E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemFransız siyaset bilimci: Macron yanlış yolda---

Fransız siyaset bilimci: Macron yanlış yolda

Fransız siyaset bilimci: Macron yanlış yolda
16 Eylül 2020 - 12:32 www.borsagundem.com

Fransız siyaset bilimci Saint-Prot, "Macron Fransa'yı temsil etmekten uzak birisi, tutumu çok tehlikeli ve Yunanistan ile Kıbrıs'ı (Rum yönetimi) tansiyonu yükseltmeye cesaretlendiriyor" dedi.

Fransız siyaset bilimci ve Paris Jeopolitik Araştırmalar Gözlemevi Genel Direktörü Charles Saint-Prot, "Macron Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ı destekleyerek hata yapıyor. Burada Fransa'nın çıkarları söz konusu olmamalı. Macron bir ülkeyi destekleyerek ve diğer ülkeye karşı durarak hata yapıyor." dedi.

Saint-Prot, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'deki girişimlerini AA muhabirine değerlendirdi.

"Macron Fransa'yı temsil etmekten uzak birisi, tutumu çok tehlikeli ve Yunanistan ile Kıbrıs'ı (Rum yönetimi) tansiyonu yükseltmeye cesaretlendiriyor." diyen Saint-Prot, Fransız Cumhurbaşkanının birçok konuda Türkiye karşıtı siyaset izlemesinin Fransa'nın siyasi geleneklerine aykırı olduğunu belirtti.

Saint-Prot, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı birçok taviz veren Fransa'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı sert olduğuna dikkati çekti.

"Macron dünyanın büyük bir kısmını güldürdüğünün farkında değil"

"Macron, 1968 sonrası tarih bilmeyen, tarih bilinci olmayan ve duyguyu (evrensel) aklın önüne geçiren nesle ait. Ancak duygu siyasette iyi bir rehber değildir." ifadesini kullanan Saint-Prot, Yunanistan'ın Fransa'dan satın alacağı 18 Rafale tipi savaş uçağının ücretini nasıl ödeyeceğinin merak konusu olduğunu söyledi.

Saint-Prot, "Fransa ile Türkiye arasında silahlı çatışma olmayacak. Macron'un pozisyonu Washington, Londra ve Berlin'i güldürüyor. Bunlar önemli başkentler. Batılı ülkeler Macron'un pozisyonunu anlamıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı'nın "Türk halkına değil Erdoğan hükümetine karşı açık ve sert olmalıyız" sözlerine değinen Saint-Prot, "Macron'un Türk halkına karşı öfkeli olmaması iyi bir şey. Macron kası olmayan yerde kaslarını göstermek istiyor. Macron güçlü olduğunu göstermek için Türkiye'yi kullanıyor, dünyanın büyük bir kısmını güldürdüğünün farkında değil." dedi.

"Macron yanlış yolda"

Saint-Prot, Macron'un bu konularda aşırı sağcılar gibi konuştuğuna dikkati çekti.

Macron'un Türkiye'yi hedef almasını ciddiyetsizlik olarak nitelendiren Saint-Prot, "Dış siyaset (Fransa'da) seçim kazanmanın yolu değil. Macron yanlış yolda. Macron'un Türkiye'ye karşı siyaset izlemesinin sebebi seçimler olabilir." yorumunu yaptı.

Saint-Prot, Cumhurbaşkanı'nın ülkesinin eksiklerini gizlemek için Avrupa'yı arkasına almaya çalışmasının normal olmadığını dile getirdi.

"Fransa Türkiye ile anlaşmaya çalışmalı"

Macron'un dış siyaset konusunda kimseye danışmadığını ifade eden Saint-Prot şunları kaydetti:

"Macron, Akdeniz konusunda hiçbir şey bilmiyor. Bir taraftan Akdeniz'e kıyısı olmayan güçler ve burada işi olmayan ülkeler olan Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD'nin desteklenip diğer taraftan bir Akdeniz ülkesi (Türkiye) düşman yapılmamalı. Fransa Türkiye ile anlaşmaya çalışmalı. Anlaşmazlıklar olabilir ancak şu an Macron ve Fransız hükümetinin Türklere karşı kini var. Bu anlaşılamaz ve Fransa'nın Akdeniz'deki rolüne yakışmıyor."

Saint-Prot, Fransa'nın Doğu Akdeniz'de ateşe körükle gitmemesi ve yapıcı diyalogdan yana olması gerektiğini vurgulayarak "Macron Doğu Akdeniz'de Yunanistan'ı destekleyerek hata yapıyor. Burada Fransa'nın çıkarları söz konusu olmamalı. Macron bir ülkeyi destekleyerek ve diğer ülkeye karşı durarak hata yapıyor. Böyle yapılmasıyla Fransa, diyaloğu seçen ve tarafları birbirlerine yakınlaştıran ülke olma şansını kaybediyor." değerlendirmesinde bulundu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • reha aydın16 Eylül 2020 21:08

  Kendi ülkesinde olanları görmeyen kör sağır makron, yunanistanı kullanarak prim yapmaya çalışıyor, dallama.....

 • mezarci 16 Eylül 2020 19:06

  hepsi ay b....zayif dustugun an ensene binerler...

 • Metin16 Eylül 2020 17:14

  Yunanistan'ın Fransa ile ne işi var ? Kara ve Deniz komşuları iki ülke , turizmde, sismik araştırmalar,sondajlar, gemicilik,balıkçılık vb daha bir çok alanda işbirliği yapabilir. Yunanistan 2008 krizinde iflas etmiş bir ülke. Çalışmayıp AB fonların yediler. Parlamentoları geçende kemer sıkma kararı aldı ki çok kötü. Emekli maaşları ve işçi ücretlerinde kesinti, kamudan memur çıkarmada kolaylık, vb karışık durumdalar. Fransa'nın şişirmesiyle delleniyorlar, akılsızlar..

 • Ahmet erkek16 Eylül 2020 16:13

  Bu olaylar daha çok su götürür.Ülkemizi kuşatmaya çalışıyorlar .Ama asla geri adım atmamak lazım.Çünkü biz hakliyiz.Onlar haklı duruma gelmek için ilk hamleyi bizim atmamizi bekliyorlar.Tahrik içinde ellerinden geleni yapıyorlar.Kısaca Vaziyet pek iyi gözükmüyor.Olumsuz bir durum olursa sayet Yunanistan'ın elindeki adaların tümünü almak en iyi sonuç olur.Sonunda taşıma suyla degirmenin donmeyecegini anlarlar.

 • ANTALYA16 Eylül 2020 16:05

  MACRON LİSEDE TARİHTEN İKMALE KALMIŞ........

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU16 Eylül 2020 15:43

  Korkmayın bu olaylar 10-20 milyar dolarlık yunanistan askeri silahlar satılınca düzelir.bu bir oyun idi macron yunanistan iyi tiiiiiiiiiiiii yaptı.

 • Ali Haydar16 Eylül 2020 14:31

  Macron normale döner ama ilişkiler hasar gördükten sonra tamiri epey zaman alır gibime geliyor. Yazarın tespitleri çok yerinde.

 • gobel6616 Eylül 2020 14:10

  Marcon  yanlış yolda olsa iyi, kötü yola düşmüş, Merkel bile onu kurtaramaz.

 • fafa16 Eylül 2020 14:03

  Fransa aklı başında insanların ülkesi.Voltaire,La Fontaine,Balzac,Viktor Hügo,Alexsandre Dumas gibi yazar ve düşünürlerin ülkesinden yetişen Macron!?

 • My16 Eylül 2020 13:16

  Yerinde bir tespit olmuş