E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemGates: Koronadan 5 kat daha kötüsü geliyor---

Gates: Koronadan 5 kat daha kötüsü geliyor

Gates: Koronadan 5 kat daha kötüsü geliyor
07 Ağustos 2020 - 10:03 www.borsagundem.com

Küresel salgına ilişkin 5 yıl önceki tahminleriyle dikkatleri üzerine çeken ünlü milyarder Bill Gates, 20 yıl içerisinde küresel ekonominin iklim değişikliği nedeniyle her 10 yılda bir korona virüs kadar etkileneceğini belirtti

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya çapında bir salgına dair ilk önemli uyarıyı yapan isim olarak dikkatleri üzerine çeken Microsoft’un kurucusu Bill Gates, bu hafta yayınladığı blog yazısında korona virüs kadar ölümcül olabilecek bir risk konusunda uyardı. Bill Gates, “2060 yılında iklim değişikliği Kovid-19 kadar ölümcül olacak ve 2100’e gelindiğinde beş katı daha ölümcül olacak” ifadelerine yer verdi. Gates tehlikenin aciliyetine dikkat çekerek eğer gerekli önlemler alınmazsa bunun etkilerinin daha yıkıcı olabileceğini belirtiyor.

Salgını önceden bilmişti

2015 yılında Batı Afrika’yı saran ve 11 binden fazla insanın ölümüne yol açan Ebola salgınıyla ilgili konuşan Gates “Önümüzdeki 10 yıl içinde herhangi bir şey 10 milyondan fazla kişiyi öldürürse, bu muhtemelen bir savaştan çok, yüksek derecede bulaşıcı bir virüs olacak. Salgın hastalıkları durdurmak için çok az yatırım yaptık ve bir sonraki salgın için hazır değiliz” sözlerini kullanmıştı.

İklim değişikliği daha fazla öldürecek

Bill Gates korona virüs nedeniyle oluşan ölüm oranının 100 binde 14 olduğunu fakat eğer emisyon artış seviyesi bu hızla ilerlerse iklim değişikliği nedeniyle artacak sıcaklıklarda ölüm oranının 100 binde 73 olacağını belirtiyor.

Gates, “Pandemi ne kadar korkunç olsa da iklim değişikliği daha kötü olabilir. Eğer iklim değişikliğinin vereceği zararı anlamak istiyorsanız, kovid-19'a bakın ve acıyı çok daha uzun bir zaman diliminde yayın. Salgının yol açtığı can kaybı ve ekonomik sefalet, karbon emisyonlarını ortadan kaldırmazsak düzenli olarak dünyanın başından geçeceklere eşit” ifadelerine yer verdi.

Ünlü milyarder, 20 yıl içinde iklim değişikliğinin ekonomik zararının her on yılda bir kovid-19 salgınına eşdeğer derecede kötü olacağını öngördü. Gates, "İklim değişikliğinin etkileri kovid-19'dan neredeyse kesinlikle daha sert olacak ve etkilere en fazla maruz kalan insanlar buna en az sebep oluşturanlar olacak" dedi.

Karbon emisyonuna ilişkin uluslararası politikalara yönelik eleştirilerde bulunan Gates, “Bu sorunun birikmesinde en çok katkıda bulunan ülkeler, sorunu çözmeye çalışmakla yükümlüdürler" ifadelerine yer verdi.

Korona virüs aşısı piyasalara ilaç olmayabilir

 

Trump'ın korona virüs paylaşımına Facebook engeli

 

Evde korona virüs testi İstanbul’da başladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (23)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Barış Baba30 Ağustos 2020 09:23

  Bil Gates adı üstünde bilmiş bir insan..Koronayı bildi,dünyanın sonunun geldiği gibi senaryoları da rahmin edecek iq ya sahip.Peki bu kadar kapitalist düzenin en üç noktalarındaki bu insanın felaket senaryoları üretmesi yerine kalıcı bir çözüm bulması gerekmiyor mu? Hayır , burdan anlayın işte.Kaostan beslenen Amerikan emperyalizmi,ya piskolojik savaş ya resmi savaş ile kendine muhtaç hale getiriyor.Zaten teknoloji ile bunu yaptılar..

 • Nevin ARI09 Ağustos 2020 07:35

  Galip beyi bilen bilir bilmeyen ne bilir. Yapmayın günahtır. Onun sayesinde benim yavrum yaşıyor. Bir can borcumuz var ona. Dünyası da ahireti de cennet olsun. Ayağına taş değmesin.

 • Sındırgılı 08 Ağustos 2020 00:51

  BAK VER VİRÜSÜ ÇİNE BAK DÜNYADA VİRÜS KALIYORMU. ÇİNDE VİRÜS olayı bence kesinlikle yaşanmadı.

 • Net man 07 Ağustos 2020 23:56

  Bill me gates

 • Kasbiyikburunkiliboyatan tamyobazfemi07 Ağustos 2020 21:21

  Bu hormonun neden COVIDI bela ettiği ortada 

 • Nedim07 Ağustos 2020 20:58

  Bu zevatın bağış yaptığını iddia edenler peki Afrika ülkeleri  neden bu halde?  Yani istese de bunu yaptırmazlar!  Bir daha körü körüne ahmakça iddia etmeyin.  Amerika nın  derin devlet tarafından yavaş yavaş çökertildiğini ima etmiş!  Daha fazlasını istese de söyleyemez.  

 • Vatandaş riza07 Ağustos 2020 19:42

  bilgisayrcisi hep sen biliyon gelcek virüsü piyasaya çıkartan üreten sizsiniz bi bitmediniz dünyanın huzurunu bozan kan emiciler

 • Hasanby07 Ağustos 2020 17:18

  Doğa'ya ne kadar sevgi ve saygı gösterirsen , o kadar ve daha da fazlasını alırsın. Ama iklim değişikliğini kim tetikledi, insanlar tabii. Virüs de olur, gıdasızlık da olur, sel de olur, susuzluk da olur, olur da olur

 • vatandaş07 Ağustos 2020 17:12

  adam sonuna kadar haklı , dünya kendi kendini yok edecek bu gidişle

 • selçuk07 Ağustos 2020 16:53

  ikide bir parayı vakıflara bagısladı diyen hanzo hangi parayı  bagısladı,bagışladıgı para  sadece reklam   onun bin katını o reklam sayesinde kazandı ama senin gibi malaklar teknoloji diye  işte böyle kanıyor insanları sömüren  bir zihniyetin adi  p.kuruları bunlar ama senin gibi   hanzolar hala bunları nimetten sayar 

 • Cahil amele07 Ağustos 2020 17:48

  Google aç oku çomar vakıfları gör

 • vatandaş07 Ağustos 2020 17:16

  peki cahil kardeşim sen neden telefon kullanıyorsun,internet kullanıyorsun, elektrik kullanıyorsun,bilgisayar,facebook,windows, tüm bankacılık sistemleri,otomobil vs vs vs. bunların ve daha birçoğunu bu tarz adamlar buldu. adamsan bunların hiç birini kullanma ozaman söylediğin anlamlı olsun. sizin gibilerin bu ikiyüzlülüğüde beni çok güldürüyor. reklam yada değil bu adamın bağışladığının gelire oranla yarısını bile bağışlayan yok müslüman coğrafyasında

 • Ali07 Ağustos 2020 13:13

  Adam doğru söylüyor tarım alanları çölleşti dünya gübre atıyoruz alınan ürün tonajı yıl yıl düşüyor. 90 lı yıllarda 1400 ton gübresiz ürün aldığımız tarla 800 ton ürün vermez oldu.

 • Vatandaş07 Ağustos 2020 12:29

  O kadar parayı mezarda yiyecek galiba,bu adamın yüzünde de nur kalmamış

 • oku oku07 Ağustos 2020 17:10

   genel kültürsüz biri olmasaydın bu adamın her yıl bir sürü farklı konuda milyarlarca dolar bağış yaptığını bilirdin. işiniz gücünüz bilmeden öğrenmeden okumadan araştırmadan insanlara çamur atmak olmuş

 • Nankör grafik07 Ağustos 2020 13:47

  Paraları vakıflara bağışladı. Şu gün bunları sanal ortamda yazabiliyorsan senin gibiler bile bilgisayar diye işletim sistemi diye birşeyi kullanıp işini görüyorsa bu gibi idealist, çalışkan adamlar sayesindedir. Sen ölünce sadece gübre olacaksın bu adam ise eserleriyle kalacak.

 • FİNANSŞÖR07 Ağustos 2020 11:30

  bu hastalıkları ve her türlü pisliği bunlar yapıyorlar.bu virüsü olacağını bir kaç sene önce bilmiş nereden sen biliyorsun demek ki böyle bir virüsü yapıp insanları muhtaç duruma düşürüp sonra hepsine çip takıp bu çip hastalıkları geçiriyor diyip insanları robot gibi köle gibi kullanacaklar.

 • Ahmak kim07 Ağustos 2020 17:49

  Hadi lan sizin ki ancak kör cahil komplo teorisi, hanginiz laboratuvarda ispatladınız ? İşiniz gücünüz boş yalan

 • FİNANSŞÖR07 Ağustos 2020 15:31

  bir çalışıp ilaç bulmak var birde virusü bunların çıkartılacağını tv lerde açık oturumlarda iki sene önceden söyleniyor idi.bencede bunlar virüsu çıkartılar kendilerinde bence ilaç ve aşıları da  ellerinde fakat istedikleri zamanda bunları piyasaya verecekler.ben niye ağlayayım.beni ilgilendirmez.benim böyle bilgi ve yapabilecek bir yapım olsa zaten yapar idim.senin kide ahmaklık.

 • Kıllı kral07 Ağustos 2020 13:49

  Belki de zeki ve öngörü sahibidir. Şu an buzullar eriyor, küresel ısınma var, canlılar değişiyor bunu bilmek için komploya gerek yok bilim zaten söyledi, söylüyor. Yeni virüsleri de söylüyorlar. Sen de çalış virüse karşı ilaç bul ağlayacağına, onu bunu suçlayacağına

 • SELCUK07 Ağustos 2020 10:55

  la bi sitttir gittt gebericen gitmiş 2060 yılını  söylüyorrr hanzoooo

 • HASAN TOSUN07 Ağustos 2020 10:46

  o kadar para var suyu çekilmiş buruşmuş hıyara döndün para harcama yastık altı yap,krem al yüzüne sür nurun ahın gitmiş vahın kalmış,heralde ölmeye yüz tuttun

 • Kremi sen al07 Ağustos 2020 13:54

  Har vurup harman savurmuyor bunlar , standart yaşıyor. Paranın çoğunu vakıflara bağışladı. Duyan da sizi nur melek sanacak