E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFOMC tutanakları sonrası küresel hisse piyasaları dalgalı---

FOMC tutanakları sonrası küresel hisse piyasaları dalgalı

FOMC tutanakları sonrası küresel hisse piyasaları dalgalı
25 Kasım 2022 - 09:04 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlaması bekleniyor.

TCMB, piyasadaki beklentilere paralel 150 baz puan faiz indirimine giderek politika faizini %9,00’a çekti. TCMB, faiz indiriminin ardından ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün tamamlandığını da ifade etti. Bugün yurt içinde yılın son Finansal İstikrar Raporu yayınlanacaktır. FOMC tutanakları faiz artırım hızının yavaşlatılmasının uygun olacağını ortaya koyarken, merkez bankalarına yönelik beklentiler ve ekonomik veri akışları risk iştahı üzerinde belirleyici oluyor.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 10:00 Almanya – GSYH 2022/3Ç Önem: Orta
• 10:30 Türkiye – TCMB Finansal İstikrar Raporu Önem: Orta

BIST-100 güne başlangıç

Bu hafta Fed ve ECB üyelerinden gelen açıklamalar ile hafta içerisinde yayınlanan FOMC tutanakları yakından takip edilirken, küresel hisse piyasalarında dalgalı bir seyrin etkili olduğu görülüyor. BIST-100 Endeksi de dün dalgalı bir görünüm ortaya koyarak günü %0,08 oranında sınırlı bir yükselişle 4.858,21 puandan tamamladı. ABD borsaları dün tatil nedeniyle işlem görmezken, bugün ABD piyasaları erken kapanış yapacak. ABD vadelileri bu sabah yatay bir seyirle işlem görüyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yatay açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 18,62 – 18,63 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 18,61’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Dün dalgalı bir seyrin etkili olduğu ve önceki günün yükseği olan 4.864 seviyesi altında kapanış yapan endekste teknik indikatörlerdeki yorulma emareleri dikkat çekiyor. Endekste kısa vadede önceki zirve seviyesi olan 4.784 seviyesi ilk destek noktası olup, bu seviye altında 4.685 ve eylül sonundan itibaren takip edilen yükseliş kanalının alt bandına denk gelen 4.600 seviyesi destek olarak takip edilecektir. Endekste yükseliş kanalı içerisindeki seyrin korunması önem taşırken, yükseliş trendi altına sarkması halinde satışların hız kazanabileceği dikkate alınmalıdır. 4.864 üzerindeki tutunmalarda ise dün test edilen ve yeni zirve seviyesi olan 4.939,73 seviyesi ilk önemli direnç noktasıdır. 4.939,73 üzerinde 5.000 ve yükseliş kanalının üst bandına denk gelen 5.050 seviyeleri gündeme gelebilir.

Bugün 2 hisse üzerindeki tedbir kalkacak

 

Bakır fiyatlarına zayıf dolar desteği

 

Günün önemli şirket haberleri 25/11/2022

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)