E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıFiyat hareketleri küresel piyasalara paralel seyirde---

Fiyat hareketleri küresel piyasalara paralel seyirde

Fiyat hareketleri küresel piyasalara paralel seyirde
08 Nisan 2020 - 09:00 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST100 Endeksinde 95 Bin seviyesinin kritik bir noktaya işaret ettiği belirtiiyor.

Dün global piyasalarda yaşanan alıcılı seyirle endeks güne güçlü bir başlangıç yaptı. Günü %2 üzerinde primli geçiren endeks, piyasa kapanışına çok kısa bir süre kala kar realizasyonlarının geldiği görüldü. Gelen satış baskısı ile endeks günü %0,34 yukarıda 92.382 puanla tamamladı. İşlem hacmi ise 15,2 milyar TL olarak gerçekleşti. İşlem hacmi 12 Şubat tarihinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Endeks için 95 Bin seviyesi yukarı yönlü hareketin devam etmesi adına önemli olacak. Coronavirüs salgınına dair gelişmeler devam etmekte.

Tedavi yöntemine dair kesin bir çözüm bulunabilmiş değil. Fakat alınan önlemler ile Avrupa ve Asya ülkelerinde vaka sayılarında aşağı yönlü eğilimin başlamasını piyasalar iyimser değerlendiriyor. Öyle ki salgının ilk çıktığı Çin’in Wuhan şehrinde seyahat kısıtlamaları da kaldırıldı. Bu nedenle küresel endekslerin genelinde hissedilen fiyat hareketlerinin içeride endeksinde paralellik gösterdiğini görüyoruz.

Dolayısıyla haber akışlarına olan hassasiyetin önemli olduğunu düşünmekteyiz. Yurtiçinde bugün açıklanacak bir veri akışı bulunmuyor.

Dün mart ayı hazine nakit dengesi verisi 40,45 milyar TL açık verdi. Bu açıkta özelikle vergi ödemelerinin de gelen ertelemelerin etkili olduğunu değerlendirmekteyiz.

Yurtdışında ise Asya piyasalarında bu sabah hafif primli bir tablo öne çıkıyor. Çin ve diğer Asya ülkelerinde kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılıyor. Bu durum özellikle risk iştahının desteklenmesi ile endekslere gelen alımları açıklar nitelikte. ABD salgında merkez üs konumunda ve vaka sayısındaki hızlı artış sürüyor. Dolayısıyla bu günlerde Avrupa’dan sonra ABD’de ki tablonun önemli olacağını değerlendiriyoruz. Vadelilerde ise bu sabah karışık bir seyir hakim.

Dolar, nakitte kalma ihtiyacı nedeniyle G10 para birimleri karşısındaki güçlü seyrini koruyor. Dolar endeksi 100 bandı üzerindeki ısrarcılığını sürdürmekte. Ons altın ise 1650$ seviyesinden işlem görürken, salgındaki iyileşen tablonun altında realizasyon getirebileceğini belirtmekte fayda var. Fakat vadeli kontrat ve spot arasındaki fiyat anomalisini baz alırsak bir süre daha temkinli olmak gerekebilir.

Petrolde ise bugün TSİ 17:30’da DOE tarafından açıklanacak resmi ham petrol stokları takip edilecek. Dün API’den gelen özel stok verilerinde 11,9 milyon varil artış görüldü. Bugün hem stoklar hem de üretim detayları 9 Nisan’da yapılacak OPEC-Rusya ve ABD görüşmesi öncesinde önemli olabilir. Toplantıdan bir anlaşma bekleyişi ve Çin’de çalışma koşulların normale dönmesiyle birlikte petrol fiyatları pozitif seyrediyor. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)