E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivFord Otosan yerli şanzıman geliştirdi---

Ford Otosan yerli şanzıman geliştirdi

Ford Otosan yerli şanzıman geliştirdi
19 Ekim 2021 - 17:23 www.borsagundem.com

Ford Otosan, 58 milyon euro yatırımla geliştirdiği yerli şanzımanını Eskişehir Fabrikası’nda tanıttı. Ford Otosan, Ecotorq şanzıman ile motor, aks ve şanzıman olarak üç aktarma organını da geliştiren otomotiv markalarından birisi oldu.

Tanıtım törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün katıldı.

2018’de çalışmalarına başlanan ilk ve tek yerli şanzıman yatırımı ile Ford Otosan, motor, aks ve şanzımanın üçünü de geliştiren ve üreten kamyon üreticilerinden biri konumuna ulaştı.

Şirket tarafından servis edilen bültende 58 milyon euro yatırım ve TÜBİTAK'ın 13.5 milyon TL tutarında Ar-Ge teşviki ile Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirilen ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman ile Ford Otosan’ın ağır ticari markası Ford Trucks’ın Eskişehir’de ürettiği ağır ticari araçlardaki yerlilik oranının yüzde 90’lara ulaşacağı ulaşacağı ifade edildi.

Geliştirilen şanzıman ile ilgili Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şöyle konuştu:

“İlk kez 2003 yılında Eskişehir Fabrikamızda başladığımız, ağır ticari araçlarımızın kalbi Ecotorq Motor üretimimiz büyüyerek devam ediyor. Ağır ticari araç üretiminde önemli unsurlardan biri olan arka aks ise mühendislerimiz tarafından geliştirilerek 2015 yılından beri üretiliyor. Bugün şirketimiz, ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman ile bir yeniliğe daha imza atıyor.”

Otomobil alıp satacaklar dikkat: İşte sıfır araçta kritik tarih!

 

Otomotiv sektöründe en çok yaşanan sorunlar açıklandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • pala19 Ekim 2021 19:18

    fotoğraftaki ekibin %80i kadın. hiç inandırıcı gelmedi

  • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ19 Ekim 2021 18:50

    Bence çok geçikmiş bir çalışma.artık şanjıman difyansiyel mi kaldı yeni otomotivlerin hepsi elektrikli olacak ki bunun yerine keşke elektrikli otomotivler üzerine yatırımlarını yapsalar daha olumlu olur idi.