E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFT: Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor---

FT: Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor

FT: Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor
16 Mayıs 2018 - 09:34 www.borsagundem.com

Financial Times Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İngiltere ziyaretini ele aldı. Gazetede yayımlanan bir haberde yatırımcıların Türkiye iştahlarını kaybetmeye başladıkları ifade edildi

İngiliz yayın kuruluşu Financial Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra temaslarını, ele aldı.

BBC'nin haberine göre, gazetenin Şirketler ve Piyasalar ekinde "Yatırımcılar Türkiye iştahlarını kaybetmeye başlıyor" başlıklı haberde, Erdoğan'ın Londra'da finans çevreleriyle yaptığı görüşmenin ayrıntıları aktarılıyor.

"Bankalar ve yatırım fonları, üst düzey temsilcilerini Erdoğan'la yemeğe gönderdiğinde muhtemelen Türkiye Cumhurbaşkanı'nın ülkesine yatırım için güven vermesini bekliyorlardı" diyerek habere başlayan gazete, "Ancak yatırımcılar Bloomberg'in Londra Bürosu'nda Pazartesi günü yenen öğle yemeğini paralarını Türk Lirası'na, hisse senetlerine veya kamu tahvillerine yatırmak için herhangi bir neden kalıp kalmadığını merak ederek ayrıldı" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Erdoğan'ın mesajı tavizsizdi. Gelecek ay yeniden seçilmeyi uman Cumhurbaşkanı, faiz artırımına kararlılıkla karşı olduğunu net bir şekilde söylemesinin dışında, para politikasını daha sıkı kontrol etmeye niyetliydi. Yatırımcılar, aylardır cumhurbaşkanına imkân tanıyor, Türkiye'nin güçlü bankacılık sistemi ve mali disiplini nedeniyle artan cari açığını ve yüksek enflasyonunu görmezden geliyorlardı. Varsayımları, cumhurbaşkanının faiz artırımına karşıtlığını tekrarlamasına karşın, Merkez Bankası'nın 'doğru şeyi' yapacağıydı."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • POLAT ALEMDAR16 Mayıs 2018 10:36

  dünya nın hiç bir ülkesinde çok güzel paralar kazanamazsınız.Türkiye para kazanma cenneti.ben bu yoruma katılmıyorum.Türk halkı köle gibi çalışıyor yabancılara büyük kazançlar veriyor.

 • hasan paşa16 Mayıs 2018 10:14

  Tamamdır artık . Demekki borsa yükselecek dolar düşecek. Bunların dediğinin tersini yapmak lazım.

 • vatandaş16 Mayıs 2018 10:11

  Özel sektörün kısa vadeli borcu 200 milyar dolar civarında. Cari açık 55 milyar dolar. Cumhurbaşkanı bilerek mi konuşuyor yoksa bilmeyerek mi? Danışmanlarını da dinlemiyor demekki? Neden şimdi düşürmüyorsun o zaman faizleri ? Dolar 4.47 şu anda. Tahvil faizi de 17 ye dayandı. Şirketlerin durumu çok kötü.

 • Yalan haber16 Mayıs 2018 09:48

  Niye iştah kaybetsinler. Euro 5,25 , Sterlin 6

 • FT sen kimsin???16 Mayıs 2018 09:43

  Sizin Taleplerinizimi yerine getirecekti ne sanıyordunuz.size boyun eğip tamam faizleri artırıcam başka ne istiyorsunuz demesinimi bekliyorlardı.

 • bu dünyadan biri16 Mayıs 2018 10:30

  Faizler zaten artıyor, çünkü artık dünyada bol para yok ve Abd faizleri artırıyor. EKonomik olarak dışa bağımlısın onun için bedel ödemen gerekir, o bedel de faizdir. Adamlar niye sana ucuza para versin. Sen şimdiye kadar gelen paraları tüketime harcamışsın, üretimini artıramamışsın.