E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaFOMO borsalara giriş yaptı---

FOMO borsalara giriş yaptı

FOMO borsalara giriş yaptı
04 Aralık 2023 - 16:06 borsagundem.com

ABD hisse senedi piyasalarındaki rallide sona gelinmiş olabilir. Uzmanlar yatırımcıları FOMO’ya kapılmamaları yönünde uyarıyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsalarındaki rallinin gücü, yatırımcıların aklını çeliyor. Ralliyi kaçırmak istemeyen yatırımcıların kötü bir zamanlamayla terste kalma tehlikesi bulunuyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre, ABD’de hisse senedi piyasaları yılın en iyi ayını kaydederken 'FOMO' da piyasada kendini hissettiriyor.

Ralliyi kaçırma korkusu

Yahoofinance’ten Josh Schafer’ın haberine göre, faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek olacağı korkusuyla sert darbe alan hisse senetleri, Kasım ayındaki güçlü piyasa yükselişiyle ikinci bir rüzgar yakaladı.

S&P Bölgesel Banka Endeksi (The S&P Regional Bank Index) Çarşamba günkü yüzde 2'den fazla artış da dahil olmak üzere ay boyunca yüzde 16'dan fazla arttı. Cathie Wood'un amiral gemisi Ark Innovation ETF’si yüzde 34'ün üzerinde kazanç elde etti. Meme hisseleri de yükselişe eşlik etti. Roundhill Meme ETF'si Kasım ayında yüzde 20'den fazla artış gösterdi ve meme hisselerinin en popüleri GameStop yalnızca Çarşamba günü yüzde 20'nin üzerinde yükseldi.

Yüksek faiz oranlarının küçük şirketleri batıracağı korkusu nedeniyle büyük ölçüde kaçınılan küçük ölçekli Russell 2000 Endeksi de Kasım ayında yüzde 9'dan fazla kazanç elde etti.

Faiz indirimi beklentisi

Interactive Brokers Baş Stratejisti Steve Sosnick, paylaştığı notta, “Yatırımcılar, hala yaklaşık yüzde 5 kazanç sağlıyor olmasına rağmen, çok çeşitli risk varlıklarındaki hızlı karlarla karşılaştırıldığında nakdin çöp olduğuna karar vermiş gözüküyor” diye yazıyor. Sosnick, ralliyi kaçırma korkusu veya ‘FOMO' olarak tanımladığı şeyin kökeninin, ‘faizlerin düşeceği beklentisi’ olduğunu ve bunun gerçekten de riskli varlıklarda artış için sağlam bir neden olduğunu ekliyor.

Fed'in başka bir faiz artırımına ilişkin korkular, Fed'in Eylül ayı toplantısı ile 1 Kasım'daki toplantısı arasında daha geniş endeksler ve özellikle teknoloji hisseleri üzerinde ağırlık yaratmıştı. eToro ABD Yatırım Analisti Callie Cox, S&P 500 Endeksi Ekim ayı sonunda dibe vurduğunda kurumsal yatırımcıların terste yakalandığını söyledi. Ulusal Aktif Yatırım Yöneticileri Birliği (National Association of Active Investment Managers) tarafından yapılan bir ölçüme göre, yatırımcılar bir yıldan fazla bir süredir hisse senetlerine en az yöneldikleri dönemi yaşadı.

Cox, enflasyonun soğuduğuna dair işaretlerin, yatırımcıların Fed'in sadece faiz artırımına gitmekle kalmayıp yakın zamanda faiz oranlarını düşürebileceğine inanmaları için bir neden oluşturduğundan, geçen ay boyunca 'performans takibi' amacıyla faiz oranına duyarlı sektörlere yığıldıklarını ifade ediyor. Gayrimenkul ve teknoloji sektörleri Kasım ayında yüzde 12'den fazla kazanırken, finans ve ihtiyari tüketim sektörleri yüzde 10'dan fazla artış gösterdi. Cox, “Birçok kurumsal yatırımcı, faiz indirimi ticaretini güçlendiren bu yüksek süreli sektörlere akın ediyor ve bu durum yıl sonuna kadar sürebilir” diyor.

Fed beklentileri yumuşatmaya çalışıyor

Aktif yönetici endeksinin yaz aylarındaki yapay zeka kaynaklı rallinin zirvesinden bu yana en yüksek seviyesinde olmasıyla birlikte yatırımcılar için temel soru, piyasaların faiz indirimlerini çok agresif bir şekilde fiyatlayıp fiyatlandırmadığı ve yatırımcıların sayısız yükselişe rağmen genel olarak hisse senetlerinde çok fazla yükseliş beklentisi içinde olup olmadığı olacak.

Fed ise kendi adına faiz indirimleriyle ilgili beklentileri yumuşatmaya çalışıyor. Fed Başkanı Jerome Powell, Atlanta’daki Spelman College'da yaptığı konuşmada, “Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımıza dair güvenle sonuca varmak veya politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair spekülasyon yapmak için erken olur” dedi.

Invesco Baş Küresel Piyasa Stratejisti Kristina Hooper ise, finansal koşulların çok fazla gevşememesi ve enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir risk oluşturmaması için Fed'in piyasaları aşağı çekme konusunda ‘teşvik edildiğini’ söylüyor. Ancak Hooper’a göre bu, yatırımcıların haksız çıkacağı anlamına gelmiyor.

Piyasalarda aşağı yönlü baskı muhtemel

Hooper, piyasaların Kasım rallisi sırasında çok ileri gidip gitmediğini tartışırken, “Piyasa heyecanlı fakat faiz indirimi konusunda aynı fikirde değilim. Muhtemelen piyasalarda bir miktar aşağı hareket, bir miktar aşağı yönlü baskı göreceğiz ama gerçek şu ki enflasyon düşüyor” diyor.

Diğer stratejistler de hisse senetlerinin henüz kontrolden çıkmadığı konusunda hemfikir. Bank of America, paylaştığı notta, satış tarafı göstergesi ile takip edilen yatırımcı duyarlılığının Kasım ayındaki rallinin ortasında artış gösterdiğini ancak 'yükselişten ziyade düşüş eğilimi’ni sürdürdüğünü belirtiyor.

Bank of America'nın ABD hisse senedi ve niceliksel stratejisi başkanı Savita Subramanian, “Yumuşak inişe yönelik artan beklentilere rağmen, yüksek inanç ve coşkunun hakim olduğu bir piyasa ortamından hâlâ uzağız” diye yazıyor.

Boğa piyasası rallisi nerede tökezler?

 

Bank of America: Ralli aşırı alım bölgesinde

 

Boğaların yeni hedefi Noel rallisi

 

Kasım ayı, 2024 yılı borsa rallisinin de habercisi mi?

 

Her şeyin rallisinde boğalar nereye koşuyor?

 

Rallide momentum güçleniyor, borsadan beklenti ne olmalı?

Wells Fargo: Borsada düzeltme zamanı yaklaşıyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis : )05 Aralık 2023 09:00

    halk seçimini yapar. halkın partilere değil, kaliteli yöneticiler eihtiyacı var. ülkemizde hala buyapı anlaşılmadı. ama bilinçli insanlar partiye değil hizmete oy veriyor.