülkelere ruble ile petrol ihraç edeceğiz.” dedi.

Dyukov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Petrol ihracatında ruble üzerinden sözleşmeler yapmaya başladıklarını vurgulayan Dyukov, "Bu yıl ilk defa Rus rublesi üzerinden Ermenistan’a petrol ihraç ettik. Yakın gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği’ndeki tüm ülkelere ruble ile petrol ihraç edeceğiz." diye konuştu.

Sözleşmeleri avro ve yuan üzerinden de yapabileceklerini belirten Dykuov, "Eğer gerekirse ihracatımızı avro veya yuan üzerinden de yapabiliriz, anlaşmalarımız bu değişikliğe elverişli şekilde hazırlandı." dedi.

Rus yetkililer, ABD ve bazı batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülke ekonomisinde doların kullanımını azaltmaya uğraşıyor.

Rus enerji şirketi Gazprom’un ihracat kolu olan Gazprom Export’tan bir süre önce yapılan açıklamada, Avrupa’ya ilk kez ruble karşılığı doğal gaz satıldığı bildirilmişti.

Yorumlar

 • Dd 06 Haziran 2019 22:38

  ABD DOLARI HÜKÜMRANLIĞI.  BİTMELİ ARTIK. DÜNYADA AÇLIK ADALETSİZ PAYLAŞIM HAT SAFHADA. FAKİR ÜLKELER DAHA FAKİR.  ZENGİN ÜLKELER DAHA ZENGİN.  BU BÖYLE DEVAM ETMEMELİ. 

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100
 • HALİL TÜRK 06 Haziran 2019 21:24

  abd faizleri % 100 artırsa bile artık dolar bir mefta olma yolunda yavaş yavaş ilerlemektedir.

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.